Dwanaście lat minęło

2019-02-21 19:00:00
Ostatni mecz przed powrotem Jakub Błaszczykowski w Wiśle Kraków zagrał 26 maja 2007 roku. Gdzie wówczas była Lechia i jak sobie radziła? Cofnijmy się w czasie do sezonu 2006/2007.

Już w sobotę o godz. 20.30 Jakub Błaszczykowski będzie miał okazję na pierwszy mecz w swojej karierze przeciwko Lechii Gdańsk. Kiedy w 2007 roku wyjeżdżał do Dortmundu, Lechia walczyła w II lidze, a Wisła Kraków kończyła rozgrywki na ósmym miejscu w tabeli.

 

Blisko 12 lat temu Biało-Zieloni byli w zupełnie innej sytuacji niż dziś. Piłkarze Tomasza Borkowskiego, który objął zespół przed sezonem 2006/2007, kończyli swój drugi sezon w ówczesnej II lidze. Dokładnie dzień po ostatnim meczu Kuby w Wiśle, Lechia grała w 32. kolejce na wyjeździe z Kmitą Zabierzów, bijąc się o awans do I ligi. Wygrała ten mecz 3:2 po bramkach Piotra Cetnarowicza i Piotra Wiśniewskiego. W kolejnych dwóch kolejkach zremisowała z Ruchem Chorzów i przegrała ze Stalą Stalowa Wola, ostatecznie zajmując piąte miejsce, tracąc cztery oczka do czwartego Zagłębia Sosnowiec, które awansowało do najwyższej klasy rozgrywkowej.

 

 

Patrząc na kadrę ówczesnej Lechii znaleźć można wiele znanych i zasłużonych dla Biało-Zielonych zawodników, a także obecnych pracowników i członków sztabów różnych zespołów. Mateusz Bąk dziś pracuje w Akademii Lechii i z pierwszym zespołem, Paweł Pęczak i Piotr Wiśniewski także pracują w Akademii, której dyrektorem jest Sławomir Wojciechowski. Z kolei Maciej Kalkowski jest jednym z asystentów trenera Piotra Stokowca.

 

Kiedy Jakub Błaszczykowski szykował się do występów w Borussi Dortmund, do której trafił z Wisły, Biało-Zieloni pracowali nad formą przed rozgrywkami 2007/2008. I to był historyczny sezon - Lechia wygrała rozgrywki drugoligowe i cieszyła się z powrotu do najwyższej klasy rozgrywkowej. Co ciekawe, w sezonie 2007/2008, już bez Kuby, Wisła sięgnęła po Mistrzostwo Polski. A dalszą historię Lechii w ekstraklasie już znamy.

 

Szanowny Kliencie, 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO).
Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Poniżej znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat.
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies w celach marketingowych przez Lechię Gdańsk S.A.

Dokument Polityki Prywatności

Akceptuję
Nie zgadzam się