Akcyjny kapitał – Lechii Gdańsk wzrósł w czerwcu 2020 r. z 1,5 mln zł do 40,5 mln zł.
Brondby IF – rywal Lechii w rozgrywkach eliminacji Ligi Europy. Ten dwumecz (2:1 w Gdańsku, 1:4 po dogrywce w Danii) był prawdziwym świętem dla kibiców gdańskiego zespołu. Awans został zaprzepaszczony…już w Gdańsku, gdzie Lechia powinna wygrać zdecydowanie wyższym wynikiem, ku czemu było mnóstwo okazji. Oba mecze przyniosły mnóstwo emocji i możemy być dumni z postawy Biało – Zielonych. Obyśmy jak najszybciej wrócili na europejski szlak!
Covid – 19 – miał istotny wpływ na przebieg wiosennej części sezonu. Rozgrywki w Polsce przerwano na ponad 2,5 miesiąca, a kilka ligowych kolejek rozegrano bez udziału kibiców. Wstrzymano również, za wyjątkiem finału Pucharu Polski, udział kibiców w meczach wyjazdowych.
Derby – znów przyniosły wiele emocji, a ich rezultat w obu meczach ustalano w doliczonym czasie gry. Jesienią w Gdyni było 2:2, a wiosną – niestety bez udziału kibiców – Lechia zwyciężyła 4:3. Kolejne Derby? Nie spodziewam się, by nadeszły szybko. Chyba że, los w Pucharze Polski ponownie skojarzy obie drużyny?
Energa – Sponsor główny Lechii Gdańsk, którego logo zdobi koszulki piłkarzy. W zakończonym sezonie Klub wspierali ponadto: Miasto Gdańsk, PayTren, Grupa ETL, Betclic, Cashback World oraz Cekol oraz Sponsor Techniczny: New Balance.Mam nadzieję, że grono firm i instytucji wspierających najpopularniejszy klub na Pomorzu powiększy się w trakcie kolejnego sezonu.
Flávio Paixão – na naszych oczach tworzy historię. W trakcie sezonu stał się najlepszym zagranicznym strzelcem w dziejach Ekstraklasy. Jest również najskuteczniejszym Lechistą w historii występów Biało-Zielonych w Ekstraklasie. Aktualnie Portugalczyk ma na koncie 55 bramek i już o 19 wyprzedza górującego przez ponad pół wieku w tym zestawieniu, Bogdana Adamczyka. W tym sezonie zdobył łącznie 21 goli (14 Ekstraklasa, 5 Puchar Polski i 2 Liga Europy). Jest najskuteczniejszym Lechistą w historii gier w europejskich pucharach (2 gole) oraz derbach (strzelił Arce aż 10 goli). Jest to czwarty sezon z rzędu, w którym bilans Jego goli na ligowych boiskach osiągnął dwucyfrowy wynik!
Grali w sezonie 2019/20 – Zlatan Alomerović, Jakub Arak, Błażej Augustyn, Adam Chrzanowski (j), Conrado (w), Filip Dymerski, Karol Fila, Flávio Paixão, Maciej Gajos, Lukáš Haraslín (j), Omran Haydary (w), Jakub Kałuziński (w), Rafał Kobryń, Egzon Kryeziu (w), Jarosław Kubicki, Dušan Kuciak, Patryk Lipski, Daniel Łukasik (j), Tomasz Makowski, Mario Maloča,Egy Maulana Vikri, Jaroslav Mihalík, Filip Mladenović, Michał Nalepa, Sławomir Peszko (j), Rafał Pietrzak (w), Kenny Saief (w), Artur Sobiech (j), Kristers Tobers (w), Žarko Udovičić, Kacper Urbański, Rafał Wolski (j), Zé Gomes (w), Łukasz Zwoliński (w), Paweł Żuk. Dziękujemy Panowie!
(j) – w rundzie jesiennej, (w) – w rundzie wiosennej
Historia – działa się po raz kolejny na naszych oczach. 4 miejsce w lidze i finał krajowego pucharu, niestety przegrany, każą ocenić sezon 2019/2020 jako jeden z najlepszych w historii Klubu! Ponadto Lechia awansowała w tabeli wszechczasów ekstraklasy na 14 miejsce!
Instagram – serwis społecznościowy, którego 321 tys. użytkowników obserwuje konto Lechii Gdańsk. Czyni to nasz klub, po raz kolejny, liderem wśród polskich klubów pod względem liczby fanów.
Jingiel – który rozbrzmiewa na Stadionie Energa Gdańsk po zdobytych przez Lechię golach, to utwór niemieckiej formacji Scooter „Maria” (I Like It Loud).
Kuciak Dusan – najlepszy bramkarz sezonu w PKOBP Ekstraklasie (to pierwsze takie wyróżnienie dla Lechisty w historii)! Kolejny fantastyczny sezon w wykonaniu słowackiego goalkeepera.
Lipski Patryk – strzelił w tym sezonie jedynie 2 gole (w gdańskim meczu przeciwko Brondby
oraz w finale Pucharu Polski). Stał się tym samym drugim w historii, obok Marka Kowalczyka, piłkarzem Lechii, który trafiał do siatki rywali w europejskich pucharach oraz finale rozgrywek o krajowe trofeum.
