Piotr Stokowiec o mikrocyklach, obciążeniach i pracy z piłkarzami [ROZMOWA]

- Dlatego część z nich, która ma wiÄ™cej minut spÄ™dzonych na boisku, bÄ™dzie miaÅ‚a zajÄ™cia indywidualne, oni nie potrzebujÄ… meczu. BÄ™dÄ… grali ci, którzy tych minut majÄ… mniej, ale ten mikrocykl byÅ‚ na tyle ciężki, że raczej nie bÄ…dÄ… grali po 90 minut. Nie chcemy prowokować jakichÅ› urazów. ChcieliÅ›my popracować, a także zagrać spotkanie, ponieważ to jest bardzo ważne dla każdego zawodnika, by sprawdzić siÄ™ w warunkach meczowych. Kolejny mikrocykl bÄ™dzie już przygotowaniem do meczu z Wisłą Kraków.
W jaki sposób Trenerze można wÅ‚aÅ›ciwie dobrać obciążenia do możliwoÅ›ci zawodników, by móc optymalnie przygotować plan treningowy?
- Musimy zdawać sobie sprawÄ™ z obciążeÅ„ i skrupulatnie je zaplanować. ZrobiliÅ›my badania krwi, bo na podstawie ich wyników okreÅ›liliÅ›my dalsze obciążenia. Nie zrobi siÄ™ nic bez "dobrej krwi". Badamy regularnie blisko 30 odczynników. Mamy dane z tego okresu, w którym pracuje z tym zespoÅ‚em. DziÄ™ki temu widzimy, jak zachowujÄ… siÄ™ niektóre parametry, bo w ten sposób możemy zapobiec ciężkiej kontuzji. Możemy zaplanować sobie ciężki mikrocykl, ale musimy zdawać sobie sprawÄ™, że zawodnik jest na niego gotowy. Jego parametry kwi, jego organizm musi być gotowy na ten wysiÅ‚ek. Na tym bardzo nam zależaÅ‚o.
Wspominał Trener o odczynnikach. Proszę o podanie przykładu.
- PrzykÅ‚adowo taki wspóÅ‚czynnik jak ferrytyna, która jest niezbÄ™dna do transportu tlenu, ma istotny wpÅ‚yw na metabolizm zawodnika. Dopiero wtedy możemy od niego wymagać zaangażowania i speÅ‚niania oczekiwaÅ„. Staramy siÄ™ wszystko robić zgodnie ze sztukÄ… trenerskÄ…, wiedzÄ… i metodologiÄ….
Pozwala to wykluczyć, bÄ…dź ograniczyć ryzyko odniesienia kontuzji przez zawodników?
- Ilość kontuzji pokazuje, że ten przypadek ograniczamy do minimum, porównujÄ…c to do koÅ„cówki poprzedniego sezonu, gdy byÅ‚o 8-10 kontuzji w zespole. W tej chwili sÄ… to rzeczy incydentalne, wynikajÄ…ce mimo wszystko z ciężkiej pracy. Musimy bazować na takich progowych obciążeniach. StÄ…d też zawodnicy za kilka miesiÄ™cy bÄ™dÄ… jeszcze lepiej przygotowani.
Jakie są dalsze plany treningowe, a także co jest bardzo ważne w pracy z zawodnikami?
- Idziemy z tÄ… pracÄ… caÅ‚y czas do przodu, nakÅ‚adamy coraz wiÄ™ksze obciążenia, bo chcemy nadążyć za europejskÄ… piÅ‚kÄ…. WażnÄ… kwestiÄ… jest natomiast stan aktualny. Jak zawodnicy wyglÄ…dajÄ…, jakie majÄ… parametry czy to krwi, czy wydolnoÅ›ciowe. Ważne sÄ… również zdolnoÅ›ci, które każdy z nich posiada. Trzeba zdawać sobie sprawÄ™, że trenerowi pozostaje 10-15% do podniesienia wydolnoÅ›ci i to jest wszystko, czym trener może manipulować. Reszta to sÄ… zdolnoÅ›ci genetyczne, dlatego tak ważna jest selekcja i dobieranie zawodników, którzy majÄ… zdolnoÅ›ci do tego, żeby można byÅ‚o ich wytrenować.