#WRACAMY #WEAREBACK

1. liga świętuje 75-lecie

Niemal dokładnie 75 lat temu, 20 marca 1949 roku, rozegrana została inauguracyjna kolejka na drugim poziomie rozgrywkowym w Polsce. W związku z tym 24. seria gier Fortuna 1 Ligi i nadchodzące dni zostaną poświęcone obchodom tej ważnej dla ligi rocznicy.

Poniżej prezentujemy komunikat ligi:

W pierwszym sezonie liga składała się z dwóch grup – północnej oraz południowej, natomiast rok później podział został zmieniony na grupę wschodnią i zachodnią, w której z klubów dziś występujących w rozgrywkach 1 Ligi występowały Lechia Gdańsk (wówczas pod nazwą Budowlani Gdańsk) i Zagłębie Sosnowiec (Stal Sosnowiec).

Przez wiele lat rozgrywki zmieniały się bardzo dynamicznie. W sezonie 1952/1953 liga liczyła aż 40 drużyn i była podzielona na cztery grupy. Najczęściej na zapleczu rywalizowano jednak w dwóch grupach: północ-południe lub wschód-zachód, a liczba rywalizujących drużyn zmieniała się dynamicznie.

Po licznych zmianach przed sezonem 2002/2003 ustalono ostateczną liczbę klubów na 18 i taki stan rzeczy utrzymuje się do dziś. Z kolei sześć lat później nastąpiła reorganizacja rozgrywek, w skutek czego drugi poziom rozgrywkowy w Polsce przyjął nazwę 1 Ligi.

W 2014 roku stowarzyszenie Piłkarska Liga Polska (które działało od 2001 roku) zostało zastąpione przez stowarzyszenie Pierwsza Liga Piłkarska (PLP) z siedzibą w Polskim Związku Piłki Nożnej, który jest organizatorem rozgrywek. Od momentu powstania PLP 1 Liga zyskała na renomie i jakości. Od sezonu 2018/2019 sponsorem tytularnym rozgrywek jest firma Fortuna Zakłady Bukmacherskie, a jeszcze dłużej, bo od 2015 r. transmisje spotkań dostępne są w telewizji Polsat Sport. Polsat na początku współpracy transmitował tylko jeden mecz w kolejce, lecz obecnie na kanałach sportowych telewizji Polsat można obejrzeć nawet sześć meczów, a co więcej wszystkie spotkania dostępne są w internecie na platformie Polsat Box Go lub w formule PPV. Produkcja sygnału z każdego meczu z minimum czterech kamer pozwoliła wprowadzić do rozgrywek w 2021 r. system VAR-Light.

W ostatnich latach piłkarze występujący w Fortuna 1 Lidze rozgrywają mecze oficjalną piłką, której producentem jest firma Select. Kluby w bieżącej pracy wspomagają natomiast takie firmy jak INEA, Suzuki, Zarys, czy FoodCare. Wcześniej pierwszoligowe środowisko mogło liczyć również na wsparcie wielu innych firm, takich jak Nice, OSHEE, Zakopiańska czy Galicjanka. 

Z roku na rok Fortuna 1 Liga jest coraz bardziej medialna, na co mają wpływ występujące w niej kluby, ale także formuła rozgrywek, która przewiduje baraże o awans do PKO BP Ekstraklasy dla drużyn z miejsc 3-6. W dalszym ciągu pierwszoligowe kluby są ważnym elementem w życiu lokalnej społeczności, na co wpływ mają liczne akcje CSR, ale także szkolenie dzieci i młodzieży.

Sukcesu 1 Ligi nie byłoby dzięki właścicielom, prezesom i wszystkim pracownikom klubów. Ten wyjątkowy dzień to zarówno ich święto, jak i święto wszystkich kibiców! Jesteście bardzo ważną częścią naszej pierwszoligowej rodziny. Bez was piłka nożna nie byłaby taka sama. Życzymy, abyście w nadchodzących latach mogli cieszyć się z sukcesów waszych ulubionych drużyn. Cieszymy się, że razem robimy wartościowe rzeczy, bo w końcu 1 Liga to styl życia!

SPONSOR STRATEGICZNY

PARTNER PREMIUM

PARTNER TECHNICZNY

PARTNER MOTORYZACYJNY

PARTNER MEDYCZNY

OFICJALNY DOSTAWCA MURAWY HYBRYDOWEJ

PARTNER KLUBU

PARTNER KLUBU

LECHIA GDAŃSK

LECHIA GDAŃSK SPÓŁKA AKCYJNA
Ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1
80-560 Gdańsk
NIP: 957-10-15-123
tel. +48 58 76 88 401
fax +48 58 76 88 403
biuro@lechia.pl

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, nowościami i promocjami od Lechii Gdańsk!

Stworzone dla Lechii Gdańsk z dumą i pasją ♥ przez Nakatomi