01
lut
2022

Akademia Lechii Gdańsk z nowym dyrektorem

Od 1 lutego Akademia Lechii Gdańsk ma nowego dyrektora. Został nim Paweł Wolański, który będzie nadzorował i koordynował prace 26 trenerów, którzy w 13 drużynach szkolą ponad 200 zawodników i zawodniczek. Wolański zapowiada pracę m.in. w oparciu o najważniejsze dla Lechii wartości, silne relacje, ale i proces indywidualizacji czy innowacyjne technologie.

– To dla mnie ogromne wyróżnienie, że Zarząd Klubu postanowił powierzyć mi misję poprowadzenia Akademii Lechii Gdańsk. Czuję duże wsparcie i zaufanie. Współpracujemy już od pewnego czasu. Jest to współpraca na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, układa się znakomicie – podkreśla nowy dyrektor Akademii Lechii Gdańsk. – Klub z taką historią i tradycjami zasługuje na Akademię, która będzie w stanie realizować proces szkolenia na najwyższym możliwym poziomie. W wielu obszarach widzę ogromny potencjał do rozwoju. W swoich strukturach mamy utalentowanych zawodników, którzy mogą zostać przyszłością Lechii Gdański i Reprezentacji Narodowych. Natomiast u trenerów dostrzegam „głód” pracy i chęć wspólnego tworzenia historii Lechii. Mocno identyfikują się z barwami biało-zielonymi, działając z pasją na rzecz przyszłości zawodników i Klubu.

Praktyk i teoretyk w jednym

Paweł Wolański jest trenerem piłki nożnej z licencją UEFA A, absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Doświadczenie zawodowe zbierał m.in. pracując przez 7 lat w Opolskim Związku Piłki Nożnej w młodzieżowych reprezentacjach związkowych.  W latach 2012-2014 prowadził akademicką drużyną piłki nożnej i futsalu na AWF we Wrocławiu. Ostatnie 1,5 roku przed przyjściem do Lechii Gdańsk spędził w strukturach szkoleniowych Akademii Piasta Gliwice. Wolański ma tytuł doktora w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, w dyscyplinie nauk o kulturze fizycznej. Jest także wykładowcą i pracownikiem naukowym Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. W Lechii Gdańsk dotąd pracował jako Koordynator Akademii w zakresie przygotowania fizycznego.

Nowy dyrektor ma też międzynarodowe uprawnienia trenerskie ASCA (Australian Strength and Conditioning Association). Odbył wiele staży zagranicznych m.in. w USA, Czechach, Portugalii czy Wielkiej Brytanii. Wyniki swoich prac prezentował na międzynarodowych konferencjach. Jest autorem artykułów opublikowanych w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej. Prywatnie to mąż i ojciec dwójki dzieci.

Jaka Akademia dziś?

Akademia Lechii Gdańsk funkcjonuje w obecnej formule od 2015 roku. Stanowi filar Klubu i bazę zawodników dla I zespołu. W 13 drużynach trenuje ponad 200 zawodników i zawodniczek. Uczestniczą w rozgrywkach szczebla wojewódzkiego i centralnego. Najlepsi biorą udział w treningach I drużyny pod okiem trenera Tomasza Kaczmarka. Podopieczni Akademii stanowią również trzon Reprezentacji Polski w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Kadrę trenerską Akademii tworzy 26 trenerów posiadających licencje UEFA oraz doświadczenie z gry na najwyższych szczeblach w Polsce, za granicą oraz w Reprezentacji. Zespół U23 (najbardziej utalentowani zawodnicy Akademii) występuje w seniorskich rozgrywkach IV ligi. Najmłodsi trenują natomiast w grupie naborowej – roczniki 2014-2015.

Dwie drużyny – U17 i U15 rozgrywają swoje mecze w Centralnej Lidze Juniorów. Drużyna U18 wywalczyła właśnie awans do Makroregionalnej Ligi Juniorów U19 i będzie w rundzie wiosennej walczyć o udział w centralnych rozgrywkach w przyszłym sezonie. Drużyna żeńska występuje z powadzeniem w III lidze kobiet, gdzie po rundzie jesiennej zajmuje III miejsce ze stratą 2 punktów do lidera.

– Przez ostatnie miesiące miałem okazję poznać Akademię i środowisko, w którym funkcjonuje. Był to bardzo intensywny czas zbierania danych, które pozwoliły stworzyć bilans otwarcia, pokazujący w jakim miejscu jesteśmy. Na jego podstawie została opracowana wizja rozwoju Akademii. Pragniemy stworzyć dla młodego zawodnika kompletną „ofertę”. Nie zapominamy, jak ważne są relacje i wartości.  To zawsze zespół, a nie jednostki tworzą coś wielkiego. Dlatego wierzę, że dzięki wspólnej pracy wprowadzimy Akademię LG na wyższy poziom – dodaje Paweł Wolański.

Cztery filary Akademii Lechii Gdańsk

Wychowanie i edukacja, wartości, sport i zdrowie oraz społeczność i integracja to cztery kardynalne zasady, jakie będą przyświecać trenerom i wychowankom Akademii w ich działaniach.

Przez wychowanie i edukację rozumiemy świadomość i odpowiedzialność istotnej roli, jaką bierze na siebie Klub wprowadzając zawodnika w dorosłe życie. Praca nad wykształceniem chęci do samodoskonalenia się, będzie stała u podstaw tych działań.

Prawidłowy system wartości i cech osobowościowych zawodników i trenerów, kształtowane m.in. przez szacunku do drugiej osoby, uczciwości, pracowitości, konsekwencji, umiejętności sportowej rywalizacji na zasadach „fair play”, realizacji celu i chęci wygrywania.

Sport i zdrowie, jako szkolenie dzieci i młodzieży na najwyższym sportowym poziomie aż do sportu profesjonalnego. Wyznaczenie i udoskonalanie ścieżki rozwoju dla zawodnika i trenera. Aktywność fizyczna jako najkorzystniejsza forma profilaktyki prozdrowotnej, walki z uzależnieniami i chorobami cywilizacyjnymi.

Zaś społeczność i integracja to ukształtowanie własnego środowiska piłkarskiego i społeczności lokalnej oraz globalnej m.in. poprzez tradycję i historię Klubu.  To także piłka nożna przeciwdziałająca wykluczeniu społecznemu. Integracja społeczna niezależna od płci, wieku, umiejętności i zdrowia – sport niepełnosprawnych – AMP Futbol, piłka kobieca, futsal, beach soccer.

– Akademia to projekt długofalowy, który ciągle ewoluuje, rozwija się i tak będzie już zawsze. Żeby przebieg tego procesu zoptymalizować, zostały również określone cele: krótko, średnio i długoterminowe. Już niebawem będziemy pokazywać, jak zmienia się Lechia, w podejściu do rozwoju młodego człowieka oraz jakie kierunki działań obrała. Wprowadzenie indywidualizacji procesu szkolenia, innowacyjności technologicznych, wspomagających go oraz podejście interdyscyplinarne odegrają w nim kluczową rolę – podsumowuje Paweł Wolański

 

Sponsorzy
Partner główny
Sponsor Premium
Sponsorzy
Partner techniczny
Partner strategiczny
Partner
Partnerzy
Oficjalni dostawcy