25.11.2018, 18:00

Poznań zdobyty! Lech - Lechia 0:1

2018-11-04 19:50:00
Piłkarze Lechii Gdańsk w spotkaniu 14. kolejki LOTTO Ekstraklasy pokanli na wyjeździe zespół Lecha Poznań 1:0. Zwycięską bramkę dla Biało-Zielonych prowadzonych przez Piotra Stokowca zdobył w pierwszej części meczu Flavio Paixao.

Pierwsze minuty spotkania zapowiadały, że będzie to bardzo zacięty mecz, w którym oba zespoły będą grały ostrożnie. Pierwsi groźną akcję wypracowali gospodarze. W 11. minucie Marcin Wasielewski zagrał płasko w pole karne, gdzie mocny, ale niecelny strzał oddał Christian Gytkjaer. W odpowiedzi niebezpieczny strzał z bliskiej odległości oddał Lukas Haraslin, ale także nie zdołał trafić w światło bramki rywali. W kolejnych minutach gra toczyła się w dobrym tempie, a piłkarze obu zespołów starali się często uderzać w kierunku bramki z okolic pola karnego. Swojego szczęścia próbowali Flavio czy Tiba, ale próby obu zawodników pewnie bronili bramkarze.

W 26. minucie tuż przed szesnastką Jakub Arak zagrał do Flavio, który oddał precyzyjny strzał z woleja, z którym nie poradził sobie Jasmin Burić. Kilka minut później Lech mógł doprowadzić do wyrównania, ale płaski strzał Joao Amarala w pięknym stylu obronił Zlatan Alomerović. To była zdecydowanie najlepsza okazja miejscowych w pierwszej części rywalizacji w Poznaniu. Do przerwy wynik nie uległ już zmianie, ale Lechia zeszła do szatni z jednobramkowym prowadzeniem.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ znacząco zmianie. Lech utrzymywał się dłużej w posiadaniu piłki, ale niewiele z tego wynikało. Lechia kontrolowała przebieg boiskowych wydarzeń, dobrze ustawiając się na własnej polowie boiska i czekając na swoją okazję do kontrataku. W 52. minucie po kombinacyjnej akcji w wykonaniu Biało-Zielonych świetną szansę miał Flavio, ale Burić uchronił swój zespół przed stratą bramki. Duży udział w tej akcji mieli Konrad Michalak i Arak. Kolejne minuty, to walka w środkowej strefie boiska. Kolejorz próbował przedrzeć się przez defensywę Lechii, ale bezskutecznie. Biało-Zieloni grali dziś bardzo uważnie i nie popełniali zbyt wielu błędów. W 71. minucie po składnej akcji w dogodnej sytuacji znalazł się Haraslin, ale jego strzał z około 15 metrów zmierzał w środek bramki Lecha, gdzie ustawiony był oczywiście Burić.

W końcówce Lech nieporadnie atakował, a Lechia wyprowadzała groźne kontrataki, po których Biało-Zielonym brakowało trochę skuteczności w kluczowych momentach. Do końca meczu wynik nie pozostawał nierozstrzygnięty, więc emocje w Poznaniu były bardzo duże. Ostatecznie wynik nie uległ już zmianie, a Lechia po wielu latach niemocy odniosła zwycięstwo w stolicy Wielkopolski.