• Najbliższy mecz Lechii
  VS
  01.03.2020, 12:30
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  04.03.2020, 20:30
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  07.03.2020, 17:30
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  15.03.2020, 17:30
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  21.03.2020, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  04.04.2020, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  11.04.2020, 18:00

Łukasz Smolarow i Maciej Kalkowski z licencjami UEFA Pro

2019-05-11 13:56:00
Dwóch członków sztabu Lechii Gdańsk, Łukasz Smolarow i Maciej Kalkowski, zdali odpowiednie egzaminy i mogą pochwalić się licencjami UEFA Pro.

UEFA Licence Pro to trenerski dokument, który upoważnia do prowadzenia zespołów z najwyższych klas rozgrywkowych we wszystkich ligach Europy. Aby go zdobyć, najpierw trzeba wziąć udział w kursie trenerskim, który organizuje Szkoła Trenerów PZPN.

- Informacje zwrotne, które otrzymałem od prowadzących zajęcia i od szefów szkoły były bardzo pochlebne, zarówno jeśli chodzi o ocenę mojej osoby, jak i wskazówki co do dalszego rozwoju. Jestem z tego bardzo zadowolony. Umówmy się, to dopiero początek zdobywania wiedzy. Dalej trzeba wyjeżdżać, oglądać treningi, mecze i zdobywać międzynarodowe kontakty – mówi Łukasz Smolarow.

 

 

Egzamin wstępny odbył się jesienią 2017 roku. Z ponad 100 kandydatów zostało 25 szkoleniowców. Przez rok trenerzy Smolarow i Kalkowski uczestniczyli w comiesięcznych zjazdach. Pierwszy odbył się w styczniu 2018 w Białej Podlaskiej. Na koniec odbył się oczywiście egzamin, oceniający całoroczną pracę.

 

- Na zajęciach było bardzo dużo praktyki. Sami prowadziliśmy treningi, dostawaliśmy tematy, do których musieliśmy się przygotować. Ciekawostką były tzw. „gorące krzesła”, gdy cała grupa oceniała twoją pracę. Przyjęliśmy takie kryterium, żeby mówić tylko o błędach, więc bywało gorąco. To fajna nauka dla każdego – podkreśla Maciej Kalkowski.

 

Oprócz tego trenerzy odwiedzili siedzibę UEFA w Szwajcarii, gdzie wykładowcą był m.in. Roberto Martinez, były trener Evertonu czy reprezentacji Belgii. Polscy trenerzy zostali bardzo dobrze ocenieni przez zagranicznych wykładowców.

 

 

- Najciekawsze dla mnie były chyba zajęcia z mediami. Przygotowywaliśmy się jak rozmawiać z dziennikarzami, jak się zachowywać podczas wywiadów, a także odbyła się konferencja prasowa, gdzie mieliśmy zadawane bardzo ciężkie pytania, z których trzeba było wybrnąć. Myślę, że to była dla mnie bardzo dobra nauka. To ważne, bo na konferencjach trzeba się spodziewać każdych pytań, a po tej szkole jesteśmy do tego doskonale przygotowani – podkreśla trener Kalkowski.

 

Co ciekawe, to niespotykane, że w jednym kursie uczestniczyło dwóch trenerów z tego samego klubu.

 

- To ważne dla klubu, że rozwijają się nie tylko zawodnicy, ale również członkowie sztabu. To nie było łatwe, gdy trenerzy raz w miesiącu wyjeżdżali na tydzień do szkoły trenerów, ale poradziliśmy sobie z tą sytuacją. Kibice i dziennikarze będą mogli ich usłyszeć na najbliższych konferencjach prasowych. Po meczu z Zagłębiem Lubin pojawi się trener Smolarow, a po meczu z Lechem Poznań trener Kalkowski – mówi pierwszy trener Lechii Piotr Stokowiec.

Szanowny Kliencie, 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO).
Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Poniżej znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat.
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies w celach marketingowych przez Lechię Gdańsk S.A.

Dokument Polityki Prywatności

Akceptuję
Nie zgadzam się