• Najbliższy mecz Lechii
  VS
  24.08.2019, 17:30
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  31.08.2019, 17:30
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  14.09.2019, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  21.09.2019, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  28.09.2019, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  05.10.2019, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  19.10.2019, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  26.10.2019, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  02.11.2019, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  09.11.2019, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  23.11.2019, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  30.11.2019, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  07.12.2019, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  14.12.2019, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  21.12.2019, 18:00

Cały GDAŃSK zawsze razem. Panie Prezydencie, Dziękujemy!

2019-01-20 11:00:00
W sobotę 19 stycznia pożegnaliśmy Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska i wiernego kibica Lechii na dobre i na złe.

Widok Pawła Adamowicza na Stadionie Energa Gdańsk i wcześniej przy Traugutta 29 nie był dla nikogo zaskoczeniem. Ś.p. prezydent Gdańska od lat wspierał Lechię, nie tylko dopingiem, ale także swoimi działaniami.

 

Gdy w 2001 roku Lechia znalazła się w A Klasie, Paweł Adamowicz był częstym gościem na meczach, ale także w szatni. Jak wspominają ówcześni zawodnicy czy trenerzy, często jeździł także na wyjazdy, zawsze z Biało-Zielonymi barwami na szyi. Pomagał także w pozyskiwaniu sponsorów i wielu innych sprawach organizacyjnych.

 

I jego obecność na meczach Biało-Zielonych była standardem aż do tragicznej śmierci. Nie bez znaczenia był jego wpływ na budowę stadionu w Letnicy, na którym dziś gra Lechia. Paweł Adamowicz potrafił także docenić piłkarzy - Sławomira Peszkę i Rafała Wolskiego po awansie na Mistrzostwa Świata 2018 czy Piotra Wiśniewskiego i Mateusza Bąka za całokształt dokonań dla Lechii.

 

Każdy kibic pamięta transparent przy Traugutta 29 - „Paweł Adamowicz. Lechia Tobie dziękuje”.

 

Prezydencie, dziękujemy.

 

Wiele osób związanych z Lechią Gdańsk i środowiskiem piłkarskim wspomina Pawła Adamowicza, oddajemy im głos:

 

Adam Mandziara, prezes Lechii Gdańsk: - W sporcie, w piłce nożnej widział możliwość na budowanie mostów, na łączenie i współtworzenie naszej miejskiej społeczności. Biało-Zielone barwy były elementem jego tożsamości. Tożsamości, która jest równie ważna dla każdego gdańszczanina. Tym bardziej bolesna jest dla nas wszystkich ta strata, nie tylko Prezydenta, ale i Przyjaciela naszego Klubu.

 

Jarosław Bieniuk, były piłkarz Lechii, obecnie dyrektor Akademii Lechii Gdańsk i asystent Piotra Stokowca: - Prezydent Paweł Adamowicz zawsze wspierał Lechię Gdańsk. Zawsze znajdował dla nas czas, zawsze starał się znaleźć wspólny język, porozumienie, był otwarty na dyskusję i potrafił słuchać. Zaszczytem było go poznać i móc z nim współpracować. To, co się wydarzyło to niewyobrażalna tragedia. Ten czas przeszły, każde „był” brzmi obco i niemożliwie, przecież tak niedawno był na naszym stadionie.

 

„Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie!” – to jedne z ostatnich słów Pawła Adamowicza. Dziś ten sam Gdańsk jest o jednego wspaniałego człowieka mniej cudowny. Cześć jego pamięci.

 

Sławomir Wojciechowski, były piłkarz Lechii, obecnie dyrektor Akademii Lechii Gdańsk: - W tak trudnym momencie ciężko powiedzieć zbyt wiele. Prezydent Adamowicz przez wiele lat wspierał Lechię, wspierał także naszą akademią. W wielu prywatnych rozmowach mówił, że marzy, by grało w jej barwach jak najwięcej gdańszczan, co w ostatnich miesiącach mógł zobaczyć na murawie. Podczas naszej współpracy chętnie obejmował patronaty nad wydarzeniami organizowanymi przez Akademię Lechii, często biorąc w nich czynny udział. Bardzo dziękuję mu za wszystko, co zrobił dla naszego klubu.

 

Flavio Paixao, kapitan Lechii: - Jako kapitan Lechii Gdańsk,  chciałbym w imieniu całej drużyny złożyć głębokie wyrazy współczucia dla Rodziny Pana Prezydenta Pawła Adamowicza. Łączymy się w ogromnym bólu i wielkim żalu wobec tego co się wydarzyło. Zapamiętamy Prezydenta Gdańska jako człowieka o wielkim sercu. Człowieka, który zawsze wspierał swoich mieszkańców oraz pomagał Lechii. Dla nas będzie Pan zawsze NASZYM PREZYDENTEM.

 

Zbigniew Zalewski, kustosz Muzeum Lechii: - Prezydent Adamowicz jako włodarz miasta, a także kibic Lechii doskonale rozumiał jak wielkie znaczenie w życiu każdej społeczności odgrywa sport. W najtrudniejszych momentach, gdy drużyna Biało-Zielonych wracała na piłkarskie salony szlakiem od A Klasy do Ekstraklasy, zawsze mogliśmy liczyć na jego przychylność. Sukcesy Lechii były również jego sukcesami.

 

Marcin Gałek, spiker na meczach Lechii: - Od niedzieli jesteśmy wszyscy poruszeni dramatycznymi wydarzeniami w wyniku, których śmierć poniósł Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. Człowiek, któremu Lechia Gdańsk wiele zawdzięcza. Postać o tyle wyjątkowa, że swego czasu kibice zadedykowali Mu jedno z płócien w najpiękniejszych kolorach…bieli i zieleni. Paweł Adamowicz - Lechia Tobie Dziękuje.

