Na czym polega praca fizjoterapeutów Akademii?

- W pracy fizjoterapeuty drużyn mÅ‚odzieżowych nie ma wiÄ™kszych różnic w porównaniu do pracy z seniorami. Zawodnicy trenujÄ…cy w Akademii odbywajÄ… swoje treningi 4-5 razy w tygodniu, oczywiÅ›cie adekwatnie do swojego wieku i obciążeÅ„, wiÄ™c sÄ… tak samo narażeni na wystÄ…pienie urazów, przeciążeÅ„ jak zawodnicy drużyn seniorskich. RolÄ… fizjoterapeuty jest przywracanie sprawnoÅ›ci fizycznej zawodników po urazach i kontuzjach, ale również zapobieganie ich powstawaniu. Fizjoterapeuta spÄ™dza z zawodnikami bardzo dużo czasu. W zasadzie jesteÅ›my najbliżej z zawodnikami, wiÄ™c dużo Å‚atwiej ocenić nam ich stan zarówno fizyczny jak i mentalny – mówi Kamil GÄ…sÅ‚awski.
- Najważniejsze jest zapobieganie urazom. Ze wzglÄ™du na liczbÄ™ trenujÄ…cej w Akademii mÅ‚odzieży musimy redukować ilość kontuzji jeszcze zanim powstanÄ…. Kluczowa jest tu wspóÅ‚praca z trenerami, którzy na każdych zajÄ™ciach obserwujÄ… swoich zawodników. DziÄ™ki doÅ›wiadczeniu zarówno w pracy trenera jak i wyniesionemu z boiska, czÄ™sto zauważajÄ… niepokojÄ…ce sygnaÅ‚y dużo szybciej niż my. Monitoring w formie kwestionariusza wypeÅ‚nianego codziennie przez zawodników pomaga subiektywnie okreÅ›lić ich zmÄ™czenie i zaplanować dni wolne oraz odnowÄ™ biologicznÄ… – dodaje SÅ‚awomir Danaj.
Z jakimi kontuzjami najczęściej mają do czynienia młodzi piłkarze?
- WiÄ™kszość urazów dotyczy koÅ„czyn dolnych. JeÅ›li chodzi o umiejscowienie, o pierwsze miejsce walczÄ… urazy kolan i stawu skokowego. Dalej plasujÄ… siÄ™ bóle pleców gÅ‚ównie w odcinku lÄ™dźwiowym, w szczególnoÅ›ci u bramkarzy. Rzadko trafiajÄ… siÄ™ urazy koÅ„czyn górnych i gÅ‚owy, zazwyczaj wynikajÄ… z rywalizacji na meczach i turniejach. Najczęściej mamy do czynienia ze stÅ‚uczeniami, to typowe dla sportów kontaktowych. Z wiekiem zawodników roÅ›nie ilość urazów powstaÅ‚ych w skutek przeciążania charakterystycznych dla danego sportu struktur – zauważa SÅ‚awek.
- MÅ‚odzi zawodnicy, tak samo jak inni sportowcy narażeni sÄ… na wystÄ…pienie urazu, najczęściej dochodzi do tego w trakcie meczu, dużo rzadziej podczas trwania treningu. Najczęściej urazy te dotyczÄ… koÅ„czyn dolnych w zdecydowanej wiÄ™kszoÅ›ci sÄ… to stÅ‚uczenia, zaraz po nich sÄ… urazy mięśni i wiÄ™zadeÅ‚, do najrzadszych należą zÅ‚amania. Uraz wykluczajÄ…cy zawodnika z treningów ma wpÅ‚yw na jego sprawność, dlatego ważne jest aby jak najszybciej przywrócić go do aktywnoÅ›ci. Nasza praca oprócz leczenia już powstaÅ‚ych urazów polega na prewencji ich wystÄ™powania – podkreÅ›la Kamil.
Obaj fizjoterapeuci, mimo mÅ‚odego wieku majÄ… już spore doÅ›wiadczenie w pracy z mÅ‚odzieżą i nie tylko, ponadto – caÅ‚y czas podnoszÄ… swoje kwalifikacje i pogłębiajÄ… wiedzÄ™.
- CaÅ‚y czas doksztaÅ‚camy siÄ™, jeździmy na różnego rodzaju konferencje, kursy, warsztaty, w wolnych chwilach czytamy artykuÅ‚y z najnowszymi wynikami badaÅ„ naukowych. Wymieniamy siÄ™ też doÅ›wiadczeniami nawzajem czy to miÄ™dzy sobÄ… w klubie czy też z innymi fizjoterapeutami pracujÄ…cymi ze sportowcami. DoÅ›wiadczenie jakie zdobywamy podczas codziennej pracy jest niezmiernie ważne i pomaga nam w uzyskiwaniu coraz lepszych wyników naszych dziaÅ‚aÅ„. DoÅ›wiadczenie pozwala nam na wyrobienie wÅ‚asnego podejÅ›cia i sposobu dziaÅ‚ania, który bÄ™dzie przynosiÅ‚ nam najlepsze wyniki w możliwie najkrótszym czasie – mówi Kamil GÄ…sÅ‚awski.
- PodstawÄ… sÄ… anatomia i prawidÅ‚owa diagnostyka. Trzeba dokÅ‚adnie okreÅ›lić jaka struktura jest przyczynÄ… dolegliwoÅ›ci i umieć jÄ… odnaleźć w ciele. Anatomia palpacyjna, czyli umiejÄ™tność znalezienia struktury przez jej wyczucie dÅ‚oniÄ… lub palcami to sztuka którÄ… doskonalimy przez caÅ‚y okres pracy zawodowej. Jakimi Å›rodkami zadziaÅ‚ać na bolesnÄ… czy uszkodzonÄ… tkankÄ™ – podstawy tej wiedzy zdobywamy na studiach, ale dużo wiÄ™cej dowiadujemy siÄ™ podczas uczestnictwa w kursach, szkoleniach i konferencjach. Jest wiele różnych metod pracy z ciaÅ‚em i te stosowane przez nas muszÄ… być dobrze dobrane zarówno do pacjentów, jak i do naszych umiejÄ™tnoÅ›ci. Fizjoterapia szybko siÄ™ rozwija, należy wiÄ™c Å›ledzić najnowsze doniesienia. Książki dosyć szybko siÄ™ dezaktualizujÄ…, w tej chwili cennym źródÅ‚em informacji sÄ… internetowe platformy publikujÄ…ce wyniki najnowszych badaÅ„ oraz media spoÅ‚ecznoÅ›ciowe. Jest to natomiast tylko teoria, to czego potrzeba żeby być skutecznym to uzyskane informacje zastosować w praktyce. PopeÅ‚niać błędy i wyciÄ…gać wnioski. Setki, dziesiÄ…tki i tysiÄ…ce pacjentów później zdajesz sobie sprawÄ™ jak maÅ‚o jeszcze wiesz. I uczysz siÄ™ dalej – koÅ„czy SÅ‚awomir Danaj.