Biało-Zielone przygotowanie psychologiczne do Narodowego Modelu Gry PZPN

Wydany właśnie Suplement Narodowego Modelu Gry PZPN ma wprawdzie biało-czerwoną okładkę, ale przygotowany został przez trenerów Biało-Zielonych. Paweł Habrat, Łukasz Smolarow i Piotr Stokowiec opracowali publikację z zakresu przygotowania psychologicznego dla trenerów piłkarskich.

Suplement ma stanowić przystępne źródło wiedzy z pogranicza teorii i praktyki psychologii sportu dla trenerów piłki nożnej. Jednocześnie wiele aspektów gry dotyczy sportów zespołowych w ogóle, dzięki czemu książka zyskuje wymiar uniwersalny i może być interesującą pozycją dla szkoleniowców innych dyscyplin.

 

– Prace nad publikacją trwały ponad dwa lata. Staraliśmy się, aby przekaz był prosty a książka miała czytelną strukturę. Z pewnością największa trudność polegała na wyborze materiału, by z tak dużego tematu wyciągnąć naszym zdaniem najistotniejsze dla trenera tematy – mówi Łukasz Smolarow, drugi trener Lechii Gdańsk.

 

Suplement pozytywnie zrecenzował Jacek Gmoch, selekcjoner reprezentacji Polski w latach 1976-1978: – Psychologia w piłce nożnej odgrywa obecnie wiodącą rolę w drodze do sukcesu. Trening mentalny jako jej element jest w tym procesie kluczowy. Dlatego uważam, że opracowanie w ramach Narodowego Modelu Gry jest niebywale ważne i bardzo potrzebne. Autorzy opisują i unifikują ten trudny element szkolenia w sposób bardzo przystępny oraz pomocny na każdym etapie szkolenia.

 

W książce poruszonych zostało 14 zagadnień z zakresu psychologii w sporcie. – Pokazujemy przede wszystkim docelowy model mentalny zawodnika, jakiego powinien szkolić trener. Chcemy, by był zmotywowany, potrafił współpracować, był liderem, stawiał sobie i dążył do realizacji celów, potrafił się skoncentrować, był opanowany, pewny siebie, nastawiony na rozwój, umiał odpowiedzieć na sytuacje boiskowe, był zaangażowany, odpowiedzialny, kreatywny, skutecznie się komunikował i był konsekwentny – mówi Paweł Habrat, trener przygotowania mentalnego.

 

Zagadnienia zostały podzielone na bloki układające się w łatwe do zapamiętania skrótowce: KOP to Koncentracja, Opanowanie, Pewność siebie; NOS to model obejmujący Nastawienie, Odpowiedź, sto procent Zaangażowania. Skrót OK oznacza Odpowiedzialność i Kreatywność, natomiast KO to pierwsze dwie litery od KOmunikacji i KOnsekwencji. Ma to również ułatwić szybkie przywołanie zagadnień.

 

– Słowo klucz pojawiające się Suplemencie to „świadomość”. Pisząc tę książkę chcieliśmy, aby podopieczni trenerów byli zawodnikami świadomymi. Zawodnik świadomy w dłuższej perspektywie czasowej jest skuteczniejszy niż ten, który wie mniej o sobie. Świadomość pozwala nam lepiej poznać wartość uwagi i skupienia. Wiemy też, że tylko świadomy trener przygotuje świadomego zawodnika, dlatego tym Suplementem staramy się dać narzędzie trenerom, aby mogli lepiej przekazywać wiedzę, wiedzieli kiedy i jak dużo jej przekazać – mówi Piotr Stokowiec, trener Lechii Gdańsk.

 

Wszyscy autorzy Suplementu są członkami sztabu szkoleniowego Lechii Gdańsk. Paweł Habrat pracuje jako trener przygotowania mentalnego, Łukasz Smolarow jest II a Piotr Stokowiec I trenerem Biało-Zielonych. To jednak nie pierwszy raz, kiedy gdańscy trenerzy dzielą się wiedzą z innymi. Regularnie organizowane są także seminaria trenerskie poruszające różne aspekty treningu w piłce nożnej.

SPONSOR STRATEGICZNY

PARTNER PREMIUM

PARTNER TECHNICZNY

PARTNER MOTORYZACYJNY

PARTNER MEDYCZNY

OFICJALNY DOSTAWCA MURAWY HYBRYDOWEJ

PARTNER KLUBU

PARTNER KLUBU

LECHIA GDAŃSK

LECHIA GDAŃSK SPÓŁKA AKCYJNA
Ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1
80-560 Gdańsk
NIP: 957-10-15-123
tel. +48 58 76 88 401
fax +48 58 76 88 403
biuro@lechia.pl

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, nowościami i promocjami od Lechii Gdańsk!

Stworzone dla Lechii Gdańsk z dumą i pasją ♥ przez Nakatomi