• Najbliższy mecz Lechii
  VS
  24.08.2019, 17:30
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  31.08.2019, 17:30
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  14.09.2019, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  21.09.2019, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  28.09.2019, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  05.10.2019, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  19.10.2019, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  26.10.2019, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  02.11.2019, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  09.11.2019, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  23.11.2019, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  30.11.2019, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  07.12.2019, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  14.12.2019, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  21.12.2019, 18:00

Głosem Spikera: Lechia "Concretes"

2019-01-30 17:00:00
Anglia - kolebka piłki nożnej. To miejsce, gdzie nawet Święta Bożego Narodzenia czy też huczny Sylwester nie stanowią przeszkody, by grać w piłkę w ramach ligowych rozgrywek. Jakie były związki Lechii z angielskim futbolem?

Lechia nigdy nie rozegrała meczu z angielskim zespołem w ramach oficjalnych rozgrywek. Natomiast już w pierwszym meczu towarzyskim rozegranym przeciwko zagranicznemu rywalowi Biało-Zieloni zmierzyli się z zespołem, w którego skład wchodzili marynarze z angielskiego statku "Fort Bourbon". Przypłynęli oni do Gdańska z darami przekazanymi przez organizację UNRRA, mającymi pomóc w odbudowie kraju po zniszczeniach wojennych. 16 grudnia 1945 r. na zmrożonej murawie przy Traugutta Lechia zmiażdżyła rywali 14:1! Na kolejny mecz z zespołem z Anglii czekano w Gdańsku 29 lat. 17 lipca 1974 roku grająca na zapleczu Ekstraklasy Lechia zagrała na swoim stadionie z 13-tym w ligowej hierarchii zespołem Anglii – Sheffield United. Na boisku padł bezbramkowy remis, co uznano w Gdańsku za sukces. I… to wszystko.

 

Więcej można powiedzieć o zawodnikach i trenerach, którzy związali się z Lechią, a podczas swojej kariery reprezentowali angielskie kluby. Jedynym piłkarzem zaczynającym przygodę z dorosłą piłką w Lechii, który zaistniał w Anglii jest Zbigniew Kruszyński. W barwach naszego Klubu występował w latach 1977-1979. Następnie, wyjechał a raczej jak to wówczas określano "uciekł" do Niemiec, by w 1988 r. stać się jednym z dwóch pierwszych zagranicznych piłkarzy ówczesnego zdobywcy Pucharu Anglii. "Detsi", jak go nazywano, na Wyspach rozegrał 74 mecze w najwyższej klasie rozgrywkowej i zdobył 4 gole! Wszystkie dla Wimbledonu znanego wówczas jako "Crazy Gang". Ponadto reprezentował na Wyspach barwy: Brentford, Coventry City oraz Peterborough.

 

 

Barwy Lechii reprezentowało 4 piłkarzy, którzy wcześniej biegali po angielskich murawach. Najbogatszym spośród nich dorobkiem może pochwalić się obchodzący kilka dni temu 40-te urodziny Grzegorz Rasiak. W 2004 r. trafił do występującego na zapleczu Premier League Derby County. W pierwszym sezonie w Anglii strzelił 16 bramek w 35 meczach i do dziś wspominany jest na Pride Park. Jego dorobek dostrzeżono w Tottenham Hotspur. Zadebiutował w pierwszym składzie w meczu z Liverpoolem, w którym zdobył nawet gola, ale niestety nieuznanego. Po pół roku przeszedł do Southampton, gdzie podobnie jak w Derby błyszczał. Udało Mu się powrócić na poziom Premier League, ale występy w barwach Bolton Wanderers rozczarowały. Grał również w barwach Watford oraz Reading. Do Gdańska zawitał w 2012 roku i reprezentował barwy Lechii do końca sezonu 2012/2013. Wówczas to rozważano wprowadzenie w Polsce modelu rozgrywek ESA-37. Zapytałem "Rasialdo" co o tym sądzi. W swoim stylu odpowiedział: "Marcin, po tym co przeżyłem w Anglii nie jest mi to straszne. Mógłbym grać nawet 50 meczów w sezonie. Ja po prostu lubię grać w piłkę nożną!".

