#WRACAMY
#WEAREBACK

My tworzymy historię

LECHIA GDAŃSK

historia w pigułce

DZIEDZICTWO I TRADYCJA

Reprezentanci

Nasz klub to najlepsi z najlepszych. W barwach Lechii na boisko wychodzili m.in. reprezentanci Polski, uczestnicy Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy, a także medaliści olimpijscy w różnych dyscyplinach.

Nasi Kibice

Od lat cieszymy się niesłabnącym wsparciem kibiców, którzy są z nami na dobre i na złe. To z nimi świętujemy sukcesy i wspólnie stawiamy czoła porażkom.

HERB BIAŁO-ZIELONYCH

Początki i ewolucja herbu

Herb Lechii Gdańsk ewoluował wraz z naszą historią. W formie zbliżonej do obecnej działa od 1946 r. Jego pierwotna wersja w krajowych periodykach piłkarskich opisywana była jako „graficzno-liternicza kompozycja z dominującym motywem trójkątnego proporca”. Ten unikalny element, osadzony na drzewcu i skierowany wierzchołkiem w prawo, stał się z czasem rozpoznawalnym symbolem Lechii.

Powrót do korzeni i ochrona prawna

W 2001 r., wraz z odrodzeniem klubu, powróciliśmy do naszych korzeni, przywracając historyczny herb, który ściśle nawiązuje do pierwowzoru z okresu powojennego. W 2010 r. zakończyła się trwająca trzy lata procedura patentowa, która zapewniła ochronę prawną dla herbu i nazwy Lechia Gdańsk. W praktyce oznacza to, że każde użycie herbu (oryginalnego lub nawet zbliżonego) lub nazwy wymaga zgody klubu, co stanowi ważny krok w ochronie tożsamości i dziedzictwa Lechii.

Modyfikacje i przemiany

Przez lata herb przechodził różne modyfikacje, często związane z tymczasowymi zmianami nazwy klubu przez ówczesne władze, na przykład na Budowlany Klub Sportowy Lechia Gdańsk, FC Lechia i Lechia-Polonia.

Rejestracja europejskiego znaku towarowego

Kolejnym znaczącym krokiem w historii herbu była rejestracja herb Lechii Gdańsk oraz znaku „LG” jako europejskiego znaku towarowego. Miało to miejsce 24 października 2016 r., co jeszcze bardziej umocniło pozycję herbu Lechii na arenie międzynarodowej.

Symbol dumy i tradycji

Dziś herb Lechii Gdańsk stanowi nie tylko symbol sportowy, ale też dumę i tradycję dla wielu kibiców rozsianych po całym świecie. Jego historia i ewolucja odzwierciedlają bogatą przeszłość klubu, będąc jednocześnie ważnym elementem jego przyszłości.

W LECHII POMAGAMY – PODAJEMY DALEJ!

Fundacja Lechii Gdańsk

Jesteśmy głęboko zaangażowani w życie społeczne naszego regionu. Pomorze to nasza duma, a dbałość o dobro jego mieszkańców – misja. Założona w maju 2017 r. Fundacja Lechii Gdańsk to nasz sposób na realne działania w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).

Wierzymy, że nasza rola wykracza daleko poza boisko – jesteśmy częścią wielkiej historii Gdańska i ściśle związani z lokalną społecznością. Nasza działalność opiera się na czterech filarach: Braterstwo, Pomoc, Edukacja i Sport.

Wspieramy młodych

Naszym głównym celem jest wspieranie prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży poprzez promocję zdrowego trybu życia.

Działamy charytatywnie

Angażujemy się w działania na rzecz osób w trudnej sytuacji życiowej, pomagając im poprawić jakość życia.

Współpracujemy z Fundacją Pomorze Dzieciom

To nasz kluczowy partner w działaniach na rzecz dzieci, w tym wsparcia dla hospicjum dziecięcego.

JAK MOŻESZ POMAGAĆ?

Ty też możesz stać się częścią czegoś większego, przekazując darowiznę na konto: 53 1090 1098 0000 0001 3368 4797. Sprawdź szczegóły wsparcia dla Fundacji Pomorze Dzieciom – pomoc prywatna oraz pomoc jako firma.

LECHIA GDAŃSK SA

Kontakt

Lechia Gdańsk SA
80-560 Gdańsk, ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1
NIP: 957-101-51-23

Stadion Gdańsk, ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1

www.lechia.pl

biuro@lechia.pl

+48 58 76 88 401

+48 58 76 88 403

LECHIA GDAŃSK SA z siedzibą w Gdańsku, ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1; 80-560 Gdańsk, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk- Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000325053, NIP 957-101-51-23, z kapitałem zakładowym w wysokości 40 500 000 złotych wpłaconym w całości.

WŁADZE KLUBU

Zarząd

  • Paolo Urfer, Prezes Zarządu
  • Yazan M. S. Saoudi, Wiceprezes Zarządu
  • Jakub Chodorowski, Członek Zarządu

Rada nadzorcza

  • Peter George Kalwitzki, Członek Rady Nadzorczej
  • Dariusz Krawczyk, Członek Rady Nadzorczej 
  • Juliusz Paracki, Członek Rady Nadzorczej
  • Georg Festetics, Członek Rady Nadzorczej

SPONSOR STRATEGICZNY

PARTNER PREMIUM

PARTNER TECHNICZNY

PARTNER MOTORYZACYJNY

PARTNER MEDYCZNY

OFICJALNY DOSTAWCA MURAWY HYBRYDOWEJ

PARTNER KLUBU

PARTNER KLUBU

LECHIA GDAŃSK

LECHIA GDAŃSK SPÓŁKA AKCYJNA
Ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1
80-560 Gdańsk
NIP: 957-10-15-123
tel. +48 58 76 88 401
fax +48 58 76 88 403
biuro@lechia.pl

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, nowościami i promocjami od Lechii Gdańsk!

Stworzone dla Lechii Gdańsk z dumą i pasją ♥ przez Nakatomi