• Najbliższy mecz Lechii
  VS
  05.06.2020, 20:30
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  09.06.2020, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  14.06.2020, 18:00

Głosem Spikera: U podstaw

2019-06-05 15:00:00
"Naszym sukcesem jest, że wprowadziliśmy wielu młodych zawodników i udało nam się zrobić przy tym wynik" powiedział w jednym z wywiadów Piotr Stokowiec. Odniósł się w ten sposób do kadry I zespołu. To szczyt klubowej piramidy, u której podstaw leży praca trenerów Akademii Lechii Gdańsk.

Praca, która ponownie daje wymierne wyniki. W ostatni weekend cieszyć mogliśmy się awansem zespołu U-19 do Centralnej Ligi Juniorów, czyli do elity krajowej piłki młodzieżowej. To powrót Biało-Zielonych na pozycje zajmowane przez ich poprzedników przez wiele lat. Powrót, który wiódł najpierw przez boiska ligi wojewódzkiej, a wiosną Lechiści pozostawili w pokonanym polu najlepsze zespoły północno-zachodniej części Kraju rywalizujące w Lidze Makroregionalnej.

 

 

To nie jedyny powrót w kończącym się sezonie. Po dwóch latach przerwy do ligowej rywalizacji przystąpił również zespół rezerw. To wprawdzie "tylko' 4. liga, ale dla drużyny złożonej w przeważającej części z młodzieży to pierwsza szansa do sprawdzenia się w dorosłej rywalizacji. Takie doświadczenia, na tym etapie są bezcenne dla wchodzących w dorosłą piłkę zawodników.

 

Obie drużyny łączą kwestie personalne. Bazują na podobnej grupie zawodników, z istotną rolą graczy rocznika 2001. Łączy je również sztab szkoleniowy, w skład, którego wchodzą: Dominik Czajka, Piotr Wiśniewski, Marek Zieńczuk, Mateusz Bąk, Artur Kosznicki, Filip Wieczorkiewicz oraz Robert Rybakowski. Ich nadrzędnym celem sportowym był awans do Centralnej Ligi Juniorów na czym skorzystają już zawodnicy młodszych roczników. Tym bardziej należy docenić wysiłek i sukces Biało-Zielonej młodzieży, gdyż zawodnikom zdarzało się w weekendy łączyć obie ligowe rywalizacje. Dzięki awansowi w nowym cyklu rozgrywkowym piłkarze Akademii będą rywalizowali z najlepszymi w kraju.

 

 

Droga do gry we wspomnianych zespołach wiedzie przez lata treningów, ligowych meczów oraz turniejów. Okazją do naocznego przekonania się jak wygląda rywalizacja wśród młodzieży będzie turniej z ponad 30-letnią tradycją: Złote Lwy Gdańskie. Jego pierwsze edycje rozgrywano na "Saharze" - piaskowym boisku, którego miejsce zajmuje dziś boczna, trawiasta płyta przy T29. Przez wiele lat rywalizowano również pod dachem. Turniej reaktywowano w ubiegłym roku. Tym razem grano na zielonej murawie boisk we Wrzeszczu. Bezkonkurencyjna okazała się drużyna Zagłębia Lubin. "Miedziowi" staną, za kilka dni, przed zadaniem obrony trofeum. Do rywalizacji przystąpią ponadto: AS Pomorze, Wisła Płock,  AP 21 Kraków,  Jagiellonia Białystok,  Arka Gdynia,  MUKS CWZS Bydgoszcz, Pogoń Szczecin, Górnik Zabrze, Jaguar Gdańsk, norweska Valarenga Oslo oraz oczywiście Lechia. W Turnieju zaprezentują się zespoły rocznika 2006, w przypadku Lechii będą to podopieczni trenerów Dawida Żmijewskiego i Łukasza Rusinka.

 

Być może pośród uczestników imprezy pojawią się talenty na miarę Lechistów, którzy w tych dniach reprezentują nasz kraj na arenie międzynarodowej: Tomasza Makowskiego (MŚ U-20), Karola Fili czy też Konrada Michalaka (obaj ME U-21). Obecność zawodników gdańskiego Klubu na tych prestiżowych imprezach, a także sportowy awans juniorów pozwalają mieć nadzieję, że po kilku słabszych latach znów na ligowe stadiony wkroczą zawodnicy, którzy pierwsze futbolowe kroki stawiali w Biało-Zielonych kostiumach...

 

Szanowny Kliencie, 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO).
Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Poniżej znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat.
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies w celach marketingowych przez Lechię Gdańsk S.A.

Dokument Polityki Prywatności

Akceptuję
Nie zgadzam się