• Najbliższy mecz Lechii
  VS
  07.02.2020, 20:30
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  15.02.2020, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  22.02.2020, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  29.02.2020, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  04.03.2020, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  04.03.2020, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  07.03.2020, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  14.03.2020, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  21.03.2020, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  04.04.2020, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  11.04.2020, 18:00

Łukasz Smolarow: Każdy piłkarz ma czuć się tak samo ważny

2018-07-02 10:30:00
- Naszym celem jest rozwój całej drużyny poprzez robienie postępów przez każdego z zawodników. Chcemy także, aby z dnia na dzień nasi zawodnicy stawali się lepszymi piłkarzami. Wiemy, że jeśli każdy z zawodników właściwie przepracuje ten okres, to będzie im to dobrze służyło przez dłuższy czas - powiedział drugi trener Lechii Gdańsk Łukasz Smolarow po zakończeniu zgrupowania w Cetniewie.

Lechiści w ciągu dwóch dni rozegrali dwa spotkania sparingowe, oba zakończone zwycięstwami - z Bytovią (1:0) i Chojniczanką Chojnice (5:1). Jak wyglądały plany treningowe?

 

- Na pierwszym obozie utrzymywaliśmy podobny rytm pracy, skupiając się na przygotowaniu fizycznym, a trochę mniej na zagadnieniach taktycznych. Staramy się jednak łączyć oba elementy. W drugiej części przygotowań będziemy stopniowo zmniejszali tę intensywność, skracali czas trwania poszczególnych ćwiczeń czy też zmieniali zawartość jednostek treningowych, tak by w większym wymiarze pracować nad kwestiami techniczno-taktycznymi. Wiemy, że jeśli każdy z zawodników właściwie przepracuje ten okres, to będzie mu to dobrze służyło przez dłuższy czas.  

  

Biało-Zieloni zakończyli zgrupowanie w Cetniewie, ale wróćmy jeszcze na chwilę do początku przygotowań. W jakim miejscu są przygotowania do nadchodzącego sezonu? Nad czym pracowali piłkarze po powrocie z urlopów w Gdańsku?

 

- Drużyna znajduje się obecnie na półmetku przygotowań do sezonu. Można powiedzieć, że pierwszą częścią były dwa tygodnie, które spędziliśmy w Gdańsku. Z jednej strony miały one charakter adaptacyjny, wprowadzający do obciążeń. Z drugiej strony wykonaliśmy już wtedy sporo pracy, bo zawodnicy trenowali dwa razy dziennie i objętość treningowa była duża. Taki mieliśmy plan. 

 

Jak cele stawia sobie sztab szkoleniowy?

 

-  Naszym celem jest rozwój całej drużyny poprzez robienie postępów przez każdego z zawodników. Chcemy także, aby z dnia na dzień nasi zawodnicy stawali się lepszymi piłkarzami. Będziemy starali się monitorować ten proces poprzez indywidualizację zajęć czy testy. Jeśli zaobserwujemy po wynikach, że dany piłkarz jest bardziej wytrzymały, że może więcej czy szybciej biegać, że jego technika stanie się lepsza, to już będą takie małe nasze sukcesy.

 

 

Aktualny sztab szkoleniowy Lechii zna się doskonale, trenerzy tworzący go pracowali razem w Zagłębiu Lubin, Jagiellonii Białystok, czy Polonii Warszawa. W tych drużynach ważną rolę odgrywali młodzi gracze. 

 

- Myślę, że to ważne, żeby w pierwszej drużynie Lechii znajdowali się młodzi zawodnicy. Jest to zawsze impuls do działania  zarówno dla młodych zawodników z naszej akademii, jak i ich trenerów. Zawodnicy trenujący w akademii chcą kiedyś zagrać w pierwszym zespole. W naszej pracy będziemy mieli cele doraźne, jakimi są zdobywanie punktów w spotkaniach ligowych, ale chcemy, by pierwsza drużyna poprzez obecność w niej młodzieży, była też takim drogowskazem.

 

W kadrze Lechii na obóz w Cetniewie znalazło się miejsce dla czternastu zawodników poniżej 23 roku życia. Praca z młodymi zawodnikami wymaga specjalnego podejścia? 

 

- Dla młodych zawodników jest to duża wartość, że mogą przygotowywać się do sezonu z drużyną występującą w Ekstraklasie. Na pewno jest to dla nich przeskok, szczególnie dla tych, dla których jest to pierwsze tego typu zgrupowanie z pierwszym zespołem. Myślę, że po pierwsze mają oni za zadanie zaadoptować się do obciążeń, a także pokazywać się indywidualnie na tle zawodników, którzy mają już zdecydowanie większe boiskowe doświadczenie. Wszystko przed nimi - podkreśla Łukasz Smolarow. - Piłkarze w takim wieku chcą pracować, są bardzo chłonni, ale także wszystko bardziej przeżywają, co kosztuje ich również więcej wysiłku. Każdy z nich jest skoncentrowany, by realizować założenia sztabu. 

 

Jakie plany wobec piłkarzy będących w kadrze mają trenerzy? 

 

- Przygotowujemy się w gronie 30 zawodników. Piłkarze, którzy są tutaj z nami, bez względu na to, czy później znajdą się, czy nie w meczowej osiemnastce, to będą stale obserwowani na treningach czy w trakcie spotkań rezerw. Każdemu trzeba poświęcić sporo czasu, by skorygować wykonywanie ćwiczeń, przekazać wskazówki, porozmawiać. Chcemy, by każdy piłkarz czuł się tak samo ważny. Część zajęć podczas tych pierwszych tygodni celowo była podzielona na grupy, by przynosiła jak najlepszy efekt.

 

 

 

Autor: Łukasz Szczepiński, Fot. Grzegorz Radtke /058sport.pl
Szanowny Kliencie, 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO).
Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Poniżej znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat.
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies w celach marketingowych przez Lechię Gdańsk S.A.

Dokument Polityki Prywatności

Akceptuję
Nie zgadzam się