• Najbliższy mecz Lechii
  VS
  01.03.2020, 12:30
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  04.03.2020, 20:30
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  07.03.2020, 17:30
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  15.03.2020, 17:30
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  21.03.2020, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  04.04.2020, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  11.04.2020, 18:00

"Głosem Spikera" - Lechia na Mundialu

2018-07-04 20:00:00
XXI Finały Mistrzostw Świata wchodzą w decydującą fazę. Z polskiej perspektywy, Turniej zostanie zapamiętany jako nieudany. W obliczu ogólnonarodowego rozczarowania zauważyć należy, że są to wyjątkowe Mistrzostwa dla kibiców Lechii.

Wyjątkowe, bo po raz pierwszy w historii Mundialu w imprezie zagrał zawodnik występujący aktualnie w Lechii Gdańsk…

 

W ponad 70-letniej historii Klubu doczekaliśmy się 15 zawodników, którzy jako gracze Lechii wystąpili w koszulce z Orłem na piersi. Zaczęło się od Alfreda Kokota, który w czerwcu 1949 r. rozegrał swój jedyny mecz w Reprezentacji, okraszony w dodatku golem strzelonym duńskiemu bramkarzowi! Dla dodania wyjątkowości temu wydarzeniu dodać należy, że na kolejną bramkę Lechisty czekaliśmy ponad 68 lat (dokładnie 24.945 dni). Rafał Wolski w meczu z Armenią ustalił wynik spotkania na 6:1.

 

Następnie w kadrze pojawił się na lata Roman Korynt, który jako Lechista reprezentował Biało – Czerwone barwy 33 razy (1953 – 1959), co jest niezmiennie klubowym rekordem. Na przestrzeni lat epizody w kadrze zaliczyli również: Robert Gronowski, Henryk Gronowski, Zdzisław Puszkarz, Mirosław Pękala, Marek Ługowski, Łukasz Trałka, Hubert Wołąkiewicz a także Sebastian Małkowski. Warto zaznaczyć, że „Dzidek” Puszkarz zagrał w kadrze jako piłkarz Lechii grającej na drugim poziomie rozgrywek ligowych.

 

Ostatnich pięciu kadrowiczów (Jakub Wawrzyniak, Sebastian Mila, Ariel Borysiuk, Sławomir Peszko a także wspomniany wcześniej Rafał Wolski), to już piłkarze tworzący najnowszą historię Biało – Zielonych oraz Biało – Czerwonych barw. Dzięki tak licznej  grupie piłkarzy będących w kręgu zainteresowań selekcjonera Adama Nawałki kilkukrotnie oglądaliśmy mecze, gdy na murawie przebywało 2 Lechistów, a raz, 17 listopada 2015 roku, przeciwko Czechom, jednocześnie w pierwszej reprezentacji zagrało aż trzech piłkarzy Lechii (Sławomir Peszko, Sebastian Mila i Ariel Borysiuk).

 

W czerwcu 2016 r. historia dopisała kolejne wyjątkowe chwile dla kibiców Lechii. Na pamiętny Turniej EURO 2016 Trener Adam Nawałka powołał dwóch Lechistów: Sławomira Peszkę oraz Jakuba Wawrzyniaka. Kuba, podczas turnieju finałowego, nie pojawił się na murawie niestety ani razu. Za to popularny „Peszkin” wystąpił w trzech spotkaniach: grupowych przeciwko Irlandii Północnej oraz Niemcom, a także w meczu 1/8 finału ze Szwajcarią. Były to pierwsze w historii występy piłkarza Lechii Gdańsk w finałach tak prestiżowej imprezy.

 

Sławomir Peszko, po dwóch latach, ponownie zapisał się w historii najpopularniejszego Klubu grodu nad Motławą. Regularne powołania na mecze towarzyskie oraz eliminacji do rosyjskiego Mundialu zaowocowały Jego obecnością w 23 osobowej kadrze na Turniej mistrzowski w Rosji. Tam gracz Lechii zagrał w ostatnim pojedynku grupowym, przeciwko Japonii, w którego czasie pojawił się na murawie w 79 minucie spotkania!

 

Co ciekawe, podczas obu Turniejów finałowych, Polska nie przegrała żadnego spotkania, w którym wystąpił „Peszkin”. Jednak już teraz wiadomo, że ciągu dalszego nie będzie, gdyż gdański skrzydłowy kończy swoją przygodę z Reprezentacją. Rekordu Romana Korynta nie pobije, ale w klasyfikacji piłkarzy Lechii grających w oficjalnym meczu Reprezentacji Polski zajmuje zaszczytne 2 miejsce z 12 występami w Kadrze! Gratulacje „Peszkin”

 

PS. Tym tekstem wracam do cyklu „Głosem Spikera”. Moje wcześniejsze felietony ukazywały się w latach 2005 – 2011 na łamach Tygodnika redagowanej przez Kibiców strony www.lechia.gda.pl. Dziękując włodarzom Lechii za zaproszenie do współtworzenia oficjalnej strony Klubu, pragnę zaznaczyć, że teksty zawierać będą moje spojrzenie na szeroko rozumiane zagadnienia związane z Lechią Gdańsk. Zapraszam do lektury…

Autor: Marcin Gałek
Szanowny Kliencie, 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO).
Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Poniżej znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat.
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies w celach marketingowych przez Lechię Gdańsk S.A.

Dokument Polityki Prywatności

Akceptuję
Nie zgadzam się