• Najbliższy mecz Lechii
    VS
    20.07.2018, 20:30
  • Najbliższy mecz Lechii
    VS
    27.07.2018, 18:00

Co słychać w drużynie Arki Gdynia przed meczem z Lechią?

2017-04-17 10:00:00
W Wielkanocny Poniedziałek o godz. 18 na Stadionie Energa Gdańsk dojdzie do drugich w tym sezonie derbów Trójmiasta między Lechią Gdańsk a Arką Gdynia. Co przed tym spotkaniem słychać w drużynie rywali Biało-Zielonych?

Minione tygodnie to dla drużyny z Gdyni bardzo trudny okres. Ostatnie cztery ligowe spotkania Arki to cztery dotkliwe porażki - domowe 1:4 z Lechem Poznań i 2:4 z Górnikiem Łęczna oraz wyjazdowe 2:3 z Piastem Gliwice i aż 1:5 z Pogonią Szczecin. Do tego doszła porażka w drugim meczu półfinałowym Pucharu Polski z Wigrami Suwałki 2:4, która jednak ostatecznie nie pozbawiła żółto-niebieskich awansu do wielkiego finału 2 maja na Stadionie Narodowym. Suma złych wyników przesądziła jednak o zwolnieniu dotychczasowego szkoleniowca Arka Grzegorza Nicińskiego, którego na ławce trenerskiej gdynian zastąpił Leszek Ojrzyński.

 

Nowy trener zastał zespół w dość ciężkim położeniu w tabeli. Gdynianie przed 29. kolejką zajmują 13. miejsce w tabeli Lotto Ekstraklasy z dorobkiem 30 punktów - tylko czterech więcej nad ostatnim w stawce Górnikiem Łęczna. Szkoleniowiec Arki oprócz poprawienia dorobku punktowego, koniecznego do utrzymania się w lidze, będzie musiał w szybkim tempie podreperować defensywę swojej drużyny, która w ostatnich spotkaniach nie zaprezentowała się z dobrej strony. Mimo rotacji zawodników w linii obrony gdynianie stracili w ostatnich czterech ligowych starciach oraz w meczu pucharowym aż 20 bramek, co nie jest powodem do szczególnego optymizmu.

 

Kłopotem Arki przed derbowym starciem z Lechią jest nie tylko niezbyt szczelna defensywa. Ze względu na cztery żółte kartki przeciwko Biało-Zielonym nie będzie mógł zagrać Mateusz Szwoch - który jest reżyserem poczynań Arki w ataku, zaś Marcus da Silva musi pauzować z powodu urazu.

 

Na korzyść gdynian może natomiast zadziałać tzw. „efekt nowej miotły”. Leszek Ojrzyński nie raz udowodnił, że jest szkoleniowcem, potrafiącym wydostać drużyny z poważnych tarapatów. Przykładem może posłużyć tu jego wynik, który osiągnął z prowadzoną przez siebie Koroną Kielce. W swoich pierwszych dziewięciu meczach (czyli tylu, ile zostało do końca obecnego sezonu) Ojrzyński w Koronie zaliczył pięć zwycięstw i cztery remisy. Na powtórzenie takiej serii nikt w Gdyni z pewnością by się nie obraził.