#WRACAMY #WEAREBACK

Mariusz Szymkiewicz: Zdrowie zawodników jest najważniejsze

Zapraszamy do lektury rozmowy, w której Mariusz Szymkiewicz, trener przygotowania fizycznego w naszym zespole, opowiada jak drużyna funkcjonuje w obecnym okresie oraz jak wygląda proces powrotu do normalnego rytmu treningowego.

– Jak wygląda sytuacja wśród zawodników, którzy mieli pozytywny wynik testu?

– Podzieliliśmy zawodników z pozytywnym wynikiem testu na 2 grupy – bezobjawową i objawową. Piłkarze z tej pierwszej grupy kilka dni spędzili bez aktywności fizycznej. W kolejnych dniach mieli trening wprowadzający w domu. Każdy zawodnik ma w domu rower. Piłkarze mają do wykonania plan aktywności na rowerze oraz trening wykorzystujący obciążenie własnego ciała. Po tym okresie czekają ich specjalistyczne badania.

 

– Co one mają na celu?

– Zawodnicy przejdą badania krwi w celu wykluczenia negatywnego wpływu choroby na wybrane narządy, jak np. serce, nerki, wątroba czy płuca. Na podstawie wyników tych badań lekarz klubowy podejmie decyzję o możliwości powrotu danego zawodnika do treningu na boisku. Może się tak stać nawet, jeśli zawodnik nadal będzie mieć pozytywny wynik testu na SARS-CoV-2, ponieważ po 10 dniach od otrzymania pierwszego pozytywnego wyniku osoba już nie zaraża. Dlatego między innymi obecne zalecenia SANEPID-u dla obywateli przewidują koniec kwarantanny po 10 dniach od otrzymania pozytywnego wyniku testu.

 

– Jeśli wyniki testów medycznych pozwolą zawodnikowi na powrót na boisko, to jak będzie on przebiegał?

– Pierwsze treningi to kolejne dni wprowadzenia do obciążeń, tym razem na boisku. Te trening wciąż odbywać się będą indywidualnie. Kolejnym krokiem będzie powrót do treningu grupowego. To długi proces i te założenia są modelowe. Każdy organizm reaguje indywidualnie na chorobę, dlatego na każdym etapie może się okazać, że będziemy musieli w konkretnych przypadkach skorygować wybrane fazy lub inaczej dostosować obciążenia. Ta sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie.

 

– Jak w takim razie przebiega ten proces u zawodników z objawami?

– Całość przebiega podobnie, jednak zanim zaczniemy, zawodnik przez 3 dni nie może mieć objawów choroby. Wszystkie etapy przechodzimy powoli, aby nie popełnić błędu. Zawodnicy oraz sztab chcieliby jak najszybciej wrócić do normalnego treningu, jednak zdrowie zawodników jest najważniejsze. W naszej obecnej sytuacji cieszymy się, że wzmocniliśmy zespół medyczny, co pozwoli nam na jeszcze lepszą ocenę gotowości zawodników do powrotu do kolejnych faz treningu. Teoria mówi, że zawodnik do pełnej gotowości do gry potrzebuje tyle samo czasu poświęcić na przygotowania, ile czasu miał przerwy.

 

– Co z kadrowiczami?

– W tym przypadku nie ma wyjątków. Ci, którzy zostali z nami, trenują tym samym trybem, co wszyscy. Na zgrupowania kadry mogli pojechać Egzon Kryeziu, Tomasz Makowski i ozdrowieniec – Jaroslav Mihalik.

 

– Kiedy możliwy będzie pierwszy trening na boisku?

– Pod koniec nowego tygodnia pierwsi zawodnicy powinni spotkać się na boisku. Ale sytuacja może się zmieniać i musimy być gotowi, aby na bieżąco reagować i zmieniać plany, jeśli to będzie konieczne. Wszystkie fazy powrotu do treningu grupowego polegają na stopniowym wprowadzeniu i zwiększaniu aktywności fizycznej. Dzięki temu mamy nadzieję płynnie przejść do przygotowań meczowych. Zaczęliśmy od krótkich treningów i stopniowo będziemy zwiększać ich intensywność.

 

– Do zobaczenia na boisku!

– Do zobaczenia!

SPONSOR STRATEGICZNY

PARTNER PREMIUM

PARTNER TECHNICZNY

PARTNER MOTORYZACYJNY

PARTNER MEDYCZNY

OFICJALNY DOSTAWCA MURAWY HYBRYDOWEJ

PARTNER KLUBU

PARTNER KLUBU

LECHIA GDAŃSK

LECHIA GDAŃSK SPÓŁKA AKCYJNA
Ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1
80-560 Gdańsk
NIP: 957-10-15-123
tel. +48 58 76 88 401
fax +48 58 76 88 403
biuro@lechia.pl

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z informacjami, nowościami i promocjami od Lechii Gdańsk!

Stworzone dla Lechii Gdańsk z dumą i pasją ♥ przez Nakatomi