Akademia Lechii Gdańsk z nowym dyrektorem

Od 1 lutego Akademia Lechii Gdańsk ma nowego dyrektora. Został nim Paweł Wolański, który będzie nadzorował i koordynował prace 26 trenerów, którzy w 13 drużynach szkolą ponad 200 zawodników i zawodniczek. Wolański zapowiada pracę m.in. w oparciu o najważniejsze dla Lechii wartości, silne relacje, ale i proces indywidualizacji czy innowacyjne technologie.

– To dla mnie ogromne wyróżnienie, że Zarząd Klubu postanowił powierzyć mi misję poprowadzenia Akademii Lechii Gdańsk. Czuję duże wsparcie i zaufanie. Współpracujemy już od pewnego czasu. Jest to współpraca na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, układa się znakomicie – podkreśla nowy dyrektor Akademii Lechii Gdańsk. – Klub z taką historią i tradycjami zasługuje na Akademię, która będzie w stanie realizować proces szkolenia na najwyższym możliwym poziomie. W wielu obszarach widzę ogromny potencjał do rozwoju. W swoich strukturach mamy utalentowanych zawodników, którzy mogą zostać przyszłością Lechii Gdański i Reprezentacji Narodowych. Natomiast u trenerów dostrzegam „głód” pracy i chęć wspólnego tworzenia historii Lechii. Mocno identyfikują się z barwami biało-zielonymi, działając z pasją na rzecz przyszłości zawodników i Klubu.

Praktyk i teoretyk w jednym

Paweł Wolański jest trenerem piłki nożnej z licencją UEFA A, absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Doświadczenie zawodowe zbierał m.in. pracując przez 7 lat w Opolskim Związku Piłki Nożnej w młodzieżowych reprezentacjach związkowych.  W latach 2012-2014 prowadził akademicką drużyną piłki nożnej i futsalu na AWF we Wrocławiu. Ostatnie 1,5 roku przed przyjściem do Lechii Gdańsk spędził w strukturach szkoleniowych Akademii Piasta Gliwice. Wolański ma tytuł doktora w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, w dyscyplinie nauk o kulturze fizycznej. Jest także wykładowcą i pracownikiem naukowym Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. W Lechii Gdańsk dotąd pracował jako Koordynator Akademii w zakresie przygotowania fizycznego.

Nowy dyrektor ma też międzynarodowe uprawnienia trenerskie ASCA (Australian Strength and Conditioning Association). Odbył wiele staży zagranicznych m.in. w USA, Czechach, Portugalii czy Wielkiej Brytanii. Wyniki swoich prac prezentował na międzynarodowych konferencjach. Jest autorem artykułów opublikowanych w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej. Prywatnie to mąż i ojciec dwójki dzieci.

Jaka Akademia dziś?

Akademia Lechii Gdańsk funkcjonuje w obecnej formule od 2015 roku. Stanowi filar Klubu i bazę zawodników dla I zespołu. W 13 drużynach trenuje ponad 200 zawodników i zawodniczek. Uczestniczą w rozgrywkach szczebla wojewódzkiego i centralnego. Najlepsi biorą udział w treningach I drużyny pod okiem trenera Tomasza Kaczmarka. Podopieczni Akademii stanowią również trzon Reprezentacji Polski w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Kadrę trenerską Akademii tworzy 26 trenerów posiadających licencje UEFA oraz doświadczenie z gry na najwyższych szczeblach w Polsce, za granicą oraz w Reprezentacji. Zespół U23 (najbardziej utalentowani zawodnicy Akademii) występuje w seniorskich rozgrywkach IV ligi. Najmłodsi trenują natomiast w grupie naborowej – roczniki 2014-2015.

Dwie drużyny – U17 i U15 rozgrywają swoje mecze w Centralnej Lidze Juniorów. Drużyna U18 wywalczyła właśnie awans do Makroregionalnej Ligi Juniorów U19 i będzie w rundzie wiosennej walczyć o udział w centralnych rozgrywkach w przyszłym sezonie. Drużyna żeńska występuje z powadzeniem w III lidze kobiet, gdzie po rundzie jesiennej zajmuje III miejsce ze stratą 2 punktów do lidera.