 

W tym czasie, gdy Rasiak reprezentował barwy Lechii, w moim ulubionym Wolverhampton Wanderers grał Sławomir Peszko. "Peszkin" miał pomóc w powrocie do Premier League. Sławek zagrał jedynie w 13 meczach, a "Wilki" spadły do League One. Inny z będących na wypożyczeniu piłkarz Lechii z epizodem w Championship to Ariel Borysiuk. On również występował na zapleczu Premier League – w londyńskim Queens Park Rangers. Bilans jego dokonań to 14 meczów w latach 2016-2017.

 

 

Wypada jeszcze wspomnieć o Benie Staroście. Ten urodzony w Sheffield obrońca rozpoczął treningi w "The Blades". W lipcu 2007 roku wystąpił wraz z reprezentacją Polski U-20 na Mistrzostwach Świata w Kanadzie. Zanim jesienią 2008 roku trafił na Traugutta, reprezentował barwy właśnie Sheffield United, skąd wypożyczano go do klubów z niższych poziomów rozgrywkowych: Tamworth, nieistniejącego już Chester City, by później trafić do Brentford, Aldershot Town FC czy wreszcie do zlikwidowanego niedawno Darlington.

 

Jako ciekawostkę dodam, że zimą 1996 r. z Lechią przez kilka dni trenował Dariusz Dziekanowski. "Jackie", jak go nazywano na Wyspach, bardziej kojarzony jest z boiskami Szkocji, ale w Anglii też zaistniał, konkretnie w barwach Bristol City.

 

Również w kwestii trenerów prowadzących Lechię znaleźć można ślady angielskich lig. Najstarszy z nich to Adam Musiał. Reprezentant Polski z lat 70-tych prowadził Lechię w sezonie 1992/93. Wcześniej, w latach 1980-1983 kończył karierę w barwach Hereford United.

 


Dobrze wspominany w Gdańsku Dariusz Kubicki, który w roli trenera wprowadził Lechię do Ekstraklasy w 2008 roku, jako piłkarz po wyjeździe z Polski kontynuował grę w Anglii. Najpierw w Aston Villa, gdzie w latach 1991-1994 na boiskach najwyższej klasy rozgrywkowej rozegrał 25 meczów. Później trafił do Sunderlandu, gdzie przez kolejne 3 lata wystąpił w 136 meczach na poziomie Premier League oraz jej zapleczu. Następnie los rzucił go na rok do Wolverhampton. Karierę kończył epizodami w barwach Tranmere, Carlisle oraz Darlington.

 

Najnowsza historia Lechii związana jest z pracą Ricardo Moniza (marzec-czerwiec 2014). Prowadził Lechię zaledwie w 10 meczach, ale pod jego wodzą gdański zespół zakwalifikował się do grupy mistrzowskiej, a na koniec sezonu zajął czwarte miejsce. Ten pochodzący z Holandii szkoleniowiec pracował m.in. przez 3 lata w Tottenham Hotspur jako trener techniczny, a już po opuszczeniu Gdańska przez kilka miesięcy dane było mu prowadzić Notts County.

 

Ostatni "angielski ślad" w Lechii to Adam Owen, który pracował w Gdańsku w poprzednim sezonie. Zanim zawitał do Grodu nad Motławą, gdzie pełnił rolę szkoleniowca zespołu występującego w Ekstraklasie, pracował w roli asystenta w obu klubach z Sheffield, tj. United oraz Wednesday.

 

Jak widać związki Lechii z piłką angielską nie są aż tak ubogie jakby się wydawało. Miejmy nadzieję, że ten wątek historii naszego Klubu będzie miał ciąg dalszy, oby radosny dla tysięcy kibiców "The Concretes" (tłum. Betonów).

Autor: Marcin Gałek
Szanowny Kliencie, 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO).
Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Poniżej znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat.
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies w celach marketingowych przez Lechię Gdańsk S.A.

Dokument Polityki Prywatności

Akceptuję
Nie zgadzam się