 

Piotr Zejer, Prezes Stowarzyszenia Lwy Północy: Pierwsze spotkanie z Prezydentem Pawłem Adamowiczem odbyło się 10 lat temu i związane było z przedstawieniem nowo powstałego stowarzyszenia kibiców - Lwy Północy. Jego deklaracja o wspieraniu stowarzyszenia oraz działań Lechii w drodze do Ekstraklasy były systematycznie wypełniane. Prezydent wspierał regularnie odbudowę Lechii, a rozwój klubu w najtrudniejszym jego okresie bez wsparcia Pawła Adamowicza byłby niemożliwy. Prowadził budowę nowego stadionu oraz wspomagał akcjonariuszy mniejszościowych w dążeniu do stabilizacji klubu. Przyjął do Gdańska projekt Kibice Razem odwiedzając również organizowane w ramach projektu festyny dzielnicowe. Uhonorował prospołeczne działania kibiców na Gdańskiej Gali Sportu wręczając nam nagrodę specjalną. Zapamiętamy Prezydenta Pawła Adamowicza, jako człowieka zawsze otwartego na sprawy Lechii, który wspierał klub w jego drodze na szczyt oraz prospołeczne działania kibiców.

 

Piotr Lisicki, przyjaciel Lechii Gdańsk, Prezes Zarządu GAiT: Pamiętacie jak krzyczano na Traugutta: „kryta też, kryta też”?  Często tam siedzieliśmy razem z Pawłem i jego bratem Piotrem. Dobre wspomnienia i męskie emocje. Należał do Lechii tak, jak należał do Gdańska. Ma już nawet w Gdańsku swoją ulicę: Pokoleń Lechii Gdańsk. Marzył o Wielkiej Lechii, bo marzył o Wielkim Gdańsku. Był prawie na każdym meczu. Czas żałoby to czas powagi i wspominania zasług zmarłego, ale Paweł nie robił nic dla poklasku czy splendoru. Swoje życie poświęcił dla ukochanego Miasta. Był z Klubem na dobre i na złe. Był jednym z nas. Był Lechistą.

 

Roman Kosecki, wybitny reprezentant Polski, były piłkarz m.in. Atletico Madryt: - Szok, niedowierzanie. Właśnie dotarła informacja, że Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przegrał walkę o życie. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie. Głębokie wyrazy współczucia dla Rodziny. Spoczywaj w pokoju Pawle – powiedział były piłkarz, działacz piłkarski i polityk Roman Kosecki.

 

Kondolencje złożyły również trójmiejskie kluby sportowe czy związki sportowe i organizatorzy rozgrywek.

- Jesteśmy głęboko poruszeni tą tragedią. Rodzinie i Najbliższym Prezydenta składamy najgłębsze wyrazy współczucia. Brakuje nam słów – Trefl Gdańsk

- Jesteśmy wstrząśnięci informacją o tej tragedii. Składamy wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie i Bliskim Prezydenta Adamowicza – Trefl Sopot.

- Wyrazy współczucia rodzinie zmarłego tragicznie Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza – Arka Gdynia.

- Jesteśmy głęboko poruszeni wiadomością o tragicznej śmierci Prezydenta Miasto Gdańsk Pawła Adamowicza.

- Panie Prezydencie, dziękujemy za życzliwość i otwarte serce dla gdańskiego hokeja. Pozostanie Pan na zawsze w naszej pamięci – MH Automatyka Gdańsk.

- W imieniu Zarządu, pracowników i zawodników GKŻ Wybrzeże pragniemy złożyć rodzinie oraz najbliższym wyrazy głębokiego współczucia oraz najszczersze kondolencje. Panie Prezydencie niech Pan spoczywa w pokoju – żużlowe Wybrzeże Gdańsk.

- Niestety, potwierdził się najgorszy scenariusz. Nie żyje Prezydent Paweł Adamowicz. To wielka tragedia, która dotknęła cały kraj. Łączymy się w bólu z rodziną i najbliższymi. To ogromna tragedia. Panie Prezydencie, dziękujemy za wszystko – piłkarze ręczni Wybrzeża Gdańsk.

- Składamy najszczersze wyrazy współczucia rodzinie oraz najbliższym prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - wielkiego przyjaciela piłki nożnej oraz oddanego kibica Lechii Gdańsk. Nie ma słów, które oddałyby smutek po tragicznym w skutkach ataku podczas finału WOŚP - czytamy w oświadczeniu na profilu społecznościowym LOTTO Ekstraklasy - Ekstraklasa SA.

- PZPS z ogromnym bólem i smutkiem przyjmuje informację o śmierci Pawła Adamowicza - Prezydenta Gdańska, wielkiego Przyjaciela polskiej siatkówki. Rodzinie, Najbliższym i współpracownikom Pana Prezydenta składamy głębokie kondolencje - Polski Związek Piłki Siatkowej.

- PZPN z ogromnym smutkiem i żalem przyjął informację o śmierci Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, wielkiego przyjaciela polskiego sportu, a zwłaszcza piłki nożnej. Niech spoczywa w pokoju! Rodzinie i bliskim składamy najszczersze wyrazy współczucia - Polski Związek Piłki Nożnej.

 

Szanowny Kliencie, 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO).
Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Poniżej znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat.
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies w celach marketingowych przez Lechię Gdańsk S.A.

Dokument Polityki Prywatności

Akceptuję
Nie zgadzam się