40 lat minęło, jak jeden dzień… I 40 ROCZNICA ZDOBYCIA PUCHARU POLSKI W 1983 ROKU

W 1983 roku po raz pierwszy w swojej historii Lechia sięgnęła po Puchar Polski, a trzy miesiące później zmierzyła się z legendarnym Juventusem Turyn w Pucharze Zdobywców Pucharów.

LECHIA GDAŃSK 2:1 PIAST GLIWICE W FINALE PUCHARU POLSKI

Była środa 22 czerwca 1983 roku, godzina 17:00, kiedy na stadionie w Piotrkowie Trybunalskim w finałowym spotkaniu o Puchar Polski spotkały się drużyny Lechii Gdańsk oraz Piasta Gliwice. O zwycięstwo  rywalizowały wtedy kluby z II i III poziomu rozgrywkowego. Lechiści dopiero co (sezon 1982/83) zapewnili sobie awans do II ligi i chcieli dodatkowo przypieczętować ten sukces zdobyciem krajowego trofeum.

Mecz fantastycznie rozpoczął się dla Biało-Zielonych, którzy po trafieniu Krzysztofa Górskiego w 9’ objęli prowadzenie. Pół godziny później było już 2:0 po golu Marka Kowalczyka i wydawało się, że nic nie może powstrzymać zespołu z Gdańska przed końcowym tryumfem. Innego zdania był kapitan gliwiczan Ryszard Kałużyński, który jeszcze przed przerwą pewnie wykorzystał rzut karny. Piast miał całą drugą połowę, aby odwrócić losy meczu, jednak nie był w stanie tego dokonać i po raz pierwszy w historii Puchar Polski powędrował do gabloty Lechii.

Mecz oglądało około 17 tysięcy kibiców, a w zwycięskiej drużynie grali wówczas: Tadeusz Fajfer, Marek Woźniak, Lech Kulwicki, Andrzej Marchel, Dariusz Raczyński, Andrzej Salach, Andrzej Wydrowski, Walenty Omeljaniuk, Piotr Boroń, Henryk Wasiluk, Jacek Grembocki, Zbigniew Kowalski, Jarosław Klinger, Dariusz Wójtowicz, Marek Kowalczyk, Ryszard Polak, Krzysztof Górski, Roman Józefowicz, Janusz Wydrowski, Jarosław Pajor. Trenerem drużyny był Jerzy Jastrzębowski.