– Przez ostatnie miesiące miałem okazję poznać Akademię i środowisko, w którym funkcjonuje. Był to bardzo intensywny czas zbierania danych, które pozwoliły stworzyć bilans otwarcia, pokazujący w jakim miejscu jesteśmy. Na jego podstawie została opracowana wizja rozwoju Akademii. Pragniemy stworzyć dla młodego zawodnika kompletną „ofertę”. Nie zapominamy, jak ważne są relacje i wartości.  To zawsze zespół, a nie jednostki tworzą coś wielkiego. Dlatego wierzę, że dzięki wspólnej pracy wprowadzimy Akademię LG na wyższy poziom – dodaje Paweł Wolański.

Cztery filary Akademii Lechii Gdańsk

Wychowanie i edukacja, wartości, sport i zdrowie oraz społeczność i integracja to cztery kardynalne zasady, jakie będą przyświecać trenerom i wychowankom Akademii w ich działaniach.

Przez wychowanie i edukację rozumiemy świadomość i odpowiedzialność istotnej roli, jaką bierze na siebie Klub wprowadzając zawodnika w dorosłe życie. Praca nad wykształceniem chęci do samodoskonalenia się, będzie stała u podstaw tych działań.

Prawidłowy system wartości i cech osobowościowych zawodników i trenerów, kształtowane m.in. przez szacunku do drugiej osoby, uczciwości, pracowitości, konsekwencji, umiejętności sportowej rywalizacji na zasadach „fair play”, realizacji celu i chęci wygrywania.

Sport i zdrowie, jako szkolenie dzieci i młodzieży na najwyższym sportowym poziomie aż do sportu profesjonalnego. Wyznaczenie i udoskonalanie ścieżki rozwoju dla zawodnika i trenera. Aktywność fizyczna jako najkorzystniejsza forma profilaktyki prozdrowotnej, walki z uzależnieniami i chorobami cywilizacyjnymi.

Zaś społeczność i integracja to ukształtowanie własnego środowiska piłkarskiego i społeczności lokalnej oraz globalnej m.in. poprzez tradycję i historię Klubu.  To także piłka nożna przeciwdziałająca wykluczeniu społecznemu. Integracja społeczna niezależna od płci, wieku, umiejętności i zdrowia – sport niepełnosprawnych – AMP Futbol, piłka kobieca, futsal, beach soccer.

– Akademia to projekt długofalowy, który ciągle ewoluuje, rozwija się i tak będzie już zawsze. Żeby przebieg tego procesu zoptymalizować, zostały również określone cele: krótko, średnio i długoterminowe. Już niebawem będziemy pokazywać, jak zmienia się Lechia, w podejściu do rozwoju młodego człowieka oraz jakie kierunki działań obrała. Wprowadzenie indywidualizacji procesu szkolenia, innowacyjności technologicznych, wspomagających go oraz podejście interdyscyplinarne odegrają w nim kluczową rolę – podsumowuje Paweł Wolański

 

SPONSOR STRATEGICZNY

PARTNER PREMIUM

PARTNER TECHNICZNY

PARTNER MOTORYZACYJNY

PARTNER MEDYCZNY

OFICJALNY DOSTAWCA MURAWY HYBRYDOWEJ

PARTNER KLUBU

PARTNER KLUBU

LECHIA GDAŃSK

LECHIA GDAŃSK SPÓŁKA AKCYJNA
Ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1
80-560 Gdańsk
NIP: 957-10-15-123
tel. +48 58 76 88 401
fax +48 58 76 88 403
biuro@lechia.pl

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, nowościami i promocjami od Lechii Gdańsk!

Stworzone dla Lechii Gdańsk z dumą i pasją ♥ przez Nakatomi