Głosem spikera: BKS – KAŻDY KIBIC WIE, CO TO JEST

2018-12-06 14:00:00
Na przestrzeni tygodnia Lechistom terminarz wyznaczył mecze z zespołami, które od dawna określano mianem „Wojskowych” czyli Śląskiem i Legią. Natomiast Lechia to „Betony” albo jak kto woli „Budowlani” – oba przydomki związane ze skrótem BKS. Skąd ta nazwa?

Klub, który powstał w sierpniu 1945 roku, znany dziś jako Lechia Gdańsk, od początku istnienia łączony był w mniej lub bardziej oczywisty sposób z resortem budownictwa. Historyczna, pierwsza nazwa to Klub Sportowy Biura Odbudowy Portów. Na krótko zmieniono nazwę Klubu na „Baltia”, by przejść do tej znanej do dziś. Jednak, w pierwszej połowie lat 50-tych Klub wprost nazywano „Budowlani”, choć w Gdańsku nie za bardzo chciano aż takiego utożsamiania się z tą branżą. Decyzję o takim tytułowaniu Klubu z Gdańska podjęto na szczeblu rządowym i nie dotyczyła ona wyłącznie Lechii. Wszystkim działającym w kraju klubom przypisano odgórnie nazwy „sponsorów” a w ligowych tabelach zaroiło się od milicyjnych Gwardii, związanych z przemysłem ciężkim Stali, Hutników bądź klubów wojskowych tytułowanych jako WKS, OWKS, CWKS itd… Co ciekawe inni znani Budowlani z tych lat to…Odra Opole!

 

 

Ten okres to również wspaniałe karty pisane przez ówczesnych filarów defensywy Lechii: Henryka Gronowskiego, czy Romana Korynta. Właśnie dzięki małej ilości traconych bramek do drużyny przylgnął również przydomek „Murarze”, a więc kolejne skojarzenie z budownictwem.

 

Sam skrót „BKS” pojawił się w połowie lat 50-tych XX wieku. Klub pod nazwą BKS Lechia Gdańsk funkcjonował do roku 1991. Wówczas to na fali zrywania z dziedzictwem PRL-u z nazwy zniknęła litera „B”. Zniknęła z szyldu klubowego, ale nie z flag kibiców i nie z tekstów piosenek. Do dziś kibice Lechii, przed każdym meczem, ogłaszają światu, że wierzą tylko w BKS, a ponadto deklarują, iż BKS, BKS, BKS…każdy kibic wie co to jest!

 

Tak będzie też w najbliższą niedzielę na Stadionie Energa Gdańsk, gdzie w meczu na szczycie LOTTO Ekstraklasy BKS podejmie CWKS (o CWKS-ie gdańscy Kibice zresztą też śpiewali wielokrotnie, ale apelując o kulturalny doping, tego wątku nie będę tutaj rozwijał). Nie wypada nie zobaczyć tego spotkania z wysokości trybun. Zwłaszcza, że na naszych oczach dzieje się Historia…

 

Autor: Marcin Gałek
Szanowny Kliencie, 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO).
Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Poniżej znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat.
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies w celach marketingowych przez Lechię Gdańsk S.A.

Dokument Polityki Prywatności

Akceptuję
Nie zgadzam się