21
maj
2022

Raków lepszy na finiszu rozgrywek

W spotkaniu kończącym ekstraklasowy sezon 2021/2022 Lechia Gdańsk przegrała z nowym wicemistrzem Polski 0:3. Dubletem popisał się najskuteczniejszy strzelec rozgrywek – Ivi Lopez, a trzecią bramkę dorzucił Vladislavs Gutkovskis.

Początkowo oglądaliśmy duży fizycznych starć oraz przepychanek w środku pola. Jednak gospodarzy dość szybko otworzyli worek z bramkami. Jako pierwszy do siatki trafił Ivi Lopez. Kun rozegrał akcję z lewego skrzydła. Dograł do Wdowiaka, który przyjął piłkę i uderzył po krótkim słupku. Dwie minuty później Hiszpan zdobył drugą bramkę. Błąd Mario Malocy. Tudor odbiera piłkę i zagrywa do Iviego, który podwyższa wynik. Biało-Zieloni odpowiedzieli bombą Gajosa z rzutu wolnego, jednak piłka wylądowała na poprzeczce. Do przerwy to zawodnicy Marka Papszuna sprawiali lepsze wrażenie i zasłużenie prowadzili w tym starciu.

Druga połowa była bardziej wyrównana. Częstochowianie cofnęli się i wyczekiwali kontrataków. Gdańszczanie zdecydowanie powiększyli swoje posiadanie piłki i po akcjach oskrzydlających szukali sposobu na zaskoczenie defensywy „Medalików”. Najlepszą sytuację w 74. minucie stworzyli dwaj rezerwowi, Kacper Sezonienko oraz Filip Koperski. Ten pierwszy otrzymał znakomite podanie od Flavio Paixao i zagrał futbolówkę do „Kopera”, który oddał mocny strzał na bramkę Kovacevicia. Vladan jednak dobrze interweniował po uderzeniu młodzieżowca Lechii. Trzecią i zarazem ostatnią bramkę dzisiejszego popołudnia zdobył Łotysz, Vladislavs Gutkovskis wykorzystując nienajlepsze ustawienie defensywy Biało-Zielonych. W końcówce meczu wspaniałą podwójną interwencją popisał się Michał Buchalik.

Więcej trafień w Częstochowie nie oglądaliśmy. Raków dzięki zwycięstwie zapewnił sobie wicemistrzostwo Polski. Lechiści sezon kończą na czwartej pozycji i w przyszłym sezonie będą reprezentować Ekstraklasę w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy.

Raków Częstochowa – Lechia Gdańsk 3:0 (2:0)

Bramki: Ivi López 10, 12, Vladislavs Gutkovskis 67′

Raków: 1. Vladan Kovačević – 3. Milan Rundić, 2. Tomáš Petrášek, 24. Zoran Arsenić (62, 71. Wiktor Długosz) – 7. Fran Tudor, 66. Giánnis Papanikoláou (85, 10. Igor Sapała), 8. Ben Lederman (80, 88. Walerian Gwilia), 17. Mateusz Wdowiak (80, 34. Luka Gagnidze), 11. Ivi López, 23. Patryk Kun – 9. Sebastian Musiolik (46, 21. Vladislavs Gutkovskis).

Lechia: 1. Michał Buchalik – 22. Joseph Ceesay, 4. Kristers Tobers, 23. Mario Maloča, 20. Conrado – 7. Maciej Gajos, 88. Jakub Kałuziński (73, 72. Filip Koperski), 33. Marco Terrazzino (61, 76. Christian Clemens), 8. Egzon Kryeziu (46, 69. Jan Biegański) – 9. Łukasz Zwoliński (61, 28. Flávio Paixão), 99. İlkay Durmuş (46, 79. Kacper Sezonienko).