04.11.2018, 18:00
    10.11.2018, 18:00

Lechia pokonała Zagłębie! Dublet Patryka Lipskiego

2018-10-06 19:50:00
Piłkarze Lechii Gdańsk w spotkaniu 11. kolejki LOTTO Ekstraklasy pokonali drużynę Zagłębia Sosnowiec 4:1. Bramki dla Biało-Zielonych prowadzonych przez Piotra Stokowca zdobyli Jarosław Kubicki, Flavio Paixao i dwie Patryk Lipski.

Piłkarze Lechii od samego początku narzucili własne warunki gry, utrzymując się długo w posiadaniu piłki na połowie przeciwników. Jedna z pierwszych ofensywnych akcji Biało-Zielonych zakończyła się objęciem przez nich prowadzenia. Jarosław Kubicki zagrał górną piłkę w pole karne do wbiegającego Joao Nunesa, ten odegrał ją do Konrada Michalaka, który oddał strzał na bramkę. Jego próba została zablokowana, ale piłka szczęśliwie wróciła na 16 metr do Patryka Lipskiego. Pomocnik Lechii mierzonym strzałem w długi róg zdobył swojego trzeciego gola w bieżącej kampanii. W 14. minucie golkiper Zagłębia Matko Perdijić złapał futbolówkę po podaniu od swojego partnera, co oznaczało szansę dla podopiecznych Piotra Stokowca. Strzał z około 10 metrów oddał Daniel Łukasik, ale trafił tylko w nogi przeciwników.

W kolejnych minutach obraz gry nie uległ zmianie. Lechia prowadziła grę, Zagłębie natomiast cierpliwie czekało na swoją okazję do wyprowadzenia kontrataku. Taka sytuacja nadarzyła się w 23. minucie, kiedy to Szymon Pawłowski zagrał w szesnastce do Konrada Wrzesińskiego. Ten dostrzegł lepiej ustawionego przed bramką Vamara Sanogo, który z bliskiej odległości doprowadził do wyrównania.  W trzecim kwadransie spotkania gra była bardzo nieco bardziej wyrównana, a piłka przenosiła się spod jednej bramki pod drugą. Przewagę mieli jednak Biało-Zieloni, którzy częściej kreowali groźne sytuacje. W 37. minucie blisko szczęścia był Kubicki! Pomocnik oddał mocny strzał z około 12 metrów, ale posłał piłkę tuż obok słupka. W kolejnej akcji niebezpiecznie w kierunku bramki uderzył Lukas Haraslin, ale golkiper Zagłębia przeniósł futbolówkę nad poprzeczką. W doliczonym czasie gry pierwszej połowy Haraslin przedarł się lewą stroną boiska i spod końcowej linii zagrał na piąty metr, gdzie z bliskiej odległości formalności dopełnił Kubicki!

Po zmianie Lechia szybko zdobyła trzeciego gola, który mógł wprowadzić trochę spokoju w szeregi Biało-Zielonych. Aktywny Haraslin wpadł w pole karne i był faulowany przez jednego z przeciwników. Do piłki ustawionej na jedenastym podszedł Flavio Paixao i pewnym strzałem zdobył swoją siódmą bramkę. W kolejnych minutach drużyna Zagłębia szukała swojej okazji, by odpowiedzieć, ale Lechia również nie zamierzała poprzestawać na trzech golach. Kibice zgromadzeni na Stadionie Energa Gdańsk oglądali bardzo ciekawego widowisko tego wieczoru. W 63. minucie Lipski pod presją przeciwnika oddał precyzyjny strzał z około 20 metrów, zdobywając swojego drugiego gola w tym spotkaniu!

Zdobycie czwartego gola przez Biało-Zielonych przesądziło losy rywalizacji, a walka przeniosła się do środkowej strefy boiska. Lechiści kontrolowali przebieg boiskowych wydarzeń, prowadząc dalej grę. Zagłębie próbowało odpowiedzieć, szkoleniowiec zespołu z Sosnowca dokonał ofensywnych roszad, szukając sposobu na naszą defensywę. W końcówce spotkania na boisku pojawił się Tomasz Makowski, dla którego był to debiut w rozgrywkach Ekstraklasy. W 89. po kombinacyjnej akcji blisko zdobycia gola był Michalak, ale jego uderzenie odbił bramkarz Zagłębia. Ostatnie minuty nie przyniosły zmiany rezultatu, a Lechia przedłużyła świetną serię na własnym stadionie.

11. Kolejka LOTTO Ekstraklasy

Lechia Gdańsk - Zagłębie Sosnowiec 4:1 (2:1)

Bramki: Patryk Lipski (8., 63.), Jarosław Kubicki (45+1.), Flavio Paixao (51. - kar.) - Vamara Sanogo (23.)

Żółte kartki: Michał Nalepa (Lechia) - Arkadiusz Jędrych (Zagłębie)

Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz)      Widzów: 10 023

Lechia Gdańsk: Zlatan Alomerović - Joao Nunes, Michał Nalepa, Błażej Augustyn, Filip Mladenović - Daniel Łukasik (80. Tomasz Makowski), Jarosław Kubicki, Patryk Lipski - Konrad Michalak, Flavio Paixao (K) (74. Artur Sobiech), Lukas Haraslin (84. Karol Fila)

Zagłębie Sosnowiec: Matko Perdijić - Michael Heinloth, Arkadiusz Jędrych, Mateusz Cichocki, Żarko Udovicić - Sebastian Milewski, Konrad Wrzesiński (81. Dejan Vokić), Szymon Pawłowski, Tomasz Nowak (K) (72. Junior Torunarigha), Alexandre Cristovao (87. Giacomo Mello) - Vamara Sanogo