Głosem spikera: Kłamstwa (?) i statystyka

2018-11-21 16:30:00
Podobno istnieją trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, okropne kłamstwa, statystyki. Jest jednak coś tak frapującego w ligowej, piłkarskiej statystyce, że często zaczytujemy się w różnego rodzaju podsumowaniach. Okazją do tego, które poniżej jest półmetek sezonu zasadniczego Lotto Ekstraklasy…

Na naszych oczach dzieje się historia. Biało – Zieloni w ostatnich miesiącach zapisali się w klubowych kronikach kilkukrotnie. Oto przegląd dokonań Lechistów z ostatniej rundy:

 

-> Lechia po raz pierwszy w historii została mistrzem półmetka w Ekstraklasie! Wprawdzie jest to półmetek sezonu zasadniczego, ale…Nasza Drużyna dotychczas zajmowała po pierwszej rundzie rozgrywek najwyżej 2 miejsce.

 

-> Flavio Paixao wyrównał historyczny rekord Bogdana Adamczyka w ilości goli zdobytych w barwach Lechii na boiskach najwyższej klasy rozgrywkowej (36). Flavio, który w tym sezonie już 10-krotnie trafiał do siatki rywali przesunął się w tej klasyfikacji z 7 na 1 miejsce. Jest też współliderem klasyfikacji strzelców tego sezonu ex equo z…Marcinem Robakiem. Tym samym, który 2 sezony został wspólnie z Marco Paixao królem strzelców Ligi.

 

 

-> 10 miejsce w klasyfikacji najskuteczniejszych Lechistów na boiskach Ekstraklasy zajmuje Grzegorz Kuświk z dorobkiem 19 goli. Z aktualnie pozostających w kadrze Lechii piłkarzy najbliżej dogonienia Go są…Sławomir Peszko (9 goli) i Lukas Haraslin (8 goli).

 

-> Najwięcej asyst spośród Lechistów ma na swoim koncie, w tym sezonie, Lukas Haraslin - 5.

 

-> Artur Sobiech, strzelając 3 gole Zagłębiu Lubin dokonał sztuki, której w historii występów Lechii w Ekstraklasie dokonało dotychczas zaledwie 7 zawodników. Pod tym względem najlepszy jest od wielu lat Bogdan Adamczyk - autor 3 hat – tricków.

 

-> Lechia ma na koncie najwięcej punktów, najwięcej zwycięstw oraz…najmniej straconych goli. Bramki Biało – Zielonych strzegło w rundzie 2 bramkarzy: Dusan Kuciak oraz Zlatan Alomerović. Zlatan raz zachował czyste konto. Dusanowi udało się to aż 6 razy – a łącznie w barwach Lechii dokonał tego już 18 razy. Czyni Go to czwartym, pod tym względem, bramkarzem w historii Lechii grającej na boiskach ekstraklasy. Lider – Henryk Gronowski – ma na koncie 56 „zer”, a słowacki goalkeeper goni jeszcze Janusza Stawarza oraz Mateusza Bąka.

 

-> W tym sezonie, w meczach ligowych, reprezentowało Lechię 25 zawodników, w tym: 7 obcokrajowców (2 Portugalczyków, Słowaków oraz Serbów a także Kanadyjczyk).

 

-> Żaden z piłkarzy gdańskiego zespołu nie rozegrał 15 spotkań ligowych w pełnym wymiarze czasowym. Trzech z nich: Flavio Paixao, Lukas Haraslin oraz Daniel Łukasik zagrało w każdym z meczów. Co ciekawe Słowak rozegrał jedynie 2 mecze w całości.

 

-> Najwięcej całych meczów rozegrali Jarosław Kubicki oraz Filip Mladenović, którzy wystąpili w 14 spotkaniach ligowych.

 

-> Lechia zwyciężając 2:1 Arkę wyrównała swój rekord 5-ciu kolejnych zwycięstw w meczu z derbowym rywalem.

 

-> Piotr Stokowiec ma na swoim koncie już 3 zwycięskie mecze derbowe. O jedno zwycięstwo więcej – w roli trenera – w tych specyficznych meczach ma na koncie Tomasz Kafarski.

 

-> Jarosław Kubicki jest jedynym w całej Lidze zawodnikiem, który w meczu przebiegł powyżej 13 km. Zdarzyło się to dwukrotnie: w 1 kolejce w Białymstoku oraz w meczu nr 14 – w Poznaniu.

 

 

-> Najstarszym zawodnikiem, spośród reprezentujących Lechię w minionej rundzie był Flavio Paixao (ur. 19.09.1984 r.). Jest on równocześnie najstarszym zdobywcą bramek w Zespole. Najstarszym w historii graczem, który zdobył dla Lechii gola w Ekstraklasie jest Zdzisław Puszkarz -  w dniu meczu przeciwko Lechowi Poznań rozegranego w marcu 1988 r. miał wówczas 38 lat i 23 dni.

 

-> Najmłodszymi spośród Lechistów w minionej rundzie, w dniu debiutu na boisku byli: Mateusz Sopoćko (19 lat, 1 miesiąc i 9 dni) oraz Tomasz Makowski (19 lat, 2 miesiące i 17 dni). Najmłodszy strzelec to Adam Chrzanowski, który zdobywając gola w Szczecinie miał 19 lat, 4 miesiące i 26 dni). Najmłodszy strzelec Lechii w Ekstraklasie to niezmiennie Kacper Łazaj – 17 lat, 3 miesiące i 16 dni.

 

 

-> Najwięcej goli w meczu z udziałem Biało – Zielonych padło w przegranym meczu 8 kolejki w Krakowie przeciwko Wiśle (2:5) – 7, zaś najmniej w jedynym meczu bez bramek – 3 kolejka, remis w Warszawie z Legią 0:0.

 

-> Największą frekwencję na Stadionie Energa Gdańsk zgromadziły rozegrane niespełna miesiąc temu Derby Trójmiasta (25.066), a drugim pod tym względem meczem było ostatnie spotkanie rundy z Cracovią (17.089).

 

Jest takie wyświechtane piłkarskie powiedzenie: „statystyki nie grają”. To prawda! Jak zagra Lechia przekonamy się, w tym roku, jeszcze pięciokrotnie. Końcówka listopada oraz grudzień zapowiadają się pasjonująco. Spędźmy ten czas na Stadionie, razem kibicując Biało - Zielonym w drodze po… nasze wspólne marzenia!!!

 

 

Autor: Marcin Gałek
Szanowny Kliencie, 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO).
Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Poniżej znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat.
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies w celach marketingowych przez Lechię Gdańsk S.A.

Dokument Polityki Prywatności

Akceptuję
Nie zgadzam się