18
wrz
2021

Trzy punkty zostają w Gdańsku, Lechia lepsza od Piasta

W meczu 8. kolejki PKO Ekstraklasy Lechia Gdańsk pokonała Piasta Gliwice 1:0. Zwycięska bramkę dla Biało-Zielonych zdobył Łukasz Zwoliński.

Dla Lechii był to pierwszy domowy mecz pod wodzą trenera Tomasza Kaczmarka. Debiut naszego nowego szkoleniowca wypadł jednak tydzień wcześniej w Krakowie, gdzie gdańszczanie zremisowali z Wisłą 2:2, tracąc bramkę w ostatniej akcji meczu.

Tym razem Lechia zdecydowała się na grę na dwóch napastników, chcąc od samego początku wywrzeć dużą presję na drużynie z Gliwic. Ta sztuka udała się dość szybko, ponieważ już w 12. minucie meczu po podaniu od Josepha Ceesaya bramkę dla Lechii zdobył Łukasz Zwoliński i wyprowadził nas na prowadzenie.

Swoje szanse w późniejszych fragmentach pierwszej połowy mieli ponownie Zwoliński, czy też Michał Nalepa, ale ich próby były ostatecznie nieskuteczne. Piast znacznie rzadziej atakował naszą bramkę, ale kiedy już to robił to było groźnie. Na szczęście za każdym razem na wysokości zadania stawał Zlatan Alomerović.

W 41. minucie jeden z najlepszych zawodników tego meczu, Joseph Ceesay, musiał opuścić boisko ze względu na uraz, co było ogromnym osłabieniem Biało-Zielonych. Jego miejsce na murawie zajął Conrado.

Po przerwie bardzo dobrą okazję dla Piasta miał Michał Chrapek. Pomocnik gliwiczan uderzył jednak z rzutu wolnego minimalnie nad poprzeczką naszej bramki. Lechiści chwilę później mogli jednak znakomicie odpowiedzieć. Prawdziwą bombą z dystansu popisał się Maciej Gajos, ale Frantisek Plach wyciągnął się jak struna i uchronił gości przed stratą kolejnej bramki.

Gościom z Gliwic wyraźnie brakowało tego dnia konkretów pod naszą bramką, a Lechia nie zabijała się żeby za wszelką cenę podwyższać wynik. Doskonałą okazję w doliczonym czasie gry miał Kacper Sezonienko, ale w sytuacji niemal sam na sam nie potrafił pokonać Placha.

Ostatecznie Lechia pokonała Piasta 1:0 i utrzymała status niepokonanej na stadionie w Gdańsku.

Lechia Gdańsk – Piast Gliwice 1:0 (1:0)

Bramki: Łukasz Zwoliński 12

Lechia: 1. Zlatan Alomerović – 17. Mateusz Żukowski (89, 5. Bartosz Kopacz), 25. Michał Nalepa, 23. Mario Maloča, 2. Rafał Pietrzak – 22. Joseph Ceesay (41, 20. Conrado), 7. Maciej Gajos (77, 69. Jan Biegański), 6. Jarosław Kubicki, 28. Flávio Paixão (78, 79. Kacper Sezonienko), 99. İlkay Durmuş – 9. Łukasz Zwoliński (90, 36. Tomasz Makowski).

Piast: 26. František Plach – 20. Martin Konczkowski, 2. Ariel Mosór, 5. Tomáš Huk, 22. Tomasz Mokwa – 92. Damian Kądzior (90, 3. Tomasz Jodłowiec), 17. Patryk Lipski, 18. Patryk Sokołowski, 6. Michał Chrapek (72, 77. Arkadiusz Pyrka), 16. Dominik Steczyk (77, 19. Michael Ameyaw) – 9. Alberto Toril (77, 29. Nikola Stojiljković).

żółta kartka: Żukowski.

sędziował: Tomasz Musiał (Kraków).