"Głosem spikera" - Kim straszyć dzieci?

2018-08-01 17:45:00
Przez większą część lipca niekwestionowanym bohaterem mediów był pełzający gdzieś w okolicach Stolicy Pyton Tygrysi. Niczym legendarny Potwór z Loch Ness zawładnął niemal niepodzielnie mediami dając dziennikarzom kolejne okazje do zarobienia pieniędzy. I wtedy na scenę wszedł ON…w kolorze betonu!

 Faul popełniony 20 lipca, kilka minut po 22-giej, przez Sławomira Peszkę jest bez wątpienia karygodny. Odniósł się do niego sędzia (czerwona kartka) oraz Komisja Ligi (3 miesiące bezwzględnej dyskwalifikacji oraz kara finansowa w wysokości 30 tys. zł). Zawodnik publicznie się pokajał, Klub również nie pozostał bierny i…na tym powinno się zakończyć (+odwołanie) ! Niestety internet po raz kolejny pokazał swoją potęgę, którą w jednym zdaniu ujął Stanisław Lem: „Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów”.

 

Zewsząd zaczęły wysypywać się opinie, których autorzy nie mają podstaw ku ich publicznemu wygłaszaniu. Nie będę podawał nazwisk, by nie robić im reklamy, ale…:

 

- czy człowiek działający publicznie w piłce nożnej, będący „dziennikarzem?” powinien nazywać Sławomira Peszkę: imbecylem, człowiekiem z ujemnym ilorazem inteligencji?;

- czy znany publicysta, któremu czasem wyszło a czasem weszło, a jego współpracownicy lubią dzwonić nocną porą, jest upoważniony do wyrzucania „Peszkina” z Ekstraklasy a przy okazji podważania kompetencji niezależnego organu rozstrzygającego w kwestiach dyscyplinarnych?;

- czy użytkownik pewnego portalu społecznościowego mieniący się „najlepszym tatą na świecie” ma podstawy do wulgarnych słów względem innego człowieka (córeczki czytając takie wpisy byłyby dumne z tatusia)?;

- czy sprawiający z pozoru wrażenie osoby inteligentnej Bartosz, komentujący post, może być z siebie dumny za nazwanie Reprezentanta Polski „pustym dzbanem”?;

- co mają na celu ankiety: którego piłkarza najbardziej nienawidzisz, bądź któremu piłkarzowi życzysz zakończenia kariery?

 

To wszystko tylko wąski fragment „dokonań” postaci, które wzięły udział w medialnym linczu na Sławomirze Peszko. Chętnie bym zobaczył jak wygłaszają swoje kwestie przed ich adresatem, twarzą w twarz. Oczywiście na fali tego żenującego hejtu wszystko w polskiej piłce się już toczy we właściwym kierunku: drużyny klubowe hurtowo miażdżą rywali w europejskich pucharach, sponsorzy stoją w długich kolejkach do wszystkich klubów. Istna sielanka!

 

Co ciekawe, w ostatni weekend, największą frekwencję w kraju odnotowano na Stadionie Energa Gdańsk. Czyżby naród po przeczytaniu setek napastliwych artykułów, tweetów, postów przyszedł zobaczyć czy ten straszny Peszko przypadkiem nie biega po ligowej murawie?

 

A co z Pytonem Tygrysim? Na szczęście do października, to znowu wąż będzie tym, którym w pierwszej kolejności babcie, dziadkowie a także niektórzy rodzice będą mogli straszyć niesfornych potomków!

 

Korzystając z okazji…warto sprawdzić, jacy piłkarze Lechii zostali ukarani czerwonymi kartkami na boiskach Ekstraklasy. Przepisy o karaniu kolorowymi kartkami piłkarzy nieprzestrzegających zasad gry wprowadzono w roku 1970. Z tego też względu umieszczone poniżej zestawienie nie uwzględnia graczy występujących w gdańskim zespole w trakcie 12 sezonów gry w ekstraklasie, w okresie od 1949 – z przerwami – do 1963 roku.

 

Zestawienie zawodników Lechii ukaranych bezpośrednio czerwoną kartką w rozgrywkach ekstraklasy (stan na dzień 01.08.2018 r.)

 

3 - Sławomir Peszko,

2 - Zaur Sadajew,

1 – Vytautas Andriuškevičius, Marko Bajić, Romário Baldé, Ariel Borysiuk, Mavroudís Bougaḯdis, Paweł Buzała * , Tomasz Dawidowski, Deleu, Przemysław Frankowski, Rafał Janicki, Nikola Leković, Mateusz Machaj, Michał Mak, Vanja Milinković-Savić**, Bogusław Oblewski, Michał Nalepa, Flavio Paixao, Marcin Pietrowski, Sławomir Suchomski, Łukasz Surma

* - czerwona kartka Pawła Buzały nie jest wliczana do rejestru kartek jako pokazana niesłusznie (Komisja Ligi anulował kartkę)

** - Vanja Milinković-Savić został ukarany czerwoną kartką jako zawodnik rezerwowy 

 

Autor: Marcin Gałek
Szanowny Kliencie, 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO).
Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Poniżej znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat.
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies w celach marketingowych przez Lechię Gdańsk S.A.

Dokument Polityki Prywatności

Akceptuję
Nie zgadzam się