• Najbliższy mecz Lechii
  VS
  30.01.2021, 17:30
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  13.02.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  20.02.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  27.02.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  06.03.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  13.03.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  20.03.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  03.04.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  10.04.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  17.04.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  21.04.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  24.04.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  01.05.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  08.05.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  12.05.2021, 00:00

Łukasz Gajowniczek o pracy z młodymi zawodnikami i roli rodzica [ROZMOWA]

2018-09-12 18:00:00
- W Akademii Lechii stawiamy na indywidualizację zajęć, ponieważ interesuje nas zawodnik jako jednostka. Celem każdego z trenerów jest to, aby chłopcy poprzez systematyczną pracę nad sobą i swoimi umiejętnościami dostali się kiedyś do pierwszego zespołu Lechii - powiedział trener drużyn Akademii Lechii Gdańsk Łukasz Gajowniczek, który rozpoczął swój ósmy sezon pracy w naszej akademii.

Jak wygląda przejęcie zespołu, który jeszcze niedawno był grupą naborową? Jak wygląda to przejście?

- Grupy naborowe trenują przez cały rok pod okiem trenerów Józefa Gładysza oraz Zdzisława Puszkarza. Jako, że wiemy zawsze trochę wcześniej kto będzie przejmował zespół od trenerów, jesteśmy w stanie podpatrzyć chłopców w trakcie treningów, sparingów czy turniejów. Jednak to opinia trenerów wyżej wymienionych jest wiążąca kto z chłopców zakwalifikował się do Akademii.

 

Początki są trudniejsze. W jaki sposób na zmianę reagują zawodnicy?

- Same początki pracy z takimi małymi piłkarzami są na pewno trudne zwłaszcza dla chłopców, gdyż zmienia się trener, ale z reguły pierwszy szok trwa 10 minut i dalej są chętni do pracy.

 

W jaki sposób pracuje się z tak młodą grupą chłopców?

- W Akademii Lechii stawiamy na indywidualizację zajęć, ponieważ interesuje nas zawodnik jako jednostka. Celem każdego z trenerów jest to, aby chłopcy poprzez systematyczną pracę nad sobą i swoimi umiejętnościami dostali się kiedyś do pierwszego zespołu Lechii. Każdy trening jest szczegółowo zaplanowany, o czym przekonują się rodzice na pierwszych spotkaniach. Przede wszystkim skupiamy się na technice indywidualnej, nie zapominając o pozostałych aspektach. Ważna jest również zabawa, gdyż chłopcy w tym wieku tego potrzebują.

 

 

Pracował i pracuje także trener ze starszą grupą w naszej akademii. Jak wygląda codzienne łączenie obowiązków w dwóch różnych grupach? Jakie są różnice w pracy między tymi zespołami?

- Zespół U-16, który prowadzę wraz z trenerem Piotrem Kotlarczykiem, trenuje w godzinach porannych. Drużyna U-9, którą prowadzę razem z trenerem Łukaszem Wiktorowskim, trenuje popołudniami, więc z łączeniem obowiązków nie ma problemów. Na pewno przysparza to tylko trochę więcej pracy z komputerem przy planowaniu i korygowaniu obciążeń oraz właściwym doborze środków treningowych.

 

Jak duże znaczenie ma właściwa opieka trenera, a przede wszystkim udział w zajęciach więcej niż jednego trenera?

- To, że jest nas dwóch lub więcej w pracy treningowej z zespołem, pozwala na większą indywidualizację treningu. Jesteś bowiem bardziej skupiony na mniejszej grupie. W ten sposób możesz przekazać zawodnikom więcej uwag oraz uzyskać od nich odpowiedzi. Najważniejsze w treningu jest wsparcie każdego piłkarza w sposób indywidualny. Każdy zawodnik jest inny i ma inne potrzeby. Pracując z bardzo dużą grupą, nie jesteś w stanie tego ocenić.

 

 

Zawodnicy rozwijają się, pracując na treningach, trenerzy natomiast na kursach i indywidualnie. Co trener robi, by stawać się każdego dnia lepszym szkoleniowcem?

- Przede wszystkim uczestniczę często w różnych konferencjach trenerskich. Dużo również czytam książek poświęconych tematyce piłki nożnej. Ostatnio ukończyłem również kurs UEFA A.

 

Jaka jest rola rodzica w grupach młodszych, a jak ta rola zmienia się w grupach starszych?

- Rodzic jest pierwszą osobą, która motywuje swoje dziecko do podjęcia aktywności sportowej, to on przyprowadza młodego zawodnika na trening. Cudownie jest, gdy rodzice angażują się w sport, ale nie mogą wczuwać się w rolę swoich dzieci i próbować realizować siebie podczas ich treningu. Rodzic musi być głównym wsparciem młodego zawodnika, osobą, która dopinguje i zawsze służy wsparciem.

 

Jak wyglądają kontakty i współpraca z rodzicami?

- Kontakt z rodzicami zawodników Akademii Lechii jest bardzo dobry. Częste rozmowy osobiste czy telefoniczne są na porządku dziennym. Cyklicznie odbywają się również spotkania podsumowujące.

 

Motto bądź rada, którą często powtarza trener swoim zawodnikom? 

- Nie zadowalaj się byciem przeciętnym. Przeciętność jest tak samo blisko dna, jak i szczytu.

 

Szanowny Kliencie, 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO).
Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Poniżej znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat.
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies w celach marketingowych przez Lechię Gdańsk S.A.

Dokument Polityki Prywatności

Akceptuję
Nie zgadzam się