25.11.2018, 18:00

Trójmiasto jest NASZE! Lechia - Arka 2:1

2018-10-27 19:45:00
W spotkaniu 13. kolejki LOTTO Ekstraklasy drużyna Lechii Gdańsk pokonała w Derbach Trójmiasta Arkę Gdynia 2:1. Bramki dla Biało-Zielonych prowadzonych przez Piotra Stokowca zdobyli Błażej Augustyn i Flavio Paixao.

Początek derbowego starcia był zacięty, ale ze wskazaniem na Biało-Zielonych, którzy częściej utrzymywali się w posiadaniu piłki oraz byli bardziej konkretni w poczynaniach ofensywnych. W 10. minucie odważny strzał z dystansu oddał Michał Nalepa, ale czujny na linii bramkowej Zlatan Alomerović pewnie wypiątkował futbolówkę do boku. Dwie minuty później Michał Jankowski wykorzystał błąd defensywy Lechii, umieszczając piłkę w siatce, ale sędzia odgwizdał spalonego. W kolejnych minutach Lechia starała się atakować, szukając pierwszego gola. W 19. minucie groźny strzał z około 16 metrów oddał Lukas Haraslin, ale futbolówka po strzale słowackiego skrzydłowego nie zmierzała w światło bramki.

W 26. minucie Filip Mladenović dośrodkował z rzutu rożnego w pole karne, gdzie wbiegający Błażej Augustyn skierował piłkę do bramki Arki, wyprowadzając Biało-Zielonych na prowadzenie. Kilka minut później w dobrej sytuacji znalazł się Flavio Paixao, ale z bliskiej odległości nie zdołał sięgnąć futbolówki. W 35. minucie sędzia po wideoweryfikacji dopatrzył się przewinienia w szesnastce jednego z zawodników Lechii, dyktując jedenastkę dla gości. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Michał Janota i pokonał Zlatana Alomerovica. Golkiper Lechii wyczuł strzelca, ale nie zdołał precyzyjnie uderzonej piłki. W końcówce w pierwszej części gry świetną okazję do zdobycia swojej piątej bramki w tym sezonie miał Patryk Lipski, ale z bliskiej odległości uderzył piłkę głową obok słupka.

Po zmianie stron trener Piotr Stokowiec zdecydował się zmienić formację, ustawiając swój zespół 1-4-2-3-1. Konsekwencją tej zmiany była roszada w wyjściowym ustawieniu. Artur Sobiech zastąpił na placu gry Patryka Lipskiego. Piłkarze Arki dobrze weszli w drugą część meczu, utrzymując się w posiadaniu piłki, ale zbyt wiele z tego nie wynikało. W 65. minucie Tadeusz Socha przerwał faulem dobrze zapowiadającą się akcję Haraslina, za co otrzymał drugą żółtą kartkę, a w konsekwencji czerwoną. Biało-Zieloni od tej minuty uzyskali znaczącą przewagę, przechodząc do zdecydowanego ataku. W 75. świetną interwencją w bramce popisał się Pavels Steinbors, odbijając piłkę do boku po strzale z bliskiej odległości. Lechiści jednak się nie poddawali, a ich uderzenia były ofiarnie blokowane przez defensorów Arki. W końcówce walkę o górną piłkę w polu karnym wygrał Jakub Arak, a Flavio z bliskiej odległości zdobył zwycięską bramkę dla Lechii w derbach Trójmiasta! Biało-Zieloni odnieśli piąte zwycięstwo w derbach z rzędu.