17.12.2018, 18:00
    22.12.2018, 18:00

Lechia lepsza w meczu pełnym walki

2018-07-20 22:25:00
Piłkarze Lechii Gdańsk na inaugurację sezonu 2018/19 LOTTO Ekstraklasy pokonali na wyjeździe drużynę aktualnego wicemistrza Polski - Jagiellonię Białystok 1:0. Zwycięskiego gola dla Biało-Zielonych, prowadzonych przez Piotra Stokowca, zdobył kapitan zespołu Flavio Paixao.

Pierwsza część spotkania rozpoczęła się od ataków gospodarzy, którzy szybko próbowali zaskoczyć naszą defensywę, ale bez powodzenia. Biało-Zieloni skuteczenie zaatakowali juz w 10. minucie, kiedy to po akcji lewą stroną boiska Lukasa Haraslina wynik meczu otworzył Flavio Paixao. W kolejnych minutach gra toczyła się w bardzo dobrym tempie, było sporo spięć i ciekawych akcji, co na pewno mogło podobać się kibcom na trybunach. Częściej w posiadaniu piłki utrzymywali się zawodnicy Jagiellonii, którzy szukali okazji do zdobycia wyrównującego gola.

Sporo pracy od samego początku meczu miał arbiter Łukasz Szczech, który musiał często używać gwizdka. W 30. minucie swoich sił strzałem z dystansu spróbował Arvydas Novikovas, ale futbolówka w bezpiecznej odległości minęła bramkę Lechii strzeżoną przez Dusana Kuciaka. Podopieczni Piotra Stokowca także nie ograniczali się do defensywy, wyprowadzając szybkie akcje z własnej połowy boiska. W końcówce pierwszej części meczu bardzo groźnie zaatakowała Jagiellonia, ale Lechiści zdołali się wybronić dzięki ofiarnej interwencji Dusana Kuciaka.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ znacząco zmianie. Lechia umiejętnie broniła dostępu do własnej bramki, wyprowadzając groźne ataki bokami boiska. W 50. minucie świetną  interwencję zaliczył Błażej Augustyn, który powstrzymał rozpędzającego się Novikovasa. Kilka minut później doskonałą okazję do zdobycia gola miał Sheridan, ale z bliskiej odległości minimalnie pomylił się napastnik Jagiellonii. Na odpowiedź Lechii nie trzeba było długo czekać. W 56. minucie środkiem boiska przedarł się Patryk Lipski. Młody pomocnik zdecydował się oddać strzał z około 25 metrów, ale nie zdołał pokonać dobrze ustawionego Mariana Kelemena.

PIOTR STOKOWIEC: BUDOWĘ ZESPOŁU ROZPOCZYNA SIĘ OD DEFENSYWY

Z każdą minutą spotkanie w Białymstoku nabierało tempa, a gra przenosiła się spod jednej bramki pod drugą. Jagiellonia przeprowadziła szybką akcję prawą stroną boiska, po której płaski strzał oddał aktywny Sheridan. Po raz kolejny swoją klasę potwierdził Kuciak. Słowacki bramkarz na raty, ale skutecznie złapał futbolówkę. W 64. minucie wyróżniający się na murawie Novikovas zwiódł w polu karnym naszego obrońcę i huknął w kierunku bramki, ale trafił tylko w słupek. Po drugiej stronie boiska wychodzący na czystą pozycję Sławomir Peszko został sfaulowany przez Guilherme. Sędzia postanowił wykluczyć z dalszej gry zawodnika Jagiellonii, która od 68. minuty musiała grać w osłabieniu.

Końcówka meczu była nerwowa, bo wynik cały czas pozostawał nierozstrzygnięty. Grająca w dziesiętkę Jagiellonia nie złożyła broni, ale miała mniej argumentów w ofensywie niż we wcześniejszych fazach spotkania. W doliczonym czasie gry czerwoną kartką został ukarany również zawodnik Lechii Sławomir Peszko. Biało-Zieloni mądrze bronili dostępu do własnej bramki, utrzymując korzystny wynik do ostatniego gwizdka arbitra.