Głosem spikera: Hala Lechia!

2019-01-02 16:00:00
W naszym kraju styczeń to obok "ładowania akumulatorów" przez graczy ligowych zespołów także czas rozgrywania turniejów w halowej piłce nożnej. Nie każdy wie, że tego rodzaju przedsięwzięcia mają w Gdańsku bogatą tradycję.

Początki w tej dziedzinie zawdzięczamy prezydentom Gdańska. Właśnie pod ich patronatem w latach 1983-1991 rozgrywano co roku na początku stycznia "Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska".

 

Pierwszy turniej odbył się w 1983 roku w Hali Stoczni Gdańskiej. Wzięło w nim udział pięć gdańskich klubów: Gedania, Lechia, MOSiR, MRKS i organizujący imprezę Stoczniowiec. Każdy wystawił dwa zespoły. Lechiści zajęli dwa miejsca "na pudle". Lechia I, po wygranej nad MRKS I 9:6, zdobyła 3. lokatę. Natomiast w finale Lechia II uległa Stoczniowcowi II 1:4. Honorowe trafienie dla Biało-Zielonych zanotował w tym meczu Andrzej Wydrowski. Na szczęście na zielonej murawie to Lechia odprawiła z kwitkiem rywala zza miedzy, wygrywając batalię o awans do II ligi.

 

Rok później w turnieju numer dwa zagrały te same zespoły. Lechia, występując jako aktualny zdobywca Pucharu Polski, zdeklasowała rywali. W finale turnieju pierwsza drużyna pokonała drugą 3:1. Co ciekawe, zwycięski team powszechnie uznawano za słabszy od "rezerw". Lechię I reprezentowali: Woźniak, Raczyński, Marchel, A. Wydrowski, Grembocki, Wójtowicz, Józefowicz oraz Klinger. Puchar ufundowany przez ówczesnego Prezydenta Gdańska Kazimierza Rynkowskiego trafił więc do Lechii!

 

W 1985 roku ranga turnieju wzrosła. Po raz pierwszy zagrały w nim: pierwszoligowiec (Lechia) oraz fiński zespół z Turku. Biało-Zieloni wystawili mocno osłabiony skład i przepadli w rozgrywkach grupowych. Puchar po raz drugi wywalczył Stoczniowiec, wygrywając w finale z Gedanią.

 

Równie nieudany okazał się dla Lechii start w kolejnym turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska. W 1986 roku  zaproszono do niego najlepsze zespoły województwa: Arkę i Bałtyk z Gdyni, Gedanię, Lechię, MOSiR, MRKS, Stoczniowca, Olimpię Elbląg, Wierzycę Starogard oraz Wisłę Tczew. W swojej grupie Lechia zajęła ostatnie, 5. miejsce. W konsekwencji zagrała w meczu o 9. miejsce w turnieju. Minimalne zwycięstwo 3:2 nad MOSiR-em nie zatarło fatalnego wrażenia, jakie pozostawili po sobie podopieczni Michała Globisza. W finale drugoligowa Olimpia pokonała trzecioligową Wisłę 3:2.

 

Dokładnie w takiej samej obsadzie odbył się piąty turniej. I także w decydującym o rozdziale miejsc meczu Lechia pokonała MOSiR 3:2. Była wszak jedna, aczkolwiek istotna różnica: był to finał turnieju! Bramki dla Lechii w tym meczu zdobyli: Cybulski (2) i Kamiński. Co ciekawe, w szeregach MOSiR nie zabrakło również byłych graczy z Traugutta (Burzyński, Józefowicz, Makowski). Zdobywcy Pucharu Prezydenta Miasta Gdańska 1987 wystąpili w składzie: Stawarz, Woźniak, Ługowski, Łazarek, Szewczyk, Bąk, Cybulski, Kamiński, Pękala, Kupcewicz, Nowicki, Ambroziak, Przygodzki. Najlepszym graczem turnieju uznano natomiast Janusza Kupcewicza.

 

Rok później lechiści skopiowali fatalny występ z 1986 roku i zajęli 9. (przedostatnie) miejsce. W meczu o tę lokatę pokonali Gedanię 3:2. Puchar, podobnie jak dwa lata wcześniej, zdobyła Olimpia Elbląg, wygrywając w finale 4:2 ze Stoczniowcem, mającym w składzie m.in. Radosława Michalskiego i Tomasza Wałdocha.

 

W 1989 roku, w swoim siódmym starcie w imprezie, Lechia triumfowała po raz trzeci. W finałowym meczu nasz zespół zwyciężył BFV Bremen 2:0, po dwóch bramkach Piotra Prabuckiego. Z 8 trafieniami został on też królem strzelców imprezy. Zespół, który odebrał Puchar ufundowany przez prezydenta Kazimierza Rynkowskiego, grał w składzie: Stawarz, Kempiński, Ługowski, Pękala, Kamiński, Salach, Nowicki, Przygodzki, Prabucki, Unton, Banit, Rzepnikowski, Michalczak. Natomiast najmłodszym zawodnikiem tego turnieju był grający w zespole reprezentacji juniorów Gdańska Sławomir Wojciechowski!

