• Najbliższy mecz Lechii
  VS
  30.01.2021, 17:30
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  13.02.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  20.02.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  27.02.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  06.03.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  13.03.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  20.03.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  03.04.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  10.04.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  17.04.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  21.04.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  24.04.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  01.05.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  08.05.2021, 00:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  12.05.2021, 00:00

Na czym polega praca fizjoterapeutów Akademii?

2017-04-27 20:30:00
Kamil Gąsławski i Sławomir Danaj pełnią funkcję fizjoterapeutów w Akademii Lechii Gdańsk. Często macie z nimi kontakt, dbają o Wasze zdrowie i formę. To właśnie oni pomagają Wam wrócić do gry po kontuzji. Na czym polega ich praca?

- W pracy fizjoterapeuty drużyn młodzieżowych nie ma większych różnic w porównaniu do pracy z seniorami. Zawodnicy trenujący w Akademii odbywają swoje treningi 4-5 razy w tygodniu, oczywiście adekwatnie do swojego wieku i obciążeń, więc są tak samo narażeni na wystąpienie urazów, przeciążeń jak zawodnicy drużyn seniorskich. Rolą fizjoterapeuty jest przywracanie sprawności fizycznej zawodników po urazach i kontuzjach, ale również zapobieganie ich powstawaniu. Fizjoterapeuta spędza z zawodnikami bardzo dużo czasu. W zasadzie jesteśmy najbliżej z zawodnikami, więc dużo łatwiej ocenić nam ich stan zarówno fizyczny jak i mentalny – mówi Kamil Gąsławski.

- Najważniejsze jest zapobieganie urazom. Ze względu na liczbę trenującej w Akademii młodzieży musimy redukować ilość kontuzji jeszcze zanim powstaną. Kluczowa jest tu współpraca z trenerami, którzy na każdych zajęciach obserwują swoich zawodników. Dzięki doświadczeniu zarówno w pracy trenera jak i wyniesionemu z boiska, często zauważają niepokojące sygnały dużo szybciej niż my. Monitoring w formie kwestionariusza wypełnianego codziennie przez zawodników pomaga subiektywnie określić ich zmęczenie i zaplanować dni wolne oraz odnowę biologiczną – dodaje Sławomir Danaj.

Z jakimi kontuzjami najczęściej mają do czynienia młodzi piłkarze?

- Większość urazów dotyczy kończyn dolnych. Jeśli chodzi o umiejscowienie, o pierwsze miejsce walczą urazy kolan i stawu skokowego. Dalej plasują się bóle pleców głównie w odcinku lędźwiowym, w szczególności u bramkarzy. Rzadko trafiają się urazy kończyn górnych i głowy, zazwyczaj wynikają z rywalizacji na meczach i turniejach. Najczęściej mamy do czynienia ze stłuczeniami, to typowe dla sportów kontaktowych. Z wiekiem zawodników rośnie ilość urazów powstałych w skutek przeciążania charakterystycznych dla danego sportu struktur – zauważa Sławek.

- Młodzi zawodnicy, tak samo jak inni sportowcy narażeni są na wystąpienie urazu, najczęściej dochodzi do tego w trakcie meczu, dużo rzadziej podczas trwania treningu. Najczęściej urazy te dotyczą kończyn dolnych w zdecydowanej większości są to stłuczenia, zaraz po nich są urazy mięśni i więzadeł, do najrzadszych należą złamania. Uraz wykluczający zawodnika z treningów ma wpływ na jego sprawność, dlatego ważne jest aby jak najszybciej przywrócić go do aktywności. Nasza praca oprócz leczenia już powstałych urazów polega na prewencji ich występowania – podkreśla Kamil.

Obaj fizjoterapeuci, mimo młodego wieku mają już spore doświadczenie w pracy z młodzieżą i nie tylko, ponadto – cały czas podnoszą swoje kwalifikacje i pogłębiają wiedzę.

- Cały czas dokształcamy się, jeździmy na różnego rodzaju konferencje, kursy, warsztaty, w wolnych chwilach czytamy artykuły z najnowszymi wynikami badań naukowych. Wymieniamy się też doświadczeniami nawzajem czy to między sobą w klubie czy też z innymi fizjoterapeutami pracującymi ze sportowcami. Doświadczenie jakie zdobywamy podczas codziennej pracy jest niezmiernie ważne i pomaga nam w uzyskiwaniu coraz lepszych wyników naszych działań. Doświadczenie pozwala nam na wyrobienie własnego podejścia i sposobu działania, który będzie przynosił nam najlepsze wyniki w możliwie najkrótszym czasie – mówi Kamil Gąsławski.

- Podstawą są anatomia i prawidłowa diagnostyka. Trzeba dokładnie określić jaka struktura jest przyczyną dolegliwości i umieć ją odnaleźć w ciele. Anatomia palpacyjna, czyli umiejętność znalezienia struktury przez jej wyczucie dłonią lub palcami to sztuka którą doskonalimy przez cały okres pracy zawodowej. Jakimi środkami zadziałać na bolesną czy uszkodzoną tkankę – podstawy tej wiedzy zdobywamy na studiach, ale dużo więcej dowiadujemy się podczas uczestnictwa w kursach, szkoleniach i konferencjach. Jest wiele różnych metod pracy z ciałem i te stosowane przez nas muszą być dobrze dobrane zarówno do pacjentów, jak i do naszych umiejętności. Fizjoterapia szybko się rozwija, należy więc śledzić najnowsze doniesienia. Książki dosyć szybko się dezaktualizują, w tej chwili cennym źródłem informacji są internetowe platformy publikujące wyniki najnowszych badań oraz media społecznościowe. Jest to natomiast tylko teoria, to czego potrzeba żeby być skutecznym to uzyskane informacje zastosować w praktyce. Popełniać błędy i wyciągać wnioski. Setki, dziesiątki i tysiące pacjentów później zdajesz sobie sprawę jak mało jeszcze wiesz. I uczysz się dalej – kończy Sławomir Danaj. 

Szanowny Kliencie, 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO).
Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Poniżej znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat.
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies w celach marketingowych przez Lechię Gdańsk S.A.

Dokument Polityki Prywatności

Akceptuję
Nie zgadzam się