#WRACAMY #WEAREBACK

Cenne doświadczenie z orzełkiem na piersi

Za nami reprezentacyjna przerwa, podczas której swoje mecze rozgrywały nie tylko kadry seniorskie. Był to owocny czas m.in. dla piłkarzy, którzy na co dzień rywalizują w biało-zielonym trykocie. Na murawę w meczach reprezentacji U-19, U-20 i U-21 wybiegali odpowiednio Antoni Mikułko, Tomasz Negebauer i Jan Biegański.

Od ostatniego Pana zaczniemy. Reprezentacja Polski U-21 pokonała w Tallinie Estonię 1:0 w drugim meczu kwalifikacji do Euro 2025. Jan Biegański spędził na boisku 63 minuty. W drugiej połowie zmienił go Szymon Włodarczyk (austriacki Sturm Graz). Warto zaznaczyć, że to drugi występ pomocnika gdańskiej Lechii podczas trwającej przerwy. W miniony piątek w Płocku Biegański rozegrał 90 minut w zwycięskim starciu z Kosowem (3:0).

Po dwóch kolejkach eliminacji biało-czerwoni z kompletem punktów prowadzą w tabeli grupy D. Bezpośredni awans na mistrzostwa Starego Kontynentu wywalczy dziewięciu zwycięzców grup oraz trzy najlepsze zespoły z drugich miejsc. Pozostałych sześciu wiceliderów utworzy trzy pary barażowe. Gospodarzem Euro 2025 będzie Słowacja. Kolejny mecz podopieczni Michała Probierza rozegrają 17 października ponownie z Estonią (jako gospodarz).

Z kolei rok młodsi koledzy z reprezentacji U-20 notują fantastyczny start w Elite League, będącym następcą turnieju Ośmiu Narodów. Po spektakularnej wygranej nad Portugalią (4:0 w Łomży) rozegrali kolejne niezłe spotkanie, tym razem z Niemcami w Legnicy. Polacy zremisowali 1:1, a bramkę na wagę jednego “oczka” zdobył Tomasz Pieńko (Zagłębie Lubin). Przy bramce asystował mu pomocnik Lechii Gdańsk – Tomasz Negebauer, który popisał się fantastycznym, długim przerzutem. Negebauer rozegrał solidne 45 minut, a w drugiej odsłonie został zmieniony przez Mariusza Fornalczyka.

Biało-czerwoni na razie przewodzą tabeli rozgrywek Elite League. Kolejne spotkanie rozegrają 17 listopada na wyjeździe z reprezentacją Czech.

Dwa mecze podczas przerwy reprezentacyjnej rozegrała także polska kadra U-19. W zorganizowanym w Danii “Nordic Tournament” podopieczni Wojciecha Kobeszko na otwarcie przegrali 0:1 z gospodarzem towarzyskiego turnieju. Zdołali jednak otrząsnąć się po porażce i w spotkaniu o 3. miejsce wygrali ze Szwecją 2:0. W meczu o brąz między słupkami pojawił się Antoni Mikułko – na co dzień golkiper Biało-Zielonych (pierwszy mecz – Marcel Mendes-Dudziński z młodzieżowej Benfica Lizbona).

Dodajmy, że ważny występ w reprezentacyjnym trykocie (choć tym razem nie biało-czerwonym) ma za sobą Louis D’Arrigo – ostatni nabytek Lechii Gdańsk. Jego reprezentacja Australii do lat 23 zremisowała 1:1 z Tadżykistanem, zapewniając sobie awans do Pucharu Azji. Defensywny pomocnik spędził na boisku 35 minut.

Wcześniej w 2. kolejce kwalifikacji do azjatyckiego czempionatu Australijczycy rozgromili reprezentację Laosu 7:1. W tym meczu jednego gola ustrzelił wspomniany Louis D’Arrigo.