 

Rok później, w finale ponownie Lechia pokonała drużynę z Bremy (ATSV 1860). Tym razem wynik brzmiał 4:1, a gole dla gdańszczan zdobyli Chociej (3) i Góralski. W trakcie turnieju, kibice Lechii ujrzeli po raz pierwszy reprezentującego wówczas Wisłę Tczew Grzegorza Pawłuszka. Jego występy wypadły na tyle okazale, że już wkrótce zasilił team kierowany przez Bogusława Kaczmarka. Lechiści zdobyli puchar ufundowany przez kolejnego Prezydenta - Jerzego Pasińskiego. W trakcie finałowego meczu doszło do bitwy fanów Lechii z ochroną. Być może właśnie ten fakt, a także nowa rzeczywistość gospodarcza sprawiły, iż był to ostatni turniej organizowany przez Stoczniowca w Hali Stoczni.

 

W kolejnym, 1991 roku, turniej odbył się w Hali Wybrzeża, a jego organizatorem była Lechia. W imprezie udział wzięły zaledwie cztery zespoły: Brema, Olimpia Elbląg, Wisła Tczew i Lechia. Niestety, Biało-Zieloni zajęli zaledwie 3. miejsce. Turniej wygrała Olimpia przed niemieckim zespołem. Jednak to nie gra piłkarzy była najbardziej komentowana przez kolejne dni. Tematem numer jeden było zachowanie widowni. Kibice Lechii, niezadowoleni z wyniku meczu z Olimpią, zafundowali graczom z Elbląga sprint do szatni. Najwolniej uciekał Robert Żuralski, którego dosięgły ciosy rozczarowanych grą swoich pupili fanów. Ten incydent sprawił, iż IX Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska był jak do tej pory ostatnim.

 

Natomiast w 1996 roku w hali Olivii odbył się "Nata Cup". Turniej ten wzorowano na niemieckich rozgrywkach halowych. Co więcej, jego niemieccy organizatorzy sprawili, iż zmagania piłkarzy transmitowała na żywo stacja Canal+. Obsada, w porównaniu z poprzednimi gdańskimi turniejami, była wyśmienita: Austria Wiedeń (obecnych było kilkunastu fanów tego zespołu), Malmoe FF, występujące w Ekstraklasie: Lechia, ŁKS i Stomil, a także na jej zapleczu: Bałtyk, Jeziorak i gdańska Polonia. Lechia w rozgrywkach grupowych przegrała wszystkie mecze i nie odegrała w turnieju żadnej roli. W finale Malmoe rozgromiło ŁKS 5:1. Biało-Zielonym na pocieszenie pozostały wyróżnienia: najlepszy technik turnieju - Emanuel Tetteh i najlepszy bramkarz - Piotr Wojdyga.

 

 

Piłka halowa powróciła do Gdańska dopiero 20 lat później. W położonej na granicy Gdańska i Sopotu ERGO Arenie rozegrano trzy edycje niezwykle popularnego turnieju "Amber Cup". Jego organizator Daniel Kaniewski postanowił przenieść Turniej do Gdańska, gdzie w 2016 r. rozegrano jubileuszową – 10 – edycję Imprezy. W szranki stanęło 8 zespołów. W finale imprezy transmitowanej przez Polsat Lechia prowadzona przez duet trenerski: Maciej Kalkowski, Dawid Banaczek, pokonała Fabrykę Futbolu 3:1, czyli zespół złożony z zawodników agencji menedżerskiej po tą samą nazwą, z byłymi już lechistami: Pawłem Kapsą czy Bartłomiejem Pawłowskim w składzie. W Lechii ton nadawali Sławomir Peszko, Michał Chrapek, Lukas Haraslin oraz Mario Maloca. Najlepszym bramkarzem Turnieju uznano Łukasza Budziłka. Wszystkiemu przyglądał się z trybun czekający na objęcie funkcji trenera Biało-Zielonych Piotr Nowak.

 

Rok później do rywalizacji na parkiecie Ergo Areny stanęło 6 drużyn: Lechia Gdańsk, Fabryka Futbolu, Śląsk Wrocław, Chojniczanka Chojnice, Stomil Olsztyn i Reprezentacja Polski w beach soccerze. Ponownie triumfowali Biało-Zieloni, którzy wygrali wszystkie mecze – choć w finałowym Meczu Przyjaźni ze Śląskiem - stało się to dopiero po serii rzutów karnych. Bohaterem meczu został Mateusz Bąk.

 

Ostatni dotychczas Turniej rozegrano w tym samym miejscu w styczniu 2018 r. Tym razem równych sobie nie znalazła prowadzona przez Jerzego Brzęczka Wisła Płock. W finale ograła legnicką Miedź 4:2, a wcześniej, meczu półfinałowym Lechię 4:3. Biało-Zieloni ukończyli ostatecznie Turniej na 4. miejscu, przegrywając "mały finał" z Fabryką Futbolu 4:6, której barw tym razem bronił Mateusz Bąk.

 

Kilka dni temu okazało się, że kolejna edycja „Amber Cup” zaplanowana jest dopiero na przyszły rok. Oby się odbyła…

Szanowny Kliencie, 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO).
Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Poniżej znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat.
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies w celach marketingowych przez Lechię Gdańsk S.A.

Dokument Polityki Prywatności

Akceptuję
Nie zgadzam się