04.11.2018, 18:00
    10.11.2018, 18:00

Dziś 35. rocznica meczu z Juventusem Turyn w Gdańsku

2018-09-28 11:02:00
Dokładnie 35 lat temu, 28 września 1983 roku, Biało-Zieloni zagrali z Juventusem Turyn w Gdańsku. Mecz, zakończony wynikiem 3:2 dla gości, przeszedł do historii gdańskiego klubu.

22 czerwca 1983 Lechia sensacyjnie wygrała z Piatem Gliwice w finale Pucharu Polski (2:1 po bramkach Górskiego i Kowalczyka) i zdobyła to trofeum jako ówczesny trzecioligowiec. Nieco ponad miesiąc później do kompletu zgarnęła jeszcze Superpuchar Polski, wygrywając 1:0 z Lechem Poznań, czyli aktualnym Mistrzem Polski.

Jako zdobywca Pucharu Polski przystąpiła do rywalizacji w Pucharze Zdobywców Pucharów. Los w losowaniu nie był dla Biało-Zielonych przychylny, bo już w pierwszej rundzie przyszło im zmierzyć się z wielkim Juventusem Turyn. Pierwszy mecz, rozgrywany 14 września 1983 roku, zakończył się wynikiem 7:0 dla turyńczyków, a dwie bramki zdobył legendarny Michel Platini.

Rewanż w Gdańsku to już zupełnie inna historia. Na stadion przy ul. Traugutta przyszło 40 tys. osób (!), a wypełniony był już od godz. 13, czyli ponad dwie godziny przed meczem. Kibice siedzieli na drzewach, skarpach, barobusach czy nawet na tablicy świetlnej. Pierwszy bramkę zdobył Juventus, a konkretnie Beniamino Vignola w 18. minucie. W drugiej połowie Lechia ruszyła do ataków i w 51. minucie wyrównał Marek Kowalczyk. W 63. minucie rajd Kamińskiego nieprzepisowo zatrzymał jeden z gości, sędzia wskazał na jedenasty metr, a rzut karny wykorzystał Jerzy Kruszczyński. Niestety kilkanaście minut później wyrównał Roberto Tavola, a w 83. wynik na 2:3 ustalił Zbigniew Boniek.

Biało-Zieloni przegrali mecz w Gdańsku, ale zostawili po sobie bardzo dobre wrażenie, walcząc do końca z utytułowanym rywalem.

Tak mecz opisywał dzień później Głos Wybrzeża: „Blisko 40 tys. widzów oglądało wczoraj niezwykle emocjonujące i stojące na wysokim poziomie widowisko piłkarskie w wykonaniu zespołów gdańskiej Lechii i Juventusu Turyn. Był to rewanż z cyklu rozgrywek o Puchar Zdobywców Pucharów i w niczym nie przypominał pierwszego meczu z Turynu, gdzie gdańszczanie przegrali 0:7. Na własnym stadionie, zagrzewani przez kibiców, biało-zieloni zmusili słynnych turyńczyków do maksymalnego wysiłku i po równorzędnej grze ulegli różnicą jednej bramki 2:3”.

Ten dwumecz był wyjątkową nagrodą dla piłkarzy i kibiców za wywalczenie Pucharu Polski kilka tygodni wcześniej. - Los nam wynagrodził ten turniej wspaniałym meczem z Juventusem. To była dla nas największa nagroda - powiedział nam Jerzy Jastrzębowski, ówczesny trener Lechii.

1. runda Pucharu Zdobywców Pucharów

Lechia Gdańsk - Juventus Turyn 2:3 (0:1)

Bramki: Marek Kowalczyk (51.), Jerzy Kruszyczńki (63.) - Beniamino Vignola (18.), Roberto Tavola (77.), Zbigniew Boniek (83.)

Sędzia: Keith Stuart-Hacket (Anglia)

Widzów: 40 000

Lechia: Tadeusz Fajfer, Andrzej Marchel, Lech Kulwicki, Zbigniew Kowalski, Andrzej Salach, Dariusz Wójtowicz, Maciej Kamiński (86. Roman Józefowicz), Marek Kowalczyk, Jacek Grembocki, Ryszard Polak (65. Dariusz Raczyński), Jerzy Kruszczyński

Juventus: Stefano Tacconi, Nicola Caricola, Antonio Cabrini (55. Roberto Tavola), Massimo Bonini, Sergio Brio, Gaetano Scirea, Domenico Penzo, Claudio Prandelli (68. Michel Platini), Paolo Rossi, Beniamino Vignola, Zbigniew Boniek