07
lip
2022

Lechia z wysoką zaliczką przed rewanżem z Akademiją Pandev

W czwartkowy wieczór piłkarze Lechii Gdańsk zmierzyli się z macedońskim zespołem FK Akademija Pandev w I rundzie eliminacji Ligi Konferencji Europy. Już w pierwszej połowie gdańscy piłkarze zbudowali sobie ogromną przewagę, aby w drugiej ją utrzymać i ostatecznie zwyciężyć w pierwszej połowie dwumeczu z wicemistrzem Macedonii Północnej. Trzy z czterech trafień zaliczył kapitan Biało-Zielonych – Flavio Paixao. Lechia vs Akademija 4:1.

I POŁOWA

Przez pierwsze 120 sekund kibice na gdańskiej Polsat Plus Arenie dwukrotnie chwytali się za głowę. Po raz pierwszy po akcji Macedończyków, którą próbował wykończyć z 8. metra strzałem z woleja Dimitar Mitrovski. Zabrakło centymetrów. W odpowiedzi piękną koronkową akcją popisał się ofensywny tercet Lechistów. Podanie z głębi pola tyłem do bramki odebrał Łukasz Zwoliński. Wprowadzony w uliczkę Brazylijczyk Conrado posłał futbolówkę minimalnie obok słupka bramki Marko Jovanovskiego. W 7. minucie sędzia Nicolas Laforge przerwał grę na kilkanaście minut. Wszyscy fani zgromadzeni na trybunach czekali na powrót zawodników na murawę. Po dłuższej chwili oczekiwania obie ekipy raz jeszcze wybiegły na boisko. Podopieczni Gjorgje Stojcheva po wznowieniu od razu ruszyli pod bramkę Dusana Kuciaka, jednak słowacki golkiper był w pełni skoncentrowany od pierwszej sekundy spotkania. W 13’ rzut wolny z dogodnej odległości wykonywali gospodarze, ale uderzenie Rafała Pietrzaka napotkało na mur ustawiony przez defensywę gości. Kilka minut później świetne podanie Conrado wykończył kapitan Flavio Paixao i Lechia wyszła na prowadzenie 1:0! Minęło zaledwie 8 minut, a gdańszczanie cieszyli się z dwubramkowej zaliczki. Świetnie wbiegającego w pole karne Łukasza Zwolińskiego wypatrzył wszędobylski Flavio i zrobiło się 2:0. Lepszego rozpoczęcia kibice w Gdańsku nie mogli sobie wymarzyć. Przewaga piłkarzy trenera Kaczmarka była coraz wyraźniejsza, a jej konsekwencją było trafienie numer trzy dla Lechii w wykonaniu Portugalskiego snajpera w 38’. Zanosiło się na wysoki rezultat w Gdańsku, a gospodarze nie tracili głodu bramkowego z kolejnymi minutami. Na więcej w pierwszej połowie nie pozwolił już zegar i po pierwszych 45 minutach Biało-Zieloni wygrywali 3:0.

II POŁOWA

Po zmianie stron boiska gospodarze nadal starali się szybko przemieszczać piłkę pod pole karne rywali. Pierwszą dogodną sytuację stworzyli sobie jednak przyjezdni, a konkretnie Marko Gjorgjevski. Na jego drodze stanął bardzo dobrze usposobiony tego wieczora Kuciak i tylko w wiadomy sobie sposób, odbił lecącą w światło bramki piłkę na rzut rożny. W 66’ na 40-metrze połowy gości Lechia przejęła futbolówkę i przeszła szybko do fazy ataku. Marco Terrazzino doskonale wypatrzył prostopadłym podaniem Flavio, a ten kierunkowym przyjęciem zrobił sobie miejsce do strzału i wpakował piłkę w górny róg macedońskiej bramki. Lechia 4, Akademija 0! Hat-trick Portugalczyka w 66 minut. Trzy minuty później strzelec czwartego gola dla gospodarzy mógł Trzy minuty później strzelec czwartego gola dla gospodarzy mógł trafić po raz kolejny, jednak po jego strzale piłka odbiła się od słupka i wrócił w obręb pola gry. Mijały kolejne minuty i choć goście rzadko niepokoili w drugiej połowie Kuciaka, to zawsze gdy byli pod jego bramką, zawsze brakowało im bardzo niewiele do szczęścia. W 81’ Dusan Joković przerwał ten impas i po rzucie rożnym najwyżej wyskoczył do dośrodkowania zmniejszając przewagę Lechii do trzech goli (1:4). W końcówce szansę na swoje drugie trafienie miał Łukasz Zwoliński, jednak tym razem Jovanovski był czujny między słupkami. Arbiter spotkania doliczył 5 minut, jednak rezultat już się nie zmienił. W pierwszym meczu I rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy Lechia Gdańsk pokonała Akademiję Pandev 4:1.

Rewanż odbędzie się za tydzień – 14 lipca o godzinie 17:00 w Skopje.

Lechia Gdańsk – FK Akademija Pandev 4:1 (3:0)

1:0 – Flavio Paixao (17’)

2:0 – Łukasz Zwoliński (25’)

3:0 – Flavio Paixao (38’)

4:0 – Flavio Paixao (66’)

4:1 – Dusan Joković (81’)

LGA: Kuciak – Pietrzak, Maloca, Nalepa, Stec (90’ Koperski), Kałuziński, Gajos (78’ Kubicki), Conrado (72’ Clemens), Terrazzino (78’ Sezonienko), Paixao (72’ Durmus), Zwoliński.

Trener: Tomasz Kaczmarek.

APA: Jovanovski – Joković, Dimov, Iliev, Ivanovski, Marong (90’ Krstevski), Gjorgievski (66’ Tomovski), Sharkoski, Velinovski (90’ Trajkov), Mitrovski (78’ Donov), Gjorgjevski (66’ S.Pandev).