17.12.2018, 18:00
    22.12.2018, 18:00

W meczu pełnym szans: Polska - Czechy 0:1

2018-11-15 19:50:00
Piłkarska reprezentacja Polski w spotkaniu towarzyskim rozgrywanym na Stadionie Energa Gdańsk przegrała z drużyną Czech 0:1. Zwycięskiego gola dla naszych południowych sąsiadów zdobył w drugiej części meczu Jakub Jankto.

Od samego początku meczu czwartkowe towarzyskie starcie Polaków z reprezentacją Czech obfitowało w dużą ilość sytuacji podbramkowych, a gra przenosiła się z jednej strony boiska na drugą. Już w 1. minucie gry kąśliwy strzał na bramkę strzeżoną przez Łukasza Skorupskiego oddał Jakub Jankto, ale czujny był polski golkiper. Kilka minut później świetną, składną akcję przeprowadzili Biało-Czerwoni. Robert Lewandowski do spółki z Kamilem Grosickim rozmontowali czeską obronę, ale z bliskiej odległości nie trafił w bramkę Mateusz Klich. W 29. minucie ponownie swoich sił spróbował Klich, ale bez zarzutu interweniował Jiri Pavlenka. Ostatnie minuty pierwszej części gry były bardzo emocjonujące. Najpierw po szybkiej akcji groźny strzał oddał Matej Vydra! Czeski zawodnik znany z występów na angielskich boiskach minimalnie się pomylił. Na odpowiedź podopiecznych Jerzego Brzęczka nie musieliśmy długo czekać. Przemysław Frankowski oddał precyzyjny strzał z około 16 metrów, ale Pavlenka zdołał odbić piłkę na rzut rożny i pierwsza połowa czwartkowej rywalizacji zakończyła się bezbramkowym remisem.

Zespół naszych południowych sąsiadów świetnie rozpoczął drugą odsłonę spotkania, wychodząc na prowadzenie. W 52. minucie Patrik Schick powalczył o piłkę w polu karnym i oddał strzał z bliskiej odległości! Wychodzący z bramki Skorupski zdołał skutecznie interweniować, ale z dobitką Jankto nie miał już żadnych szans. Trzy minuty później powinno być już 1:1, ale doskonałej sytuacji do zdobycia bramki nie wykorzystał Lewandowski po dograniu spod końcowej linii boiska Frankowskiego. W 65. minucie Piotr Zieliński uderzył z okolic pola karnego, ale czeski golkiper wygrał także i ten pojedynek. Minutę później przyjezdni byli blisko szczęścia po stałym fragmencie gry. Po małym zamieszaniu dobrze w szesnastce odnalazł się Gebre Selassie, ale Jan Bednarek zdołał wybić futbolówkę zmierzającą do naszej bramki. W 75. minucie techniczny strzał z około 18 metrów oddał Klich, ale efektowną paradą na linii bramkowej popisał się Pavlenka. Ostatnie minuty to ciągły napór Biało-Czerwonych, ale czeska defensywa dzielnie się broniła. W końcówce mocny i celny strzał z rzutu wolnego oddał Lewandowski! Ponownie jednak na drodze piłki do bramki stanął Pavlenka, który rozgrywał świetne zawody. Ostatecznie wynik nie uległ już zmianie, a Polacy musieli dzisiaj uznać wyższość Czechów.

Mecz towarzyski

Polska - Czechy 0:1 (0:0)

Bramka: Jakub Jankto (52.)

Żółta kartka: Vladimir Darida (Czechy)

Sędziowie: Stephan Klossner - Alain Heiniger, Jan Kobeli (wszyscy Szwajcaria) - Szymon Marciniak

Polska: Skorupski – Kędziora, Bednarek, Kamiński, Bereszyński – Frankowski (63. Błaszczykowski), Krychowiak, Klich, Grosicki (78. Milik) – Zieliński (69. Kądzior) – Lewandowski.

Czechy: Pavlenka – Kaderabek, Brabec (46. Kalas), Celustka, Novak – Pavelka, Soucek (46. Darida) – Vydra (66. Gebre Selassie), Dockal (89. Travnik), Jankto (66. Skalak) – Schick (77. Dolezal)