04.11.2018, 18:00
    10.11.2018, 18:00

Lechia zremisowała z Zagłębiem Lubin. Hat-trick Artura Sobiecha

2018-09-22 19:55:00
Piłkarze Lechii Gdańsk w ramach 9. kolejki LOTTO Ekstraklasy zremisowali na Stadionie Energa Gdańsk z drużyną Zagłębia Lubin 3:3. Bramki dla Biało-Zielonych prowadzonych przez Piotra Stokowca zdobył Artur Sobiech, kompletując w pierwszej części gry klasycznego hat-tricka. Dla Miedziowych w drugiej odsłonie rywalizacji trafiali Damjan Bohar, Filip Starzyński i Jakub Mares.

Początek rywalizacji nie zapowiadał, że Lechia w pierwszej odsłonie rywalizacji w pełni zdominuje drużynę Zagłębia Lubin. Wynik spotkania w 8. minucie otworzył Artur Sobiech, który z bliskiej odległości skierował futbolówkę do bramki. Flavio Paixao przedarł się prawą stroną boiska i zagrał w pole karne, gdzie lot piłki przedłużył Jarosław Kubicki. Całą akcję wykończył doświadczony napastnik, dla którego było to pierwsze  trafienie w Biało-Zielonych barwach. W 16. minucie Lechia podwyższyła prowadzenie. Lukas Haraslin przeprowadził efektowny rajd lewą stroną boiska i zagrał w szesnastkę do niepilnowanego Sobiecha, który po raz drugi pokonał golkipera Miedziowych. Niespełna dziesięć minut później było już 3:0. Rafał Wolski otrzymał dokładną piłkę za linię obrony, minął Dominika Hładuna i dośrodkował na piąty metr do Kubickiego. Strzał głową pomocnika Lechii przyjezdni zdołali wybronić, ale dobitka Sobiecha z bliskiego odległości była już skuteczna. 28-letni w ciągu 25 minut skompletował klasycznego hat-tricka.

W kolejnych minutach obraz gry nie uległ zmianie. Lechia w pełni kontrolowała przebieg boiskowych wydarzeń, dobrze się broniąc i szukając następnych okazji do podwyższenia prowadzenia. Ostatecznie do przerwy nie oglądaliśmy już więcej bramek. Przyjezdni w pierwszej odsłonie rywalizacji nie potrafili zagrozić bramce Biało-Zielonych strzeżonej przez Dusana Kuciaka, który był niemal bezrobotny.

Druga połowa meczu mogła świetnie rozpocząć się dla Lechii. Z bliskiej odległości strzał głową oddał Sobiech, ale trafił tylko w poprzeczkę. Biało-Zieloni po zmianie stron boiska nie oddali inicjatywy rywalom, grając bardzo agresywnie w defensywie i efektywnie w ofensywie. Drużyna Zagłębia zmieniła ustawienie taktycznie, przechodząc z systemu 1-3-5-2 na 1-4-4-2. W 57. minucie groźny strzał z rzutu wolnego oddał Filip Starzyński, ale skutecznie na linii bramkowej zachował się Kuciak. Pięć minut później goście dopięli swego. Aktywny Starzyński zagrał spod linii końcowej na dziesiąty metr do Damjana Bohara, który skierował futbolówkę do siatki.

Następne minuty należały do zespołu Zagłębia, który szukał gola kontaktowego. Lechia starała się bronić dostępu do własnej bramki, czekając na okazję do wyprowadzenia szybkiego ataku. W 71. minucie po wideoweryfikacji sędzia zdecydował się podyktować rzut karny dla przyjezdnych, dopatrując się zagrania ręką w polu karnym jednego z Biało-Zielonych. Z okolic pola karnego uderzali Ariel Borysiuk czy Haraslin, ale dobrze ustawieni defensorzy Zagłębia blokowali te próby. W 82. minucie arbiter wskazał ponownie na jedenasty metr, ale analizie VAR cofnął swoją decyzję, przyznając Lechii rzut wolny tuż przed polem karnym. Strzał z około 17 metrów oddał Borysiuk, ale niewiele się pomylił. W końcówce Miedziowi zdołali doprowadzić do wyrównania, a na listę strzelców wpisał się Jakub Mares. Ostatecznie Lechia podzieliła się punktami z Zagłębiem.

9. Kolejka LOTTO Ekstraklasy

Lechia Gdańsk - Zagłębie Lubin 3:3 (3:0)

Bramki: Artur Sobiech (8., 16., 25.) - Damjan Bohar (61.), Filip Starzyński (71. - kar.), Jakub Mares (90.)

Żółte kartki: Mateusz Lewandowski, Michał Nalepa (Lechia) - Adam Matuszczyk, Dawid Pakulski, Sasa Balić (Zagłębie Lubin)

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork)        Widzów: 11 371

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - Karol Fila (81. Joao Nunes), Michał Nalepa, Błażej Augustyn, Mateusz Lewandowski - Daniel Łukasik (46. Ariel Borysiuk), Jarosław Kubicki, Rafał Wolski (76. Mateusz Sopoćko) - Flavio Paixao (K), Artur Sobiech, Lukas Haraslin

Zagłębie Lubin: Dominik Hładun - Bartosz Kopacz, Lubomir Guldan (K), Sasa Balić - Dawid Pakulski, Bartosz Slisz (46. Damjan Bohar), Adam Matuszczyk, Filip Jagiełło, Daniel Dziwniel (46. Vladislav Sirotov) - Filip Starzyńśki, Patryk Tuszyński (64. Jakub Mares)