Głosem spikera: Biało-zielone hat-tricki

2018-09-26 18:34:00
Artur Sobiech, strzelając w sobotę 3 gole Zagłębiu Lubin, udanie przypomniał kibicom o sztuce, której w historii występów Lechii w Ekstraklasie dokonało dotychczas zaledwie 7 zawodników. Kim byli i w jakich okolicznościach udało im się ustrzelić hat-tricki?

Żadnemu z piłkarzy Lechii nie udało się zdobyć w jednym meczu najwyższej klasy rozgrywkowej więcej niż trzy bramki. Hat-trick ustrzelili Lechiści 11 razy.

 

Jako pierwszy dokonał tego w jedynym swoim sezonie w ekstraklasie (1957) Bronisław Szlagowski. W wygranym 5:0 spotkaniu przeciwko Zagłębiu Sosnowiec uzyskał połowę swojego dorobku strzeleckiego z całych rozgrywek. Sezonu zresztą nie dokończył, gdyż w trakcie rundy rewanżowej… uciekł do Niemiec, gdzie występował później w tamtejszych klubach.

 

Następnie nadeszła era Bogdana Adamczyka. Jest on samodzielnym liderem dwóch klasyfikacji: najlepszy strzelec Lechii w Ekstraklasie (36 goli) oraz autor 3 hat-tricków. Zapisał je w swoim dorobku w spotkaniu z Legią (sezon 1958, wynik 3:1) oraz dwukrotnie grając przeciwko Arkonii Szczecin (1962, 5:0) oraz (1962/63, 3:0).

 

Na kolejny taki wyczyn czekano w Gdańsku ponad 51 lat. Na początku 2014 r. trzy trafienia Patryka Tuszyńskiego zapewniły Lechii zwycięstwo 3:0 w Bydgoszczy nad Zawiszą. Jest to jedyny w historii hat–trick Lechisty na wyjeździe! Ponadto "Tuszek" rozpoczął serię trwającą do dziś – w każdym sezonie, począwszy od 2013/2014, któryś z graczy Lechii potrafił strzelić 3 gole w jednym meczu.

 

Tak w grudniu 2014 r. zrobił Piotr Wiśniewski, pokonując 3-krotnie bramkarza Piasta Gliwice (wynik: 3:1). Następnie swoje hat-tricki kolekcjonowali bracia Paixao. Obaj mogą się pochwalić dwoma takimi osiągnięciami. Flavio trafiał przeciwko Jagiellonii Białystok w marcu 2016 r. (wynik: 5:1), a także w derbach z Arką w kwietniu tego roku (wynik: 4:2). Marco oba hat-tricki zaliczył w zaledwie w ciągu 12 dni (17.05.2017 r. – 4:0 z "Jagą" oraz 28.05.2017 r. – 4:0 przeciwko Pogoni Szczecin). Warto zauważyć, że Flavio, jako nadal grający w Lechii, nie powiedział – miejmy nadzieję – ostatniego słowa w kwestii strzelania bramek i w najlepsze kontynuuje pościg za strzeleckimi rekordami Bogdana Adamczyka.

 

Listę 11 hat-tricków na boiskach ekstraklasy uzupełnił Artur Sobiech. Klasyczny hat-trick (3 gole w tej samej połowie meczu) z ostatniej soboty jest dopiero 4-tym tego rodzaju. Wcześniej tego wyczynu dokonali: Bronisław Szlagowski, Bogdan Adamczyk (w 1958) oraz Flavio w ostatnich derbach.

 

 

W kwestii zdobycia minimum 3 goli w jednym meczu warto wspomnieć również osiągnięcia Lechistów na zapleczu Ekstraklasy. Wspomniany już Bogdan Adamczyk, wiosną 1964 r., trafił 3 razy do siatki Rakowa Częstochowa. Jest on jedynym w historii Klubu zawodnikiem, który zaliczył hat-trick na dwóch najwyższych szczeblach rozgrywek!

 

Innym wyjątkowym wydarzeniem był mecz z sierpnia 1951 roku, w trakcie którego aż trzech gdańszczan minimum 3 razy trafiło do siatki Pomorzanina Toruń. Byli to: Roman Rogocz (6 goli) oraz Robert Gronowski i Krzysztof Baszkiewicz, którzy zdobyli po 3 gole, a Lechia zwyciężyła aż 14:0! Zresztą Roman Rogocz obok Jerzego Kruszczyńskiego to jedyni piłkarze Lechii, którzy w jednym sezonie zaliczyli aż po 3 mecze z minimum 3 golami (Rogocz – 1951, Kruszczyński – 1983/84).

 

W rywalizacji o krajowy puchar autorami hat-tricków było 4 zawodników. Jako pierwszy, latem 1974 r., dokonał tego Leonard Radowski, który trzykrotnie do siatki rywala trafił w wygranym w rekordowych rozmiarach meczu w Dobrym Mieście. Lechia pokonała wówczas miejscową Warfamę aż 10:2! Kolejne dwie "trójki" ustrzelili gdańscy snajperzy 26.08.1992 r. Wówczas Lechia wygrała w Bydgoszczy z Chemikiem 6:3, a łupem bramkowym solidarnie podzielili się Marcin Kaczmarek i Rafał Kaczmarczyk. Co ciekawe, także ostatni hat-trick w wykonaniu lechisty miał miejsce poza Gdańskiem. W sierpniu 2007 r., w Jarocinie, do siatki Jaroty, trzy razy skierował futbolówkę Paweł Buzała.  

 

Miejmy nadzieję, że piłkarze Lechii dopiszą kolejne pozycje do tego zestawienia. Oby jak najszybciej…

Szanowny Kliencie, 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO).
Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Poniżej znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat.
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies w celach marketingowych przez Lechię Gdańsk S.A.

Dokument Polityki Prywatności

Akceptuję
Nie zgadzam się