17.12.2018, 18:00
    22.12.2018, 18:00

Lider jest w Gdańsku! Lechia - Jaga 3:2

2018-11-25 19:50:00
Piłkarze Lechii Gdańsk w spotkaniu 16. kolejki LOTTO Ekstraklasy pokonali Jagiellonię Białystok 3:2. Bramki dla Biało-Zielonych prowadzonych przez Piotra Stokowca zdobyli Flavio Paixao, Jarosław Kubicki i Michał Nalepa. Dla gości z Białegostoku trafiali natomiast Marko Poletanović i Arvydas Novikovas.

Początek spotkania zapowiadał, że czeka na pełen emocji wieczór i na pewno się nie zawiedliśmy. W 7. minucie groźnie zaatakowali przyjezdni. Po dośrodkowniu z prawej strony boiska w kierunku bramki z bliskiej odległości główkował Roman Bezjak, ale świetnie na linii bramkowej zachował się Zlatan Alomerović. Kilka minut później Jaga ponownie poważnie zaatakowała, ale strzał Ivana Runje na rzut rożny ponownie sparował Alomerović. W 24. minucie odpowiedziała Lechia, a konkretnie Flavio Paixao! Portugalski napastnik huknął z okolic pola karnego, ale wyraźnie się pomylił. Następnie po jednej z akcji gości piłka odbiła się od Stevena Vitorii i zmierzała w światło naszej bramki, ale Zlatan nie dał się zaskoczyć.

W 32. minucie gry po strzale Konrada Michalaka futbolówka trafiła w polu karnym w rękę jednego zawodników Jagiellonii! Sędzia po wideoweryfikacji wskazał na jedenasty metr, a do piłki podszedł Flavio. Kapitan Lechii pewnym strzałem wyprowadził Biało-Zielonych na prowadzenie! Na odpowiedź drużyny z Białegostoku nie musieliśmy długo czekać. W 39. minucie świetny strzał z dystansu oddał Marko Poletanović.. i było 1:1. Lechia nie zamierzała jednak składać broni i przeszła do zdecydowanego ataku, co zdołała udokumentować strzeleniem drugiego gola. Dokonał tego Jarosław Kubicki, który strzał z około 12 metrów pokonał Mariana Kelemena. Do przerwy wynik nie uległ już zmianie.

Druga odsłona niedzielnej rywalizacji rozpoczęła się od ataków Jagiellonii, która mocno napierała i dopięła swego w 53. minucie. Arvydas Novikovas oddał precyzyjny strzał tuż przy słupku z około 16 metrów i na tablicy wyników zrobiło się 2:2. W 56. minucie groźnie zaatakowali podopieczni Piotra Stokowca. Po dośrodkowaniu w pole karne blisko skierowania piłki do siatki był Flavio, ale zabrakło centymetrów. Po chwili sytuację wyjaśnili defensorzy Jagiellonii, oddalając zagrożenie spod własnej bramki. W 67. minucie zawodnicy Ireneusza Mamrota nie mieli już tyle szczęścia. Po dokładnym dośrodkowaniu z rzutu wolnego Filipa Mladenovica piłkę po strzale głową do bramki skierował Michał Nalepa! Trzy minuty później po centrze w szesnastkę Rafała Wolskiego blisko skierowania futbolówki do siatki był Flavio, ale był trochę spóźniony, by sięgnąć piłkę.

W kolejnych minutach Jagiellonia przejęła inicjatywę, starała się częściej atakować, ale wymuszał to wynik spotkania i upływający czas. Lechia natomiast umiejętnie ustawiała się w defensywie i czekała na swoją okazję do wyprowadzenia kontrataku. Ostatnie minuty to zacięta gra na murawie, ale zawodnicy Jagiellonii często grali bardzo brzydko, atakując piłkarzy Lechii. Po faulu Martina Pospisila na Lukasie Haraslinie słowacki skrzydłowy musiał opuścić boisko. Jaga próbowała doprowadzić do wyrównania, ale bezskutecznie. Ostatecznie Lechia po raz drugi w sezonie 2018/19 pokonała Jagiellonię Białystok i utrzymała fotel lidera, powiększając swoją przewagę nad dzisiejszym rywalem.

16. kolejka LOTTO Ekstraklasy

Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok 3:2 (2:1)

Bramki: Flavio Paixao (37. - kar.), Jarosław Kubicki (45.), Michał Nalepa (67.) - Marko Poletanović (39.), Arvydas Novikovas (53.)

Żółte kartki: Joao Nunes (Lechia) - Łukasz Burliga, Guilherme, Arvydas Novikovas, Martin Pospisil  (Jagiellonia)

Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków)       Widzów: 11 931

Lechia Gdańsk: Zlatan Alomerović - Joao Nunes, Michał Nalepa, Steven Vitoria, Filip Mladenović - Daniel Łukasik, Jarosław Kubicki - Konrad Michalak (62. Tomasz Makowski), Rafał Wolski (76. Karol Fila), Lukas Haraslin (85. Jakub Arak) - Flavio Paixao (K)

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen – Łukasz Burliga (80. Mateusz Machaj), Ivan Runje, Nemanja Mitrović, Guilherme – Taras Romanczuk (K) – Roman Bezjak (74. Mile Savković), Martin Pospisil (87. Patryk Klimala), Marko Poletanović, Arvydas Novikovas – Karol Świderski