Łotwa – do piłkarzy z tego małego kraju gdański klub ma wyjątkowe szczęście. Zimą do Lechii dołączył Kristers Tobers, który stał się czwartym w historii Łotyszem przywdziewającym biało – zielony trykot. Wcześniej byli to: Sergejs Kożans, Oļegs Laizāns oraz Ivans Lukjanovs.
Marketing – słowo klucz w zakresie przywrócenia w Gdańsku mody na Lechię…
Najdłuższy sezon – wspomniany wcześniej Covid-19 sprawił, iż w Polsce sezon 2019/2020 trwał od 13 lipca 2019 r. aż do 24 lipca 2020 r. Co ciekawe, w pierwszym i ostatnim meczu sezonu drużyn Ekstraklasy, brali udział Biało – Zieloni. Zaczęli w Gliwicach od zwycięskiego meczu o Superpuchar Polski, a skończyli przegranym finałem Pucharu Polski w Lublinie. Rok i 12 dni, tyle trwał najdłuższy w dotychczasowej historii Lechii Gdańsk sezon piłkarski.
Okres świetności – dobiega końca era systemu ESA37. Trwała ona 7 lat i były to wspaniałe lata dla Lechii. Gdańszczanie kończyli rozgrywki odpowiednio na: 4, 5, 5, 4, 13, 3 i 4 miejscu. Dołożyć do tego można 2 finały (1 wygrany) Pucharu Polski i Superpuchar. Ktoś jeszcze jest rozczarowany? Oby wraz ze zmianą systemu rozgrywek najwyższej polskiej klasy rozgrywkowej, nie zmieniła się wspaniała passa Lechistów.
Puchar Polski – nie udało się go obronić, choć było bardzo, bardzo blisko… Lechiści kolejno eliminowali: Gryf Wejherowo, Chełmiankę Chełm, Zagłębie Lubin, Piasta Gliwice i Lecha Poznań. Dopiero w finale ulegli 2:3 (po dogrywce) Cracovii. DZIĘKUJEMY ZA EMOCJE!
Rekordy – część z nich można znaleźć pod hasłem „Flávio Paixão”. Warto dodać również 2 drużynowe osiągnięcia związane z Pucharem Polski. Na 11 zatrzymał się licznik kolejnych zwycięstw Lechii w tych rozgrywkach (6 meczów poprzedniego sezonu i 5 tego). Piłkarze Biało-Zielonych poprawili również klubowy rekord w liczbie zdobytych bramek w jednym sezonie w rozgrywkach o krajowe trofeum. Dotychczas było to 12 (sezony: 1978/79 i 1982/83). Bilans sezonu 2019/20 to 13 goli!
Superpuchar – trofeum, które Lechia zdobyła po raz drugi w historii. Zadecydował o tym mecz inaugurujący ten sezon. 13 lipca 2019 r. Lechia pokonała w Gliwicach Piasta 3:1, a bramki tamtego wieczoru zdobywali: Lukáš Haraslín – 2 oraz Jarosław Kubicki. Barw Lechii w tym meczu bronili: Dušan Kuciak – Karol Fila, Mario Maloča, Błażej Augustyn, Filip Mladenović (Michał Nalepa) – Lukáš Haraslín (Sławomir Peszko), Maciej Gajos (Tomasz Makowski), Daniel Łukasik, Jarosław Kubicki, Žarko Udovičić (Egy Maulana Vikri) – Flávio Paixão (Artur Sobiech).
Trenerzy i sztab – pod przewodnictwem Piotra Stokowca pracowali dla Nas w tym Sezonie: Jarosław Bako, Mateusz Bąk, Jarosław Bieniuk, Patryk Dittmer, Robert Dominiak, Paweł Habrat, Marek Janowski, Maciej Kalkowski, Damian Korba, Leszek Matejak, Bogdan Niecikowski, Michał Osowski, Zbigniew Oszmana, Dawid Pajor, Maciej Pawlak, Łukasz Smolarow, Dominik Sojak, Łukasz Szprengel, Dominik Szreder, Mariusz Szymkiewicz. Dziękujemy!
Urbański Kacper – debiutując w grudniowym meczu z Rakowem Częstochowa w wieku 15 lat i 105 dni, stał się najmłodszym zawodnikiem Lechii, który kiedykolwiek zagrał w pierwszym zespole (15 lat i 105 dni). Ponadto, rozpoczynając rozegrany 14 lutego mecz z Piastem Gliwice w podstawowym składzie, syn Przemysława Urbańskiego stał się najmłodszym zawodnikiem w historii, który zaczął spotkanie Ekstraklasy w podstawowym składzie (15 lat i 161 dni).
Widownia – nie da się ukryć, że frekwencja podczas meczów Lechii tym razem rozczarowała. Był to zresztą problem całej Ligi. Średnia liczba widzów podczas meczów rozgrywanych w Gdańsku to zaledwie 9.600, co stanowi 6 wynik pośród klubów Ekstraklasy. Covid – 19 sprawił, że Derby, które zwykle przyciągają na stadion zdecydowanie ponad 20 tys. Fanów, rozegrano przy pustych trybunach. Najjaśniejszy moment sezonu to mecz z Brondby, który zgromadził 25 875 kibiców.
Zwoliński Łukasz – 13 ligowych meczów wiosną (7 w wyjściowym składzie) i aż 7 goli! Bramkę strzelał średnio co 113 minut. Prawdziwy Joker w talii Piotra Stokowca – do bramki rywali trafiał w 3 meczach wchodząc z ławki na boisko.