• Najbliższy mecz Lechii
  VS
  01.03.2020, 12:30
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  04.03.2020, 20:30
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  07.03.2020, 17:30
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  15.03.2020, 17:30
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  21.03.2020, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  04.04.2020, 18:00
 • Najbliższy mecz Lechii
  VS
  11.04.2020, 18:00

Piotr Stokowiec o mikrocyklach, obciążeniach i pracy z piłkarzami [ROZMOWA]

2018-09-08 15:00:00
- Kończący się okres treningowy był bardzo ciężki. Zawodnicy mieli dwa treningi dziennie. Był to mikrocykl wycięty z okresu przygotowawczego i bardzo trudny dla piłkarzy - powiedział trener Lechii Gdańsk Piotr Stokowiec przed niedzielnym spotkaniem towarzyskim na Stadionie Energa Gdańsk z Karpatami Lwów. Początek meczu został zaplanowany na godz. 18.30.

- Dlatego część z nich, która ma więcej minut spędzonych na boisku, będzie miała zajęcia indywidualne, oni nie potrzebują meczu. Będą grali ci, którzy tych minut mają mniej, ale ten mikrocykl był na tyle ciężki, że raczej nie bądą grali po 90 minut. Nie chcemy prowokować jakichś urazów. Chcieliśmy popracować, a także zagrać spotkanie, ponieważ to jest bardzo ważne dla każdego zawodnika, by sprawdzić się w warunkach meczowych. Kolejny mikrocykl będzie już przygotowaniem do meczu z Wisłą Kraków. 

 

 

W jaki sposób Trenerze można właściwie dobrać obciążenia do możliwości zawodników, by móc optymalnie przygotować plan treningowy?  

 

- Musimy zdawać sobie sprawę z obciążeń i skrupulatnie je zaplanować. Zrobiliśmy badania krwi, bo na podstawie ich wyników określiliśmy dalsze obciążenia. Nie zrobi się nic bez "dobrej krwi". Badamy regularnie blisko 30 odczynników. Mamy dane z tego okresu, w którym pracuje z tym zespołem. Dzięki temu widzimy, jak zachowują się niektóre parametry, bo w ten sposób możemy zapobiec ciężkiej kontuzji. Możemy zaplanować sobie ciężki mikrocykl, ale musimy zdawać sobie sprawę, że zawodnik jest na niego gotowy. Jego parametry kwi, jego organizm musi być gotowy na ten wysiłek. Na tym bardzo nam zależało.

 

Wspominał Trener o odczynnikach. Proszę o podanie przykładu. 

 

- Przykładowo taki współczynnik jak ferrytyna, która jest niezbędna do transportu tlenu, ma istotny wpływ na metabolizm zawodnika. Dopiero wtedy możemy od niego wymagać zaangażowania i spełniania oczekiwań. Staramy się wszystko robić zgodnie ze sztuką trenerską, wiedzą i metodologią.

 

Pozwala to wykluczyć, bądź ograniczyć ryzyko odniesienia kontuzji przez zawodników?

 

- Ilość kontuzji pokazuje, że ten przypadek ograniczamy do minimum, porównując to do końcówki poprzedniego sezonu, gdy było 8-10 kontuzji w zespole. W tej chwili są to rzeczy incydentalne, wynikające mimo wszystko z ciężkiej pracy. Musimy bazować na takich progowych obciążeniach. Stąd też zawodnicy za kilka miesięcy będą jeszcze lepiej przygotowani.

 

 

Jakie są dalsze plany treningowe, a także co jest bardzo ważne w pracy z zawodnikami? 

 

- Idziemy z tą pracą cały czas do przodu, nakładamy coraz większe obciążenia, bo chcemy nadążyć za europejską piłką. Ważną kwestią jest natomiast stan aktualny. Jak zawodnicy wyglądają, jakie mają parametry czy to krwi, czy wydolnościowe. Ważne są również zdolności, które każdy z nich posiada. Trzeba zdawać sobie sprawę, że trenerowi pozostaje 10-15% do podniesienia wydolności i to jest wszystko, czym trener może manipulować. Reszta to są zdolności genetyczne, dlatego tak ważna jest selekcja i dobieranie zawodników, którzy mają zdolności do tego, żeby można było ich wytrenować. 

 

 

Szanowny Kliencie, 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO).
Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Poniżej znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat.
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies w celach marketingowych przez Lechię Gdańsk S.A.

Dokument Polityki Prywatności

Akceptuję
Nie zgadzam się