31.03.2018, 00:00
    07.04.2018, 00:00

Lechia wygrywa ze Śląskiem. Setka braci Paixao!

2017-12-01 22:21:00
Piłkarze Lechii pewnie pokonali Śląsk Wrocław 3:1 w meczu rozegranym na Stadionie Energa Gdańsk w piątkowy wieczór. Dwie bramki dla Lechii zdobył Marco Paixao, a jedną dołożył jego brat Flavio. Dzięki golom strzelonym w starciu ze Śląskiem bracia Paixao mają już razem ponad sto trafień w rozgrywkach Lotto Ekstraklasy!

Pierwsza połowa spotkania na Stadionie Energa Gdańsk toczona była w dość żywym tempie, dzięki czemu pod obiema bramkami co kilka minut było ciekawie. Głównie za sprawą najskuteczniejszych piłkarzy obu zespołów, czyli Marco Paixao i Marcina Robaka. Zarówno napastnik Lechii, jak i Śląska mieli przed przerwą po kilka dogodnych sytuacji, ale bardziej precyzyjny był tylko Portugalczyk.

Pierwszą szansę na trafienie Paixao miał już w 15. minucie, kiedy po dośrodkowaniu wracającego do wyjściowego składu Lechii Sławomira Peszki uderzał z bliska głową.  Jakub Słowik w bramce Śląska spisał się bez zarzutu i obronił jego strzał. Podobnie było w 35. minucie, kiedy Marco strzelał z linii pola karnego po ładnej akcji Milosa Krasicia i Flavio Paixao. Także i w tym przypadku Słowik popisał się świetną interwencją. W 40. minucie napastnik Lechii dopiął wreszcie swego i po wrzutce Peszki z rzutu wolnego mierzonym strzałem głową umieścił piłkę w siatce, strzelając 12. gola w tym sezonie Lotto Ekstraklasy i dając Lechii prowadzenie 1:0.

W pierwszej połowie zupełnie nie wiodło się natomiast Robakowi, choć w 19.  minucie napastnik Śląska miał tak wyborną sytuację jak rzut karny, podyktowany za zagranie ręką w „szesnastce” Jakuba Wawrzyniaka. Robak strzelił jednak słabo, dzięki czemu Dusan Kuciak zdołał pewnie obronić jego uderzenie. Snajper Śląska miał również swoją okazję po rzucie wolnym z ok. 20 metrów, ale i tym razem uderzył kiepsko, trafiając wprost w mur.

Jak należy wykonywać rzuty karne w drugiej połowie meczu pokazał Flavio. Drugą w tym meczu „jedenastkę” Szymon Marciniak podyktował za drugie zagrania piłki ręką. Tym razem przewinienia dopuścił się Piotr Celeban, w czym arbitra utwierdziła analiza systemu VAR. Drugi z braci Paixao, choć musiał chwilę poczekać na strzał, pewnie posłał piłkę do siatki. Tym samym Marco i Flavio Paixao mają już w dorobku 100 goli w rozgrywkach Lotto Ekstraklasy!

Po powiększeniu prowadzenia tempo spotkania nieco spadło, ale o jego temperaturę w odpowiednim momencie zadbał Sito Riera. W 71. minucie Hiszpan po dobrym dośrodkowaniu Jakuba Koseckiego świetnie uderzył z woleja, ale na przeszkodzie lecącej piłce stanęła poprzeczka gdańskiej bramki.

Odpowiedź Lechii na akcję Śląska była piorunująca. Po kontrze wyprowadzonej przez Romario Balde i błędzie Kamila Vacka piłkę na połowie wrocławian przejął Flavio i popędził z nią w pole karne. Tam idealnie obsłużył podaniem Marco, a ten z bliska dopełnił formalności, otwierając drugą setkę trafień braci na polskich boiskach. Chwilę później honorowe trafienie zdobyli goście. Precyzyjnym strzałem z ostrego kąta popisał się Łukasz Madej, dobijając uderzenie Marcina Robaka.

Lechia Gdańsk – Śląsk Wrocław 3:1 (1:0)

Bramki: M. Paixao (40., 80.), F. Paixao (56. karny) – Madej (82.)

Lechia: Kuciak – Milos, Nunes, Augustyn, Wawrzyniak – Sławczew, Łukasik – F. Paixao, Krasić (80. Balde), Peszko (89. Oliveira) – M. Paixao (83. Kuświk)

Śląsk: Słowik – Pawelec, Celeban, Poprawa, Augusto – Riera, Tarasovs (90. Bergier), Chrapek (70. Łyszczarz), Vacek, Kosecki (80. Madej) – Robak

Żółte kartki: Nunes - Augusto