• Najbliższy mecz Lechii
  VS
  30.01.2021, 17:30
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  13.02.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  20.02.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  27.02.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  06.03.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  13.03.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  20.03.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  03.04.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  10.04.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  17.04.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  21.04.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  24.04.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  01.05.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  08.05.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  12.05.2021, 00:00

Irek Rymarczyk: Uczymy naszych zawodników postaw fair play [ROZMOWA]

2018-10-25 18:00:00
Trener Irek Rymarczyk to absolwent Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku z wykształceniem pedagogicznym. W tym roku, wraz z kolegami trenerami z naszej akademii, ukończył także w Gdańsku Kurs UEFA A. Z Akademią Lechii związany jest już od czterech lat, ponadto pracuje także dla Polskiego Związku Piłki Nożnej w gdańskim odziale Akademii Młodych Orłów.

Jak długo Trener pracuje w Akademii Lechii?

- W strukturach akademii jestem od 2015 roku, także to czwarty rok mojej pracy.  Przez dwa pierwsze lata byłem asystentem Trenera Mateusza Michalskiego. Razem pracowaliśmy przy roczniku 2007. Po tym okresie otrzymałem propozycję pracy jako pierwszy trener rocznika 2009, który powstał z zawodników uczęszczających do grupy naborowej.  W Lechii podczas meczów Ekstraklasy, wraz z koleżanką z biura Akademii, zajmujemy się eskortą. Sprawujemy opiekę nad dziećmi, które występują w eskorcie piłkarzy i wychodzą wraz z nimi na murawę. Dodatkowo dbamy także o grupę zawodników,  która podczas każdego meczu podaje piłki.

 

Poza pracą w akademii Lechii pracuje także Trener dla PZPN-u?

- Wraz z pracą w naszej Akademii, łącze prace w Akademii Młodych Orłów w Gdańsku. Jest to projekt Polskiego Związku Piłki Nożnej, który ma na celu poszerzanie możliwości treningu dla zawodników z każdego klubu. AMO wspiera kluby, a nie z nimi rywalizuje. Są to dodatkowe jednostki treningowe według programu szkoleniowego PZPN-u. Ma to być również pierwszy krok dla tych zawodników przed przyszłym powołaniem na Letnią Akademię Młodych Orłów, czyli zgrupowanie selekcyjne do najmłodszej kadry Reprezentacji Polski.

 

Z jakimi grupami wiekowymi Trener pracuje?

- Na co dzień pracuję z zawodnikami między 6 a 11 rokiem życia. Mój zespół występuje w strukturach akademii jako kategoria wiekowa U-11. Rywalizujemy z zawodnikami ze starszego rocznika – 2008. Starsi zawodnicy pod względem cech somatycznych są na wyższym poziomie rozwojowym, co pozwala na stałe podnoszenie stopnia trudności i doskonalenie umiejętności piłkarskich.

 

Jak wygląda praca z tymi chłopcami, których otrzymał Trener po przejściu tego etapu naborowego?

- Na  tym etapie szkolenia, głównym celem jest wszechstronny rozwój oraz nauczanie podstawowej techniki piłkarskiej. Chcemy wyposażyć chłopców w jak największy zasób elementów indywidualnych umiejętności technicznych.

 

Jak dużo czasu trzeba poświęcić, by przygotować jedne zajęcia?

- Jako trenerzy skupiamy się na pracy długofalowej, określamy cele treningowe, a następnie dążymy do ich realizacji. Mamy stworzony program treningowy, według którego planujemy każdy makrocykl, mezocykl i mikrocykl. Ostatnim ogniwem jest jednostka treningowa.  Przygotowanie treningu to wybór właściwych środków treningowych do określonego tematu zajęć. Zazwyczaj tydzień wcześniej przygotowuję kolejny mikrocykl tygodniowy, po to by dokładnie przemyśleć  zaplanowaną tematykę i dobrać odpowiednie ćwiczenia.

 

 

Jak ważna jest rola drugiego trenera podczas treningu?

- W moim zespole pracę drugiego trenera pełni Mateusz Bucholc. Jego rola jest tak samo ważna jak moja.  Mateusz wspomaga mnie w programowaniu i planowaniu treningów. W samym treningu dzielimy się na poszczególne zadania i skupiamy się na pracy w małych grupach. Pomaga to w zwróceniu uwagi na każdego zawodnika.  Bez pomocy drugiego trenera nie byłoby to możliwe. Po każdym treningu, podobnie jak w szkole, każdemu z naszych zawodników wystawiamy ocenę.

