• Najbliższy mecz Lechii
    VS
    11.04.2020, 18:00

Tomasz Byszko odbył staż trenerski w Benfice Lizbona

2017-12-22 10:00:00
Trener zespołu Akademii Lechii Gdańsk z rocznika 2005, Tomasz Byszko, odbył dziesięciodniowy staż trenerski w klubie portugalskiej Primeira Ligi, Benfice Lizbona. Po powrocie z Półwyspu Iberyjskiego szkoleniowiec podzielił się swoimi spostrzeżeniami z pobytu w ośrodku treningowym najbardziej utytułowanego klubu w Portugalii.

- Bardzo duże wrażenie zrobił na mnie ośrodek treningowy Caixa Futebol Campus - Centro de Estágios Sport Lisboa e Benfica, gdzie pracują wszystkie drużyny Benfiki. W takich samych warunkach trenują piłkarze od kategorii U-13 po pierwszy zespół - mówi Tomasz Byszko. 

 

Trener Lechii U-14 przyglądał się zajęciom piłkarskim zespołów w różnym wieku – od najmłodszych, przez drużyny juniorów, po ligowe spotkanie Benfiki z Estorilem, które zostało rozegrane na Estadio da Luz. 

- Wyjazd został zorganizowany przez organizację COMT Coaching Club, a koszty zostały pokryte ze środków unijnych. Bardzo się cieszę, że miałem możliwość zobaczyć z bliska, jak wygląda funkcjonowane jednej z najlepszych piłkarskich akademii w Europie.  Trenerzy z Lizbony przedstawili informacje o strukturze akademii, modelu gry, scoutingu, czy psychologii w sporcie. Przez jeden dzień brałem także udział w warsztatach w pobliskim klubie CF Os Belenenses. Prowadziłem wspólnie z portugalskimi szkoleniowcami treningi, co było ciekawym doświadczeniem - relacjonuje. 

 

Akademia Benfiki słynie ze swoich wychowanków, którzy trafiają do najlepszych europejskich klubów. Jaka jest myśl przewodnia filozofii szkoleniowej portugalskiej szkółki piłkarskiej? 

- Zaskoczyła mnie prostota, jakiej Portugalczycy używają w treningach oraz w jaki sposób egzekwują pewne zachowania boiskowe od swoich podopiecznych. Ich myślą przewodnią jest wyszkolenie jednostki, która kiedyś trafi do pierwszego zespołu. Wychowankowie klubu są jednymi z najdroższych piłkarzy sprzedanych w porównaniu z innymi topowymi akademiami - kończy Tomasz Byszko. 

 

 

 

Szanowny Kliencie, 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO).
Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Poniżej znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat.
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies w celach marketingowych przez Lechię Gdańsk S.A.

Dokument Polityki Prywatności

Akceptuję
Nie zgadzam się