11.04.2020, 18:00

Lechia przegrywa w Poznaniu [RELACJA]

2020-02-23 20:50:00
W meczu 23. kolejki PKO Ekstraklasy Lechia Gdańsk przegrała z Lechem Poznań 0:2. Przypadkową, samobójczą bramkę zaliczył, najlepszy w szeregach Biało-Zielonych, Dusan Kuciak, a w doliczonym czasie gry zwycięstwo Lecha przypieczętował Filip Marchwiński.

Już od pierwszych minut spotkania Lech Poznań narzucił swoje warunki i tempo gry. Drużyna gospodarzy dokładnymi podaniami sprawnie przechodziła w pole karne Lechii Gdańsk i stwarzała groźne sytuacje, atakując raz lewą, a raz prawą stroną boiska. W 8 minucie po faulu na Jóźwiaku, Lech krótkim podaniem rozegrał rzut wolny, lecz cała akcja zakończyła się fatalnym uderzeniem Ramireza. Po chwili, żółtą kartką został ukarany Tomas Rogne za ful na Kuciaku. W pierwszych 15 minutach meczu zdecydowaną przewagę mieli gospodarze, którzy nie pozwalali Biało-Zielonym na przekroczenie własnej połowy boiska. W 16. minucie, Lech kolejny raz przedarł się w pole karne Lechii, jednak obrońcom udało się szczęśliwie wybić piłkę na aut. Lechia próbowała przedostać się pod bramkę rywala jedynie za pomocą długich podań do Flavio Paixao, co nie przynosiło żadnych rezultatów. W 22. minucie Biało-Zieloni podjęli próbę ataku, rozpoczynającego się od świetnego podania Gajosa w wolne pole do Conrado, który wywalczył jedynie rzut rożny. W 25. minucie, piłkarze Lechii po raz pierwszy utrzymali się dłużej przy piłce. Biało-zieloni, krótkimi podaniami, próbowali rozegrać atak pozycyjny,  lecz nie udało im się pokonać obrońców Lecha i stracili piłkę. W 30. minucie Lech po raz kolejny zagroził bramce Lechii, jednak świetną interwencją popisał się Kuciak, który wybronił strzał głową Gytkajera. Chwilę później żółtą kartką został ukarany Karlo Muhar za faul na Macieju Gajosie, a już w 38. minucie żółtą kartkę dla Lechii otrzymał Karol Fila. W ostatnich minutach pierwszej połowy gospodarze stworzyli sobie dwie kolejne, świetne okazje, jednak w obu przypadkach kapitalnie zachował się bramkarz Lechii Gdańsk i uratował biało-zielonych przed stratą gola. Dzięki fantastycznej postawie Dusana Kuciaka pierwsze 45 minut zakończyło się bezbramkowym remisem, choć zdecydowanie bliżej wyjścia na prowadzenie byli piłkarze Lecha.

Gospodarze pewnie weszli w drugą część spotkania i już w 48 minucie wypracowali sobie kolejną okazję do zdobycia gola. Po strzale Ramireza piłka odbiła się od obrońców Lechii i o mały włos nie zmyliła Dusana Kuciaka. W 50 minucie Karol Fila sfaulował wyprowadzającego atak Tymoteusza Puchacza, co za skutkowało kolejną żółtą kartką dla obrońcy Lechii, a w rezultacie czerwonym kartonikiem. Biało-zieloni przez długi czas bronili się w swoim polu karnym i skutecznie blokowali strzały i wrzutki gospodarzy. W 58 minucie trener Piotr Stokowiec zdecydował się na podwójną zmianę i za dwóch skrzydłowych (Conrado i Jaroslava Mihalika) wprowadził napastnika Łukasza Zwolińskiego oraz pomocnika Patryka Lipskiego. W 63 minucie z powodu sytuacji na trybunach sędzia zdecydował się na przerwanie spotkanie i odesłał zawodników do szatni. Zaraz po powrocie graczy na boisko, Lech ruszył do kolejnego ataku, ale będący dziś w świetnej dyspozycji meczowej Kuciak fantastycznie obronił strzał Tiby, a dobitka z 11 metrów Ramireza była niecelna. W 70 minucie żółtą kartką za próbę wymuszenia rzutu karnego został ukarany Filip Marchwiński. Chwilę później doskonałym strzałem popisał się Flavio, ale Van der Hart skutecznie odpił piłkę przed siebie. Gospodarze nie odpuszczali i stwarzali kolejne sytuacje podbramkowe. Na posterunku byli jednak obrońcy Biało-Zielonych, którzy odpierali częste ataki Lecha. W 77 minucie trener Lechii zdecydował się na ostatnią zmianę, a swój debiut w Biało-Zielonych barwach zaliczył Kenny Saief, który zmienił Macieja Gajosa.  W 80 minucie Kuciak kolejny raz uchronił Lechię przed stratą gola i fenomenalnie wybronił strzał Tiby z trzech metrów. Trzy minuty później, szczęście niestety opuściło bramkarza Biało-Zielonych. Piłka po mocnym strzale Jakuba Modera odbiła się od słupka, a następnie od pleców interweniującego Kuciaka i wpadła do bramki. Szanse na wyrównanie w 90 minucie miał Patryk Lipski, który dostał idealną piłkę na 10 metr, lecz posłał piłkę obok słupka. W kolejnej akcji Lech stworzył świetną sytuację Filipowi Marchwińskiemu, a ten w doliczonym czasie gry podwyższył wynik na 0:2

Lech Poznań - Lechia Gdańsk 2:0 (Dusan Kuciak 83' bramka samobójcza, Filip Marchwiński 91')

Lech Poznań: Mickey van der Hart - Jakub Kamiński, Lubomir Satka, Thomas Rogne, Wołodymyr Kostewycz, Kamil Jóźwiak (87’ Juliusz Letniowski), Karlo Muhar (59' Filip Marchwiński), Pedro Tiba, Tymoteusz Puchacz (67' Jakub Moder), Dani Ramirez, Christian Gytkjaer.

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - Karol Fila, Michał Nalepa, Mario Maloca, Filip Mladenović, Jaroslav Mihalik (58' Łukasz Zwoliński), Maciej Gajos (77' Kenny Saief), Kristers Tobers, Tomasz Makowski, Conrado (58' Patryk Lipski), Flavio Paixao.

Żółte kartki: Thomas Rogne, Karlo Muhar, Filip Marchwiński (Lech Poznań) oraz Karol Fila, Mario Maloca, Łukasz Zwoliński (Lechia Gdańsk).