17.12.2018, 18:00
    22.12.2018, 18:00

Lechia pokonuje Cracovię. Decydujący gol Flavio

2018-11-10 19:50:00
Piłkarze Lechii Gdańsk w spotkaniu 15. kolejki LOTTO Ekstraklasy pokonali na Stadionie Energa Gdańsk zespół Cracovii 1:0. Zwycięską bramkę dla Biało-Zielonych prowadzonych przez Piotra Stokowca zdobył Flavio Paixao.

Pierwszy gwizdek sędziego Tomasza Kwiatkowskiego został poprzedzony uroczystościami związanymi z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Piłkarze obu drużyn wyszli na murawę w Biało -Czerwonych szalikach i opaskach na ramieniu, na trybunach pojawiło się wiele flag w barwach narodowych, a wszyscy zgromadzeni na Stadionie Energa Gdańsk odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego.

Pierwsze minuty spotkania zapowiadały bardzo wyrównaną walkę na boisku i tak było od początku do końca. W 6. minucie prawą stroną boiska popędził Konrad Michalak, który z trudnej pozycji oddał strzał obok słupka. Kolejne minuty to zacięta rywalizacja w środkowej strefie boiska, gdzie oba zespoły nie potrafiły zdominować przeciwników. W 28. minucie Mateusz Wdowiak wpadł w pole karne, gdzie był faulowany przez wychodzącego z bramki Dusana Kuciaka. Sędzia wskazał na jedenasty metr, a do piłki podszedł Javier Hernandez. Hiszpański pomocnik nie zdołał jednak pokonać świetnie interweniującego golkipera Lechii, który tym samym naprawił swój błąd.

Lechia próbowała odpowiedzieć, często egzekwowała stałe fragmenty gry, ale nie wynikało z tego zbyt wiele pod bramką Cracovii. W 37. minucie Cornel Rapa zagrał płasko w pole karne, gdzie strzał z kilku metrów oddał Damian Dąbrowski! Świetnie jednak w bramce po raz kolejny w tym meczu zachował się Kuciak. W doliczonym czasie gry pierwszej połowy rywalizacji uderzali w kierunku bramki Filip Mladenović i Hernandez, ale bez powodzenia. Do końca pierwszej części meczu wynik nie uległ już zmianie.

W drugiej połowie obraz gry nie uległ znacząco zmianie. Cracovia miała optyczną przewagę, była groźniejsza, ale zbyt wiele z tego nie wynikało. W 59. minucie Sergei Zenjow oddał płaski strzał z około 17 metrów, ale na posterunku był bramkarz Lechii. Kolejne minuty to przebudzenie Biało-Zielonych, którzy szukając pierwszej bramki, ruszyli odważniej do przodu. Często ciężar gry na siebie próbował brać Lukas Haraslin czy Rafał Wolski, ale defensywa krakowian nie dawała się pokonać. W 73. minucie blisko szczęścia był Jarosław Kubicki, lecz z bliskiej odległości nie zdołał trącić piłki do bramki.

Lechia okres dobrej gry udokumentowała w 79. minucie, kiedy Haraslin zagrał w tempo w pole karne do wbiegającego Flavio Paixao, który z bliskiej odległości oddał skuteczny strzał głową. Golkiper Cracovii w tej sytuacji nie miał żadnych szans. W kolejnych minutach przyjezdni próbowali odwrócić losy meczu, ale nie potrafili znaleźć drogi do naszej bramki. W doliczonym czasie gry w doskonałej sytuacji znalazł się Michał Helik, ale górą w tym pojedynku był Kuciak. Ostatecznie Lechia zdobyła komplet punktów, podtrzymując dobrą passę na własnym stadionie.

15. kolejka LOTTO Ekstraklasy

Lechia Gdańsk - MKS Cracovia 1:0 (0:0)

Bramka: Flavio Paixao (79.)

Żółte kartki: Błażej Augustyn, Dusan Kuciak, Konrad Michalak (Lechia) - (Cracovia)

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)    Widzów: 17 089

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - Joao Nunes, Michał Nalepa, Błażej Augustyn, Filip Mladenović - Jarosław Kubicki, Daniel Łukasik - Konrad Michalak (59. Artur Sobiech), Flavio Paixao (K), Lukas Haraslin (86. Steven Vitoria) - Jakub Arak (46. Rafał Wolski)

Cracovia: Michal Pesković – Michal Siplak, Niko Datković, Oleksii Dytiatjew, Cornel Râpă – Mateusz Wdowiak, Damian Dąbrowski, Janusz Gol (K), Sergei Zenjov (88. Michał Helik) - Javier Hernandez (84. Sebastian Strózik), Airam Cabrera (32. Marcin Budziński)