 

W sporcie bardzo ważne są wyniki. Jaka presja na wynik jest w tych młodszych grupach?

- Presję na wynik w naszym klubie spoczywa na pierwszym zespole, który walczy o jak najlepszy wynik w Ekstraklasie. Natomiast w zespole stworzonym z dzieci nie ma na nią miejsca. W kategorii wiekowej, w której występujemy, wynik jest drugorzędną sprawą. Najważniejszy jest rozwój chłopców. Każdy mecz, sparing, czy turniej traktujemy jako trening. Jest to mały sprawdzian dla zawodników, aby to, czego nauczyli się podczas treningów, przełożyli na grę z przeciwnikiem.

 

Dla tych chłopców ważna jest także regularna gra, więc rotacja zawodników jest ważna?

- Najważniejsze jest, aby chłopcy mieli jak najwięcej możliwości gry. Staramy się, by wszyscy nasi zawodnicy przebywali  na boisku w podobnym czasie. Gramy w ustawieniu 7x7, a w swojej kadrze mamy większą liczbę zawodników. Dlatego zazwyczaj dzielimy się na grupy tak, aby każdy zaprezentował się na boisku tyle samo minut. Jeśli jedna grupa ma rozegrać turniej lub sparing, szukamy również alternatywy dla drugiej grupy. Staramy się, by również pozostali zawodnicy mieli szansę gry, bez której ciężko jest ocenić rzeczywisty postęp i umiejętności danego zawodnika.  

 

 

Z punktu szkoleniowego, jak duży udział w dalszym rozwoju ma rodzic?

- Rodzic jest najważniejszą osobą w rozwoju każdej młodej osoby. Jest  wzorem do naśladowania. Jeśli rodzic nie naciska, a wspiera i jest oparciem dla młodego zawodnika, wtedy on jest w stanie zrobić na boisku wszystko. Z takim podejściem, chłopiec z każdego treningu, jak i meczu będzie mógł czerpać wiele radości, a to na tym etapie jest najważniejsze.

 

Rodzice często oglądają treningi, chodzą na mecze swoich pociech. Jak ten „rodzic”, któremu często bardzo zależy, stara się motywować, w jaki sposób wytłumaczyć mu, że czasami taka presja negatywnie działa na postawę młodego zawodnika? 

- Jednym z głównych przyczyn rezygnacji z pięknej gry, jaką jest piłka nożna, jest presja rodziców na dziecko. Powodem, dla którego dzieci grają w piłkę nożną jest ZABAWA!!!

 

Przed meczem:

- Nigdy nie powinieneś stawiać dziecku żądań przed meczem: "strzel gola", "musicie wygrać". Zamiast tego powiedz "baw się dobrze". W ten sposób dziecko czuje się zrelaksowane, nie są mu stawiane niepotrzebne oczekiwania.

 

Po meczu:

Kiedy mecz się skończy, powiedz swojemu dziecku, jak dobrze się spisało, że jesteś z niego bardzo dumny. Nigdy nie poddawaj krytyce i nie analizuj sytuacji z boiska. Czasami dzieci same dobrze wiedzą, co zrobiły dobrze, a co im poszło źle. Dzieci nie potrzebują przypominania o ich słabym występie oraz nadmiernego chwalenia po dobrym meczu.

 

 

Jakie wskazówki trener daje młodym zawodnikom? Wiadomo, nie chodzi tu o właściwe prowadzenie się, jedzenie, bo to raczej później, ale na pewno są rzeczy na które warto zwracać uwagę.

- Jako trenerzy tych młodych zawodników jesteśmy w głównej mierze wychowawcami. Uczymy przede wszystkim zasad gry „fair play”. W tym wieku ważne jest, aby dzieci czuły radość z gry, piłka nożna ma sprawiać im po prostu przyjemność. Dbamy też o to, by każdy chłopiec czuł się dobrze w naszym zespole. Motywujemy również do pracy i przypominamy o grze zespołowej – nasze motto to „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”.  Już od najmłodszych lat podkreślamy, że jeśli chcą w przyszłości osiągnąć sukces, nie mogą zrażać się porażkami, muszą ciężko pracować i przykładać się każdego treningu.

 

 

 

Szanowny Kliencie, 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO).
Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Poniżej znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat.
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies w celach marketingowych przez Lechię Gdańsk S.A.

Dokument Polityki Prywatności

Akceptuję
Nie zgadzam się