• Najbliższy mecz Lechii
  VS
  05.06.2020, 20:30
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  09.06.2020, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  14.06.2020, 18:00

Głosem Spikera: Lechia Tobie Dziękuje!

2019-01-16 17:00:00
Od niedzieli jesteśmy wszyscy poruszeni dramatycznymi wydarzeniami, w wyniku których śmierć poniósł Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. Człowiek, któremu Lechia Gdańsk wiele zawdzięcza. Postać o tyle wyjątkowa, że swego czasu kibice zadedykowali Mu jedno z płócien w najpiękniejszych kolorach…bieli i zieleni.

Przez długie lata Lechia nie miała szczęścia do przychylności polityków. W okresie socjalizmu gdański Klub nie mógł raczej liczyć na znaczące wsparcie płynące z szeregów partii. Również końcówka XX wieku niewiele zmieniła. Wprawdzie wielu polityków deklarowało miłość do Biało-Zielonych barw, ale na deklaracjach zazwyczaj się kończyło.

 

Nowy rozdział w historii Klubu rozpoczął się w 2001 r., na boiskach zaledwie A-klasy. Rok później, jesienią 2002 r., kibice Lechii wystartowali samodzielnie w wyborach samorządowych pod szyldem Komitetu "Naprzód Lechio". Wprawdzie nie przełożyło się to na wyborczy sukces, ale duże zaangażowanie kibicowskiej braci oraz blisko 4 tys. głosów, co pozwoliło wyprzedzić nawet ogólnokrajowe partie polityczne, zwróciło uwagę włodarzy miasta. Podkreślić należy tu rolę ówczesnego rzecznika prasowego Prezydenta Pawła Adamowicza – Macieja Turnowieckiego, który od wielu lat lobbował na rzecz Lechii.

 

Od 2003 roku Paweł Adamowicz zaczął regularnie bywać na meczach Lechii! Co więcej, rok później wybrał się wraz z kibicami na wyjazdowy mecz do Redy, gdzie IV-ligowa Lechia wygrała 3:0. Prezydent Gdańska, bez obstawy, razem z kibicami, w sektorze gości? Niemożliwe? Paweł Adamowicz udowodnił, że możliwe!

 

Miasto wspierało pnącą się w górę ligowej hierarchii Lechię, na co kluczowy wpływ miały decyzje Prezydenta Gdańska. Tę politykę wspierał, między innymi, Tadeusz Duffek, który aż do śmierci walczył o "Wielką Lechię naszych marzeń"! Wówczas to na płocie stadionu przy Traugutta zawisła flaga z wizerunkiem Prezydenta oraz hasłem: "Paweł Adamowicz – Lechia Tobie dziękuje!".

 

Paweł Adamowicz był, o czym nie każdy już dziś pamięta, pierwszym w Polsce Prezydentem, który w 2005 roku zgłosił gotowość swojego miasta do organizacji Euro 2012! Grająca na trzecim poziomie rozgrywek Lechia i nowoczesny stadion na 40 tysięcy miejsc? Wówczas wydawało się to abstrakcją. Jak dobrze wiemy, była to wyłącznie kwestia czasu.

 

 

Pozostańmy jeszcze przy Traugutta, gdzie 6 marca 2008 roku rozbłysły jupitery! Marzenia pokoleń kibiców Lechii stały się faktem. Inaugurację oświetlenia, a był to czwartek – dzień bez meczu, przyszło obejrzeć ponad tysiąc osób! Ponad 2 miesiące później, po wielu latach Lechia powróciła do Ekstraklasy! Gra w niej nieprzerwanie do dziś, w czym niemała zasługa podmiotów kierowanych przez Pawła Adamowicza.

 

Latem 2011 roku w historii Lechii nastała nowa rzeczywistość związana z otwarciem Stadionu w Letnicy. Jeden z najpiękniejszych obiektów na świecie powstał między innymi dzięki konsekwencji Prezydenta Miasta Gdańska. Zaowocowało to w Grodzie nad Motławą emocjami związanymi z Turniejem Euro 2012, a także rozgrywanymi regularnie od 2011 roku meczami Reprezentacji Polski. Dość powiedzieć, że do 2011 r. Kadra rozegrała w Gdańsku zaledwie 1 mecz, a od powstania „Bursztynka” gościła w naszym mieście już 8 razy!

 

 

Prezydent regularnie wspierał Biało-Zielonych nie tylko z trybun w Gdańsku, ale odwiedzał też inne stadiony. Był obecny między innymi w Warszawie w czerwcu 2017 r., gdzie Lechia była o gol od Mistrzostwa Polski. Z pewnością wierzył, że niespełnione marzenia sprzed 2 lat staną się faktem już za kilka miesięcy, dzięki powodzeniu misji Zespołu Piotra Stokowca. O tym czy tak się stanie przekona się kibicując z góry, z "Sektora Niebo". Będzie, miejmy nadzieję, mógł również zobaczyć, jak tłum wypełni ul. Długą oraz Długi Targ. W poniedziałkowy wieczór był to milczący tłum, który przyszedł dla Pawła Adamowicza. W maju, niech będzie to radosny Biało-Zielony tłum. Jestem pewien, że tego by chciał.

 

"Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję Wam"

Paweł Bogdan Adamowicz (ur. 2 listopada 1965 w Gdańsku, zm. 14 stycznia 2019 tamże)

Panie Prezydencie - Lechia Tobie Dziękuje…

Autor: Marcin Gałek, Fot. Dariusz Boczek, Lechia.net
Szanowny Kliencie, 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO).
Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Poniżej znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat.
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies w celach marketingowych przez Lechię Gdańsk S.A.

Dokument Polityki Prywatności

Akceptuję
Nie zgadzam się